۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲
کد خبر 83286863
۰ نفر
اجاره روزانه خانه؛ عاملي براي رواج فساد

تهران- ايرنا- چندسالي است كه شاهد رواج بيش از اندازه اجاره روزانه واحدهاي مسكوني در كلان‌شهرها به‌خصوص پايتخت هستيم كه اين خود متاسفانه با تبعات منفي بسياري همراه است.

گفتني‌ست بسياري از جامعه‌شناسان بر اين باور هستند كه اجاره روزانه ملك مي‌تواند زمينه‌ساز رواج برخي از آسيب‌هاي اجتماعي شود تا جايي كه اين مهم خود مي‌تواند كاهش امنيت اجتماعي نيز درپي داشته باشد، چراكه هيچ‌جاي دنيا حتي در كشورهايي كه آزادي بي‌‌‌قيد و شرط وجود دارد و نسبت به مسائل اخلاقي اهميت زيادي قائل نيستند؛ كسي نمي‌تواند خارج از چارچوب قانون خانه خود را به‌صورت پارت‌تايم به افراد ديگري اجاره دهد و به‌يقين بايد براي انجام اين كار به مراكز قانوني مراجعه كند.

متاسفانه اين خانه‌هاي مبله به نسبت شيك و لاكچري را حتي براي تنها چندساعت نيز اجاره مي‌دهند كه اين خود مي‌تواند بيانگر رواج بسياري از معضلات و تبعات منفي اجتماعي باشد چراكه خانه‌اي كه تنها براي چندساعت و آن هم با دريافت يك كارت ملي اجاره داده مي‌شود مي‌توان به‌راحتي در آن هر كاري را انجام داد بدون آنكه عواقب چنداني متوجه فرد شود، براي مثال برخي از جوانان براي گرفتن مهماني‌ها و يا دورهمي‌ها اقدام به اجاره روزانه و يا ساعتي ملك مي‌كنند و يا اينكه متاسفانه برخي ديگر براي استعمال موادمخدر به‌صورت گروهي به اين كار مبادرت مي‌ورزند.

به‌طوركلي بايد در نظر داشت در بيشتر موارد در واحدهاي مسكوني تنها براي يك الي چندروز به متقاضيان واگذار مي‌شود كه صاحب ملك هيچ‌گونه شناسنامه‌اي را از متقاضيان دريافت نمي‌كند كه اين خود مي‌تواند باعث رواج بسياري از ناهنجاري‌هاي اجتماعي مانند افزايش روابط خارج از عرف، بي‌بندوباري و مواردي از اين دست شود. بديهي است براساس تحقيقات به‌عمل‌آمده مي‌توان به اين مهم دست‌يافت بيشتر افرادي كه اقدام به اجاره خانه به‌صورت روزانه مي‌كنند بيشتر متعلق به قشر مرفه جامعه هستند، چراكه به‌طور معمول اجاره روزانه برخي از واحدهاي مسكوني بيشتر از اجاره ماهانه يك ملك است كه اين خود مي‌تواند منجر به افزايش سطح توقع برخي از موجران شود به‌گونه‌اي كه برخي از صاحبان ملك تنها با انجام برخي از بازسازي‌هاي جزئي و مبله‌كردن خانه خود به‌راحتي آن را با قيمت‌هاي چشمگير و تنها براي چند روز اجاره مي‌دهند.

آنچه مسلم است اجاره روزانه واحدهاي مسكوني امري غيرقانوني است، چراكه به‌واسطه انجام اين مهم صنعت هتلداري نيز بسيار متضرر شده است. از اين رو بسياري از مسئولان امر انجام اين مهم را اقدامي غيرقانوني مي‌دانند و بر آن هستند كه با موجران و مستاجران روزانه برخورد قانوني شود، هرچند بايد اذعان داشت تا تحقق اين مهم راه بسياري وجود دارد چراكه هنوز بسترسازي‌هاي لازم صورت نگرفته است.

**اجاره غيرقانوني روزانه واحدهاي مسكوني
همان‌گونه كه اشاره شد اجاره روزانه واحدهاي مسكوني يك كار غيرقانوني است و بايد راه‌هايي قانوني براي انجام چنين كاري طي شود و براساس قانون و به‌صورت قانونمند براي قانوني‌شدن اجاره‌خانه به‌صورت روزانه عمل شود. بدين معنا كه اگر فردي بخواهد يك واحد و يا چند واحد از خانه خود را مبله كند و به افراد ديگري اجاره دهد مي‌تواند از پنج‌ماه تا يك‌سال به خانواده‌اي با احراز هويت تمام افراد آن خانواده و ذكر مدت زمان سكونت اجاره دهد و اين منع قانوني ندارد ولي اگر فردي بخواهد روزانه و يا ساعتي خانه‌اي را در اختيار افراد ديگر قرار دهد، غيرقانوني محسوب مي‌شود و بايد از اتحاديه هتلداران و اتحاديه مهمان‌پذيرها و يا پانسيون‌ها مجوز كسب بگيرد و حق ندارد بدون دريافت مجوز خانه‌اي را مبله كند و به‌صورت پارت‌تايم و موقت اجاره دهد.

