۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
کد خبر 83286727
۰ نفر
اصلاح‌طلبان چقدر پول دادند

تهران- ايرنا- شفافيت؛ كليدواژه‌اي است كه مدتي است رقباي انتخاباتي در كشور به بهانه‌هاي مختلف از آن بهره مي‌برند. ماجرا تا جايي پيش رفته كه نمايندگان مجلس هم در آخرين سال عمر چهارساله خود تلاش كرده‌اند تا موضوع شفافيت هزينه‌هاي نامزدهاي انتخاباتي را روشن كنند.

اين موضوع مي‌تواند كمك كند تا روشن شود هر نامزدي چه براي مجلس و چه شورا يا هر نهاد انتخابي ديگر چه اندازه هزينه مي‌كند. مثلا شايد بد نباشد كه مشخص شود اصلاح‌طلبان براي انتخابات شوراي شهر و رياست‌جمهوري در سال 96 چه اندازه هزينه كرده‌اند؟ اين هزينه در قالب شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان بوده يا خود نامزدها به طور شخصي هزينه كرده‌اند. اينها سؤالاتي است كه ژاله فرامرزيان، مسئول دبيرخانه شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان و حسن رباطي، مسئول ستاد انتخاباتي شهر تهران در زمان انتخابات 96، در گفت‌وگو با «شرق» به آنها پاسخ دادند.

**محل تأمين هزينه‌ها
نامزدهاي شوراي شهر تهران كه همگي در قالب يك فهرست واحد توانستند به اين نهاد انتخابي راه پيدا كنند، بخشي از هزينه‌هايشان را يا خودشان تأمين كردند يا برخي از احزاب و اشخاص حقوقي يعني وابستگان حزبي. ژاله فرامرزيان مي‌گويد اشخاصي كه به تأمين هزينه‌هاي انتخاباتي شوراي شهر كمك كردند، حقيقي نبودند بلكه از وابستگان حزبي بوده‌اند. بر اين اساس و به گفته او، احزاب همبستگي، كارگزاران، اتحاد ملت و حزب اسلامي كار از جمله احزابي بودند كه به تأمين هزينه‌هاي انتخاباتي كمك كرده‌اند.

**اصلاحات رباطي
حسن رباطي اما در گفت‌وگويش با «شرق»، اصلاحاتي به صحبت‌هاي فرامرزيان داشته و مي‌گويد: از مجموع احزابي كه در زمان انتخابات عضو شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان بودند، كمتر از يك‌ششم آنها كمك مالي داشتند. او در تكمله و اصلاح صحبت‌هاي فرامرزيان مي‌گويد: حزب كارگزاران مبلغ 200 ميليون تومان كمك نقدي كرده و البته در چاپ اقلام تبليغاتي هم كمك كرد. همچنين حزب نداي ايرانيان 50 ميليون تومان كمك نقدي داشته است. حزب اتحاد و حزب همبستگي در چاپ برخي از اقلام انتخاباتي كمك كردند و كمك ريالي نداشتند. همچنين به گفته رباطي خانه كارگر هم چاپ برخي از اقلام انتخاباتي را بر عهده گرفت.

**نامزدهايي كه هزينه‌هايشان را نداده‌اند!
به گفته فرامرزيان، هر نامزد هم قرار بود بين 10 تا صد ميليون تومان براي تأمين هزينه‌هاي انتخاباتي كمك كند كه بعضي از آنها يا پرداخت نكردند، يا همه را نتوانستند پرداخت كنند و تنها نيم يا بخشي از آن را تأمين كردند. خودش هم مي‌خندد و مي‌گويد 10 ميليون تومان يعني رايگان، يعني هيچ! حسن رباطي هم اين سخنان را تأييد كرده و مي‌گويد بعضي از نامزدهايي كه وارد فهرست شدند، هنوز هزينه انتخابات را پرداخت نكرده‌اند و با اين حال از زندگي شيشه‌اي و شفافيت سخن مي‌گويند! رباطي مي‌گويد اين نامزدها هنوز به مردم دين دارند و اولين دين آنها نسبت به هزينه‌هاي انتخاباتي آنهاست كه هنوز بعضي از آنها پولشان را نداده‌اند. وقتي مي‌پرسم يعني چه هنوز پول انتخابات را نداده‌اند، مي‌خندد و مي‌گويد كه بايد ديگر حقوق خود را جمع كنند براي دور بعدي انتخابات و هزينه‌هاي آن!

**يك‌ونيم ميليارد براي تهران
فرامرزيان مي‌گويد در آستانه انتخابات برخي برآوردهاي زيادي از هزينه‌هاي انتخاباتي مطرح كردند. مثلا گفتند 10 تا 12 ميليارد تومان هزينه انتخابات خواهد شد. اما به جرئت مي‌توانم بگويم كه هزينه‌هاي انتخاباتي ما بين يك تا يك‌ونيم ميليارد تومان شد. اين هزينه شامل هزينه‌هاي تبليغات، چاپ بنر و اقلام انتخاباتي مي‌شود. فرامرزيان مي‌گويد از ميان احزابي كه نام بردم و اشخاصي كه به كمك مالي آمدند، بعضي مثلا به جاي كمك مالي مستقيم، در كار چاپ كمك كردند و بعضي از احزاب هم رقم‌هاي كوچكي كمك كردند.

