محمود عباس: اسرائیل همه توافقنامه هایش با فلسطین را زیرپا گذاشت

تهران - ایرنا - 'محمود عباس' رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین در جلسه اضطراری اتحادیه عرب تاكید كرد كه بنیامین نتانیاهو با زیرپاگذاشتن همه عهدها و توافقنامه ها با فلسطین نشان داد كه به دنبال صلح نیست.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری راشاتودی روسیه، عصر امروز (یكشنبه)، اتحادیه عرب به درخواست فلسطین یك جلسه اضطراری تشكیل داد. این جلسه در مقر اتحادیه عرب در قاهره برگزار شد.
عباس كه در این جلسه سخنرانی می كرد ، افزود: از سال 1947 تاكنون اسرائیل حتی به یك قطعنامه هم در خصوص فلسطین پایبند نبوده است چرا كه نمی خواهد با فلسطین صلح كند و به همین خاطر است كه آمریكا از این رژیم حمایت می كند.
وی در ادامه سخنان خود با رد طرح های نتانیاهو برای پیوست اراضی كرانه باختری، 'جولان اشغالی' و مزارع 'شبعا' لبنان به اراضی رژیم صهیونیستی تصریح كرد: این امر منجر به تشكیل یك رژیم آپارتاید در منطقه می شود.
وی افزود: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا نیز، همه وعده های خود به فلسطینی ها را زیرپاگذاشت و تصمیم هایی گرفت كه در تناقض با قطعنامه های بین المللی است.
جلسه اضطراری اتحادیه عرب در قاهره برای بررسی پرونده فلسطین و در سطح وزرای خارجه كشورهای عضو برگزار شد.
نتانیاهو پیش از برگزاری انتخابات در اراضی اشغالی گفته بود كه در صورت پیروزی در این انتخابات تصمیم دارد كرانه باختری را به حاكمیت جعلی رژیم صهیونیستی ملحق كند.
از سویی دیگر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا به تازگی اعلام كرد كه دولت این كشور در نظر دارد اوایل ماه ژوئن (خرداد-تیر) یعنی پس از ماه مبارك رمضان از توطئه صهیونیستی خود موسوم به معامله قرن رونمایی كند.
معامله قرن شامل انضمام كامل قدس به رژیم صهیونیستی، انضمام شهرك های موجود در كرانه باختری به این رژیم، نابودی كامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه 'ابودیس' به عنوان پایتخت كشور فلسطین است.
این طرح با واكنش شدید مسلمانان و فلسطینیان روبه رو شده و تنش ها و درگیری با نظامیان اسرائیلی را در فلسطین از جمله نوار غزه افزایش داده است.
بسیاری از تحلیلگران منطقه غرب آسیا نیز معتقدند، معامله قرن مانند دیگر توافق های صلح در ارتباط با فلسطین اشغالی قبل از تولد مرده است چرا كه حقوق مردم مظلوم فلسطین در آن رعایت نشده و آنان با وجود گذشت 70 سال از اشغال بر بازپس گیری حق خود تاكید دارند.
شبك**خاورم**9208**1392