۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۹
کد خبر: 83286833
۰ نفر
نقص فنی در موتور فضاپیمای جدید اسپیس اكس

تهران – ایرنا – نمونه آزمایشی موتور فضاپیمای Crew Dragon كه فضاپیمای حمل مسافر شركت SpaceX به فضا محسوب می‌شود، در بررسی نهایی دچار نقص فنی شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری شركت اسپیس اكس، این آزمایش در پایگاه اختصاصی شركت SpaceX واقع در منطقه كیپ كاناورال در ساحل فلوریدا انجام گرفت. آزمایش اولیه این موتور موفقیت آمیز بود؛ اما در آزمایش نهایی یك نقص فنی باعث ایجاد مقادیر زیادی دود شد. در حال حاضر این وضعیت تحت كنترل شركت قرار دارد و تاكنون هیچ كس در اثر این رخداد دچار آسیب نشده است.
شركت SpaceX فضاپیمای Crew Dragon را به منظور نقل و انتقال فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی به عنوان بخشی از برنامه سفرهای فضایی تجاری توسعه داده است. قرار بود فضانوردان ناسا در ماه جولای اولین ماموریت فضایی خود را با این فضاپیما انجام دهند.
شركت SpaceX در ماه مارس كپسول فضاپیمای Crew Dragon را با موفقیت آزمایش كرد و توانست آن را در یك پرواز آزمایشی به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال كند و یك هفته بعد آن را با موفقیت در اقیانوس اطلس فرود آورد. پس از آن مقدمات آزمایش سیستم لغو اضطراری ماموریت فراهم شد. این سیستم با استفاده از 8 موتور كوچك موسوم به SuperDracos قادر است در مواقع ضروری كپسول حمل مسافر را از راكتی كه پس از پرتاب دچار نقص فنی شده، جدا كند. ظاهرا آنچه موجب بروز اشكال درجریان آزمایش و ایجاد دود شده، مربوط به همین سیستم لغو اضطراری است.
به گفته مقامات SpaceX ، در حال حاضر این شركت با همكاری ناسا در تلاش است تا مشكل را رفع كند.
علمی**9259**1485