او البته توضيح مي‌دهد كه مسئوليتش در زمان انتخابات، مديريت دبيرخانه يعني تأمين هزينه‌هاي دبيرخانه ستاد انتخابات بوده است كه به گفته خودش اين هزينه‌ها را با 50 ميليون تومان تأمين كرده است. مي‌گويد: كارهاي دبيرخانه شامل اداره سايت، اطلاع‌رساني و پكيج پيامك‌ها به‌ويژه پيامك‌هاي شب آخر بود. براي تأمين اين هزينه هم بخشي از مبالغ را آقاي عارف بر عهده گرفت از طريق تأمين كامپيوتر، نرم‌افزار و... .

او مي‌گويد مثلا براي تأمين هزينه‌هاي اس‌ام‌اس‌هاي لحظه آخر، آقاي مرعشي و پسر آقاي حقاني با اينكه پدرش در فهرست هم نبود، هزينه را متقبل شدند و كار راه افتاد.

**اتفاقا حقيقي‌ها كمك كردند
رباطي هم هزينه يك‌ونيم ميليارد تومان براي شهر تهران را كه شامل 22 منطقه مي‌شود، تأييد مي‌كند. به گفته رباطي، مرتضي حاجي، مسئول ستاد انتخابات استان تهران است و مي‌تواند در اين زمينه توضيح بدهد.

البته تماس با حاجي به نتيجه نرسيد. رباطي همچنين درباره تأمين مكان براي استقرار ستادهاي انتخاباتي در شهر تهران و مناطق 22گانه آن مي‌گويد كه ما يك ريال براي امكانات لجستيكي و پشتيباني هزينه نكرديم. علاقه‌مندان به جريان اصلاح‌طلبي كه وابستگي حزبي نداشته اما به لحاظ خط‌مشي اصلاح‌طلب بودند، مكان‌هايي را براي استقرار ستاد‌ها اصلاح‌طلبان در مناطقه 22گانه در اختيار ما گذاشتند. او ادامه مي‌دهد كه اتفاقا در اين زمينه تماما چهره‌هاي حقيقي كمك كردند و خوب است كه اگر خانم فرامرزيان مي‌گويد كه تنها وابستگان حقوقي احزاب كمك كرده‌اند، بفرمايند كه ما هم در جريان باشيم. او مي‌گويد كه در اختيار گرفتن اين مكان‌ها بر اساس ارتباطات شخصي و حرفه‌اي و حقيقي بوده است. رباطي درعين‌حال اضافه مي‌كند كه در بحث ميتينگ‌ها و هزينه‌هاي آن هم بايد بگويم كه برخي از ميتينگ‌ها از جمله ميتينگ دانشجويان يا بانوان از سوي ستاد تأمين شد، اما هزينه ميتينگ‌هاي صنفي مثل معلمان يا كارگران، صنعتگران و بازرگانان و ... از سوي اتحاديه‌هاي مربوطه يا خود صنوف تأمين شد و تنها مباحث تبليغات يا توليد محتوا بر عهده ستاد بود.

فرامرزيان هم در بخش ديگر گفت‌وگوي خود با اشاره به اينكه در مباحث سياسي، بحث تأمين‌كنندگان مالي انتخابات براي طرف‌هاي درگير، مهم است، مي‌گويد: همه هزينه‌ها در ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان مستند است. او حتي اين نكته را هم مي‌گويد كه سخنراناني كه به مراسم‌هاي تبليغاتي در سراسر كشور توزيع شدند، خودشان هزينه بليت سفر را پرداخت مي‌كردند، از اين‌رو هزينه‌هاي ما كه شامل همين برنامه‌هاي تبليغاتي هم مي‌شود، خيلي كم‌ بود.

**ارتباط با ستاد انتخابات رياست‌جمهوري
از او درباره اين سؤال مي‌كنم كه آيا ستاد انتخابات رياست‌جمهوري هم كمكي به ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان كرد مي‌گويد: ما جدا كار مي‌كرديم و كمك مالي نگرفتيم. ممكن بود بعضي از پوسترها را از ستاد بگيريم اما كمك نقدي دريافت نكرديم.

پرسيدم مطالبه كرديد و دريافت نكرديد كه مي‌گويد كه ما به اصلا به آن سمت نرفتيم. بعد هم اشاره‌اي به انتخابات مجلس دهم و ليست اميد داشته و مي‌گويد كه يك صحبت‌هايي در انتخابات مجلس داشتيم كه بعد از انتخابات ما را گرفتار كرد. مي‌پرسم چه صحبت‌هايي؟ از اين صحبت‌ها كه اسپانسرها به خودشان حق مداخله مي‌دهند، مي‌گويد: بله. مي‌گفتند در انتخابات مجلس اين‌قدر كمك كرده‌اند و بايد مداخله كنند.

**تشكر از مرعشي، مهرعليزاده و كرباسچي
از فرامرزيان درباره نحوه هزينه‌كرد نامزدها در شهرستان‌ها سؤال كردم كه گفت در شهرستان‌ها عموما هزينه‌ها بر عهده نامزدها بوده است و اطلاعات بيشتري در‌اين‌باره نداشت. حسن رباطي هم تأكيد مي‌كند كه مسئوليت او تنها در محدوه شهر تهران يعني تهران، ري و شميرانات كه شامل 22 منطقه مي‌شود، بوده است. او در انتهاي گفت‌وگويش از حسين مرعشي، محسن مهرعليزاده و غلامحسين كرباسچي تشكر مي‌كند و مي‌گويد كه اين سه نفر هم از نظر كلامي، چه از نظر حرفه‌اي و چه از نظر شخصي كمك زيادي در زمان انتخابات به ستاد اصلاح‌طلبان داشتند و افرادي هستند كه قول و سندشان يكي است.

منبع: روزنامه شرق؛ 1398،02،02
گروه اطلاع رساني**2059**2002