۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
کد خبر 83286759
۰ نفر
افزایش مراكز گفتار درمانی در قزوین ضروری است

قزوین - ایرنا - معاون توانبخشی اداره كل بهزیستی قزوین گفت: تعداد مراكز گفتار درمانی استان با وجود نیازهای مردم بسیار محدود بوده و ضروری است تعداد آنها افزایش یابد.

راحله جاتن روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجوز مراكز گفتار درمانی از سوی معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشكی صادر می شود اما درخصوص مراكز تحت نظارت بهزیستی 15 مركز در قزوین فعالیت می كنند كه البته خدمات دیگری چون كار درمانی، فیزیوتراپی و روانشناسی و مشاوره را هم ارایه می دهند و تنها گروه معلولان مددجوی بهزیستی را تحت پوشش دارند.
وی اضافه كرد: آسیب شناسی گفتار و زبان، حرفه ای است كه پیشگیری، پشتیبانی، آموزش، مدیریت و تحقیق در حیطه ارتباط و بلع در سراسر طول زندگی افراد از نوزادی تا پیری را شامل می باشد.
وی ادامه داد: خدمات آسیب شناسی گفتار و زبان خدماتی هستند در زمینه تشخیص و درمان مشكلات بلع(دهانی)، اختلالات گفتار زبان، و اختلالات شناخت ارتباط كه منجر به ناتوانی های ارتباطی می شود را در بر می گیرد.
معاون توانبخشی بهزیستی قزوین خاطرنشان كرد: وظیفه آسیب شناس گفتار و زبان ارائه مداخلات و درمان توانبخشی اختلالات در حیطه های تولید گفتار، تشدید، صوت، مسائل روانی گفتار، زبان، شناخت و تغذیه و بلع (در سطوح دهانی، حلقی و مروی) می باشد.
جاتن در خصوص علل بالقوه اختلالات ارتباطی و بلع اظهار داشت: مشكلات دوران نوزادی، اختلالات رشدی، مشكلات شنوایی، ناهنجاری های دهانی، ناهنجاری های حنجره ای، بیماری ها و بدعملكردی های نورولوژیكی و اختلالات روانپزشكی مهمترین علل بالقوه اختلالات ارتباطی و بلع هستند.
وی با اشاره به راه های درمانی افزود: جهت تشخیص و مداخله بهنگام و مفید ، باید هر زمان در فرد با تاخیر و یا اختلالات رشدی-اكتسابی گفتار و زبان و یا اختلالات صوت و بلع مشاهده شد ، به آسیب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمانگر) مجرب ارجاع داده شود.
اول اردیبهشت ماه روز ملی گفتار درمانی است.
7388/6012