جشنواره كتاب سال دانشجویی؛ فرصتی برای دانشجویان صاحب قلم

تهران - ایرنا - جشنواره ملی كتاب سال دانشجویی ضمن ایجاد نشاط فرهنگی و علمی در فضای دانشگاهی كشور، فرصتی برای آن گروه از دانشجویان صاحب اندیشه و قلم ایجاد می كند تا ضمن تالیف كتاب به تقویت آثار خود بپردازند.

به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه ایرنا، جشنواره ملی كتاب سال دانشجویی آبان ماه هرسال همزمان با هفته كتاب از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی برگزار می شود.
این جشنواره با بیش از دو دهه سابقه فرصتی برای دانشجویان علاقه مند به حوزه نشر و كتاب فراهم ساخته است تا ضمن به تحریر درآوردن اندیشه و اندوخته های علمی خود، با تقویت و ارتقای آثار خود در جشنواره به رقابت بپردازند. امسال نیز بیست و ششمین دوره جشنواره كتاب سال دانشجویی برگزار می شود.

** 25 سال با جشنواره كتاب سال دانشجویی
جشنواره كتاب سال دانشجویی با هدف شناسایی و معرفی دانشجویان مولف و مترجم (با همكاری وزارتخانه‌ ها و مؤسسات ذیربط) از سال 1373 آغاز و تاكنون 25 دوره این جشنواره مهم و تأثیرگذار، برگزار شده است.
در سال‌ های اخیر با تلاش سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، ضمن گسترش جشنواره به تمامی رشته ‌ها‌، در بخش ویژه نیز موضوعات و مسائل مهم كشور و جهان مطرح و آثار چاپ شده دانشجویی مرتبط با این موضوعات، توسط اساتید دانشگاه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و در مراسمی از برترین آثار نگارش یافته تقدیر می شود.
در 25 دوره گذشته، تعداد 9 هزار و 725 عنوان كتاب به دبیرخانه ارسال شده كه از تعداد، 479 كتاب تحت عنوان اثر برگزیده به جامعه دانشگاهی معرفی شده است.

** نگاهی به بخش های جشنواره
جشنواره كتاب سال دانشجویی در دو بخش اصلی و ویژه برگزار می شود. در بخش اصلی این جشنواره از تمامی دانشجویان مؤلف و مترجم كشور در تمام مقاطع تحصیلی و رشته ‌ها دعوت می شود تا آثاری را كه در دوره دانشجویی در قالب كتاب منتشر كرده‌ اند به دبیرخانه دائمی ارسال كنند.
بخش اصلی جشنواره كتاب سال دانشجویی شامل شش گروه علوم پایه (فیزیك، شیمی، زیست‌شناسی، زمین‌ شناسی، ریاضی)، گروه علوم كشاورزی و منابع طبیعی (زراعت، صنایع چوب، باغبانی، دامپروری)، گروه هنر و معماری (معماری، نقاشی، موسیقی، عكاسی)، گروه فنی و مهندسی (كامپیوتر، الكترونیك، عمران، مكانیك، صنایع)، گروه علوم پزشكی و دامپزشكی(پزشكی، دندانپزشكی، دامپزشكی، پرستاری، مامایی) و گروه علوم انسانی (دین و فلسفه، زبان و ادبیات، روانشناسی، حقوق و علوم سیاسی، تاریخ، مدیریت و اقتصاد، علوم اجتماعی، تربیت‌ بدنی) است.
در بخش ویژه این جشنواره نیز به آثاری در باره فرهنگ عمومی و آسیب های اجتماعی، اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی، مطالعات رسانه و مدیریت بحران و پدافند غیرعامل پرداخته می شود.

** فراخوان بیست و ششمین دوره جشنواره
جشنواره كتاب سال دانشجویی اكنون بر پله بیست و ششم ایستاده است. سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در فراخوان این دوره از جشنواره ملی كتاب سال دانشجویی از دانشجویان مولف و مترجم فرصت خواست تا آثار خود را تا 31 خرداد سال 98 به دبیرخانه جشنواره ملی كتاب سال دانشجویی ارسال كنند.
بر اساس این فراخوان دانشجویان تمامی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاهی و طلاب مقاطع تحصیلی سطح 2و3 می توانند آثار خود را به تعداد نامحدود به جشنواره ارسال كنند.
همزمانی دوره تحصیل دانشجو با زمان چاپ و انتشار اثر، دارا بودن مشخصات عمومی كتاب برای اثر منتشر شده، انتشار كتاب در سال 96 تا 97، ثبت نام اینترنتی، ارسال دوجلد از كتاب به دبیرخانه و ارسال كپی متن اصلی آثار ترجمه شده از شرایط شركت در جشنواره ملی كتاب سال دانشجویی است.
همچنین، دانش آموختگانی كه حداكثر یكسال پس از فارغ التحصیلی، كتاب خود را منتشر كرده اند نیز می توانند در جشنواره شركت كنند. كتاب الكترونیك ارسال شده به جشنواره، باید دارای مجوز ارشاد و هولوگرام باشد.

** تجلیل از ناشر برگزیده و جوانترین مولف و مترجم دانشجو
براساس فراخوان بیست و ششمین جشنواره كتاب سال دانشجویی ناشران باید آثار دانشجویی خود را به همراه فرم ثبت نام اینترنتی به دبیرخانه ارسال كنند و از ناشرانی كه بیشترین مشاركت را در انتشار آثار دانشجویی داشته باشند، در آیین اختتامیه جشنواره تجلیل می شود. در این جشنواره همچنین از جوانترین پدیدآورنده، مولف و مترجم تقدیر به عمل می آید.
** 9283** 1200

سرخط اخبار فرهنگ