۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
کد خبر 83286794
۰ نفر
لایروبی سدها نیاز امروز، پشتوانه فردا

تهران- ایرنا- یك فعال محیط زیست با بیان اینكه در صورت اعمال مدیریت صحیح در مورد سدها، سیلاب ها برای كشور نعمت خواهد بود، گفت: لایروبی نشدن سد ها و انجام ندادن آبخیزداری در بالا دست از عوامل اصلی تشدید سیلاب ها است.

به گزارش ایرنا، 680 سد در كشور در حال بهره برداری بوده و 114 سد نیز در دست ساخت و 172 در مرحله مطالعه قرار دارد كه بهره برداری از همه آنها نقش مهمی در مدیریت منابع آبی و مقابله با سیلاب ها دارد.
سدسازی از جمله راهكارهایی است كه ضمن كمك به مدیریت صحیح منابع آب، مانع از جاری شدن روان آب ها و بروز سیلاب های ویرانگر است، اما مباحثی همچون بی توجهی به لایروبی سدها و انجام ندادن عملیات تثبیت جنگل ها و مراتع در بالادست، باعث می شود سدها خیلی زود كاركرد خود را از دست بدهند.
پرویز كردوانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینكه در سال های گذشته سد های كشور به حال خود رها شده و هیچ لایروبی در آنها انجام نشده است، گفت: اگر در سه بخش خود سد، بالا دست و پایین دست آن اقدام هایی انجام می شد با سیل ویرانگر مواجه نمی شدیم.
این فعال محیط زیست اقدام لازم در بالا دست سد را انجام آبخیز داری در همه ارتفاعات برشمرد و گفت: آبخیزداری انجام اقدام هایی است كه به هنگام بارش ها، باران را به عمق ارتفاعات نفوذ دهد.
كردوانی ادامه داد: انجام نشدن آبخیز داری در ارتفاعات سبب می شود هنگام بارندگی ها گل و لای به مخزن سد ها رفته و آنها را پر كند و در نتیجه، هنگام سیل گنجایش لازم را نداشته باشد.
وی خاطرنشان ساخت: پنج سال پیش وزارت نیرو اعلام كرد 80 درصد حجم سد كرخه توسط گل و لای پرشده است، همان زمان باید برای لایروبی اقدام می شد كه نكردند.
به گفته كردوانی، ایجاد سد های كوچكتر در بالا دست سد های بزرگتر یكی از راهكارهای مناسب برای پیشگیری از ورود گل و لای به سد محسوب می شود.
این فعال محیط زیست ادامه داد: همچنین برای ساخت سد باید ابتدا بررسی كرد كه سد بر روی گسل ها ساخته نشود كه موجب سوراخ شدن و هدر رفت آب شود.
كردوانی گفت: علاوه بر این باید به حوضه آبریز سد توجه داشت و اگر حوضه ای پر بارش است سد های بزرگ در آنجا احداث شود.
وی سد كرخه را نمونه یك سد مناسب دانست و خاطر نشان ساخت: اگر این سد نبود خوزستان را آب می برد.
كردوانی تاكید كرد: اكنون سد های كشور نیاز ضروری به شست و شو دارند و باید هیدرولیكی شسته شوند.
این استاد پیشین دانشگاه گفت: اگر پیش از این، هر ساله سدها شست و شو شده بودند امسال با این سیلاب مواجه نمی شدیم.
وی به سد لتیان تهران اشاره كرد و گفت: این سد اكنون به مرحله خطرناكی از نظر مملو شدن از گل و لای رسیده است و اگر شسته نشود خسارت های فراوانی به همراه خواهد داشت.
كردوانی گفت: در بخش پایین دست سد هم باید به احداث كانال های مناسب در شهرها و روستاها و نیز تغذیه مصنوعی دشت ها توجه كرد.
وی افزود: اكنون سال ها است كه وزارت نیرو امر تغذیه مصنوعی دشت ها را رها كرده است.
كردوانی با تاكید بر اینكه سیل می توانست برای كشورمان نعمت باشد افزود: مدیریت غلط سدها، سیل را تبدیل به یك عامل ویران كننده كرد.
به گزارش ایرنا، پس از خشكسالی های پی در پی در دهه های اخیر، بارش های شدید باران از 27 اسفند ماه سال 97 از استان های مازندران و گلستان آغاز شد و به اكثر استان های كشور به تسری یافت.
این بارش ها، طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی روستاها و شهرها را در پی داشت.
اقتصام *2078**2022