هنرمند آیینه ها در گذشت

تهران-ایرنا-مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت در گذشت منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، نقاش صاحب سبك ایرانی، پیام تسلیت منتشر كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از واحد ارتباطات و رسانه اداره كل هنرهای تجسمی «هادی مظفری» در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت منیر فرمانفرمائیان نوشت: روز 22 تیرماه سال 1397 بود. روزی نو و تازه برای هنرمندان تجسمی این سرزمین. منیر فرمانفرمائیان بانوی بزرگ نقاشی ایرانی با مقرنس هایش، در ساختمان جدید محك، نه تنها حال بچه های سرطانی، كه حال همه آنهایی را كه گمشده ای به نام امید دارند، خوب كرد. منیر 96 ساله را با آمبولانس آورده بودند و از روی فرش قرمز جلو بیمارستان با آمبولانس برگرداندند به خانه اش، تا شاید آرام ترین خواب زندگی اش را آن شب كنار تابلو نقاشی كه بچه های محك به او هدیه كرده بودند، تجربه كند.
در ادامه پیام تسلیت مظفری می خوانیم: آیینه ها چشم و چراغ تاریخ اند. گویی از دل تاریخ سر بر كرده اند به تماشای ما امروزیان. وقتی دستان هنرمندی نقشی بی بدیل می زند از این تكه های درخشان، انگشت حیرت به دهان می نگری كه: تاریخ من ... هویت من... زندگی امروز من ...
مظفری در ادامه پیام خود آورد: بانوی هنرمند منیر فرمانفرمائیان، از آن دست هنرمندانی است كه حلقه اتصال هنری چندصد ساله را به اندیشه ها و سبك های مدرن هنری گره زده است. بانو فرمانفرمائیان هنر طراحی فرش را از دل سنت یاد گرفت و آن را با آموخته های مركز هنرهای آوانگارد پاریس درآمیخت تا آنچه محصول هنر اوست در چشم مردمان هنردوست مقبول افتد.
مدیر كل هنرهای تجسمی افزود: درگذشت منیر فرمانفرمائیان این بانوی هنر ایران را به خانواده او، خانواده هنرهای تجسمی و خانواده بزرگ مردم ایران تسلیت می گویم و می دانم كه آثار او بخش بزرگی از حافظه تصویری هنری و گنجینه هنر معاصر ایران است. حال او آرام ترین خواب خود را تجربه می كند، خوابی ابدی. روحی آرام برای او آرزو می كنم.
به گزارش ایرنا، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان شامگاه روز گذشته در 97 سالگی به دلیل كهولت سن در تهران درگذشت.
فرمانفرمائیان در سال 1301 در قزوین به دنیا آمد. وی را هندسه‌گراترین هنرمند عصر حاضر ایران می دانند كه مجموعه آثارش در بیش از نیم قرن، پیوسته میان اشكال منظم و ریتمیك هنرهای سنتی و رویكردهای انتزاعی مدرن سیر كرده‌ است.
فرمانفرمائیان از هنرمندان تأثیرگذار عرصه هنرهای تجسمی بود و آثار هنری ماندگاری را در دوران حیات، از خود به جای گذاشت.
فراهنگ** ٩٠٣١**2021**