۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
کد خبر 83286492
۰ نفر
سیلاب سبب تخلیه سه روستا در نیمروز سیستان شد

زاهدان- ایرنا- مدیر كل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: سه روستای شهرستان نیمروز برای جلوگیری از خسارت های احتمالی ناشی از سیلاب عصر امروز یكشنبه تخلیه شد.

عبدالرحمن شهنوازی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عصر امروز براثر آب ورودی به سیستان از رودخانه هیرمند بخشی از سیل بند نیمروز دچار تخریب شد كه برای جلوگیری از مشكلات این روستاها تخلیه و ساكنان آنها به مكان های امن انتقال داده شدند.
وی ادامه داد: با تلاش نیروهای امدادی ترمیم سیل بندهای نیمروز در حال انجام است.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شدت یافتن آب ورودی به منطقه سیستان از افراد تقاضا می شود از تردد در حاشیه رودخانه ها محلی جلوگیری كنند.
به گفته فرمانده پلیس شمال سیستان و بلوچستان براثر جاری شدن سیلاب سه مسیر ارتباطی در سیستان از عصر امروز بسته شد.
سرهنگ كشواد بهروزی زاده ایرنا اظهار داشت: هم اینك مسیرهای بنجار - هیرمند، نیاتك- هیرمند و هیرمند- زابل بر اثر جاری شدن سیلاب بسته است.
وی ادامه داد: ضروریست افراد از تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیرهای جریان آب خودداری كنند.
بر اساس اعلام اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای زابل، با توجه به افزایش حجم ورودی آب تردد تمامی وسایط نقلیه سنگین در محور زابل - زاهدان به دلیل فشار بر پایه های پهل نهراب ممنوع است.
به گزارش ایرنا 6 روستای شهرستان هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان نیز براثر شدت یافتن سیلاب رودخانه هیرمند در معرض آبگرفتگی قرار گرفتند.
براثر تخریب بخشی از سیل بند نیاتك در هیرمند برخی روستاهای این شهرستان دچار آبگرفتگی شدند به طوریكه تاكنون سه روستا براثر شدت حجم ورودی سیلاب تخلیه شدند.
سیلاب های غیر قابل كنترل افغانستان از اواخر اسفند سال گذشته در منطقه سیستان جاری شده است.
این سیلاب ها پس از بارندگی های هفته گذشته در حوضه آبریز رودخانه هیرمند و آب شدن برف های كوههای هندوكش در بالا دست این رودخانه از جمعه شب سیلاب شدت بیشتری گرفته است.
منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، زهك، هیرمند، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان هم مرز است.
7316**3213