لازم به ذكر است براي انجام اين كار بايد شرايط قانوني را طي و پروانه‌هاي لازم را اخذ كند و در قالب هتل يا در قالب مهمان‌پذير با توجه به شرايط انتظامي كه اداره اماكن عمومي و شرايط اختصاصي كه مديريت جهانگردي براي آن تعيين مي‌كند و با توجه به شرايط تخصصي كه اداره صنف مربوط به آن براي اين شخص تعيين مي‌كند نسبت به اجاره‌دادن اين مكان به مدت يك‌روزه اقدام كند، اما اين در حالي است كه اگر بخواهد كه مكان يا خانه خود را به مدت شش‌ماه الي يك‌سال اجاره دهد در درجه اول بايد به خانواده‌اي اجاره دهد و قولنامه‌اي نيز با اين خانواده بسته شود و گرنه اين خانواده مي‌تواند احراز مالكيت مي‌كند.

**اجاره روزانه فرصتي براي رواج فساد
بسياري از كارشناسان بر اين باور هستند كه وجود اين خانه‌ها نه به‌طور صددرصد بلكه مي‌تواند به‌عنوان فرصتي مناسب براي انجام تخلف و فساد باشد؛ از اين‌رو مقابله با اجاره روزانه و يا ساعتي ملك ضرورتي انكارناپذير تلقي مي‌شود و اگر فردي بخواهد خانه خود را به‌صورت پاره‌وقت به افرادي حتي به‌عنوان مسافر و براي زماني كوتاه اجاره دهد بايد در چارچوب مهمان‌پذيرها از افرادي كه مي‌خواهند در آن خانه‌ها اقامت داشته باشند رصد و بررسي شود. از سوي ديگر بايد خاطر نشان كرد متاسفانه رواج بي‌رويه اجاره روزانه و يا ساعتي ملك خود آسيب بزرگي براي تغيير سبك زندگي محسوب مي‌شود، به‌گونه‌اي كه مي‌توان از آن به‌عنوان يك ناهنجاري بزرگ نيز بايد كرد.

**شرايط مستاجران؛ عاملي براي تعيين قيمت اجاره
بايد در نظر داشت شرايط و موقعيت مستاجر عامل اصلي براي تعيين نرخ اجاره روزانه ملك به حساب مي‌آيد، براي مثال نرخ اجاره روزانه براي يك فرد خارجي به‌مراتب بيشتر از ساير افراد متقاضي است، چراكه بيشتر افراد خارجي كرايه واحد مسكوني خود را با دلار پرداخت مي‌كنند كه اين خود با توجه به نوسانات شديد ارز مي‌تواند براي صاحب ملك بسيار سودآور باشد. از روش‌هاي ديگر پرداخت كرايه روزانه واحدهاي مسكوني دريافت سكه است، اتفاقي كه شايد تا قبل از نوسانات شديد قيمت طلا چندان مرسوم نبود اما امروزه به‌دليل سودآور‌بودن آن برخي از موجران به‌جاي دريافت مبلغ اجاره سكه دريافت مي‌كنند كه اين مهم نيز مي‌تواند بسيار سودآور باشد.

بي‌ترديد نبود چارچوب مناسب و مشخصي براي تعيين نرخ‌گذاري بر خانه‌هايي كه به‌صورت روزانه به اجاره مي‌روند نيز جاي بسي تامل دارد، چراكه در بيشتر موارد موجران تنها به سليقه و خواست خود نرخي را تعيين مي‌كنند كه اين خود مي‌تواند محركي براي افزايش قيمت‌ها در بازار اجاره شود.

**اجاره روزانه تنها با يك كارت ويزيت
شايان ذكر است كه برخي از افراد نيز تنها براي داشتن آدرس و يا شماره تلفني از تهران اقدام به اين كار مي‌كنند، هرچند اين دسته از افراد بيشتر به‌منظور مباحث شغلي اين كار را انجام مي‌دهند براي مثال برخي از افراد براي داشتن آدرس و يا شماره تلفن تهران با موقعيت عالي روي كارت ويزيت خود به‌راحتي اقدام به كرايه روزانه ملك مي‌كنند كه اين خود مي‌تواند براي موجر دردسرهايي را به همراه داشته باشد.

در خاتمه بايد خاطر نشان كرد كه اجاره روزانه ملك نه‌تنها باعث ايجاد تنش و يا تلاطم در بازار اجاره خواهد شد بلكه خود مي‌تواند عاملي براي رواج بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي شود. از اين‌رو انتظار مي‌رود مسئولان امر اقدامات لازم براي برخورد با اين دسته از افراد داشته باشند، چراكه در غيراين صورت بايد منتظر تعميق‌يافتن بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي و يا تغيير بسياري از خرده‌فرهنگ‌ها باشيم كه اين نيز مي‌تواند بسيار سخت و آسيب‌زا باشد.

منبع: روزنامه آرمان؛ 1398.02.02
گروه اطلاع رساني**9370**2002