38 میلیارد ریال وقف در خراسان شمالی شناسایی شد

بجنورد-ایرنا- مدیركل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: 60 وقف به ارزش 38 میلیارد ریال در سال گذشته شناسایی و در سامانه جامع موقوفات استان ثبت شد.

حجت الاسلام عظیم آسوده یدكی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین 50 مورد وقف دیگر بتازگی در استان شناسایی شده اند.
وی افزود: این وقف ها موقوفاتی را شامل می شوند كه سالها پیش وقف شده ولی ثبت نشده بود كه پارسال در سامانه جامع موقوفات ثبت شد.
وی یادآور شد: این در حالی است كه در مدت مشابه سال 96 تعداد 379 وقف شامل 72 وقف جدید و 307 وقف تازه شناسایی شده به ارزش 50 میلیارد ریال در استان داشته ایم.
مدیركل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: نیمی از نیات موقوفات ثبت شده در سال گذشته برای توسعه مسجد و امام زاده بوده است.
وی افزود: همچنین انجام امور خیریه و و حوزه های علمیه هر كدام با 10 درصد و امور قرآنی و مذهبی هر كدام با 15 درصد در ردیف های بعدی نیات واقفان قرار داشته اند.
حجت الاسلام آسوده اظهار داشت: با برنامه ریزی های مختلف و مشاوره های وقف كه انجام گرفت امسال آمار وقف بر مبنای نیات روز جامعه از قبیل امور قرآنی و مذهبی و دیگر نیازمندی ها بیشتر شد.
وی یادآور شد: در سال جاری نیز تاكنون 9 وقف جدید به ارزش 80 میلیارد ریال در استان به ثبت رسیده است.
خراسان شمالی پنج هزار و 619 موقوفه و 11 هزار و 699 رقبه دارد.
ط/ 6042