نماينده جهرم: مأموريت‌هاي ملي به دانشگاه جهرم واگذار شود

شيراز-ايرنا-نماينده مردم جهرم در مجلس شوراي اسلامي گفت: ظرفيت‌هاي زيادي در دانشگاه‌هاي شهرستان‌ها وجود دارد ما در جهرم مي‌توانيم نقش ملي ايفا كنيم و اين نقش بايد به دانشگاه جهرم واگذار شود.

محمدرضا رضايي يكشنبه در نشستي با حضور وزير علوم در دانشگاه جهرم افزود: ايرادي در نظام برنامه‌ريزي كشور وجود دارد كه همه امكانات و مأموريت‌ها در مراكز استان‌ها و پايتخت ديده ‌مي‌شود.
وي ابراز كرد: برداشت اشتباهي از طرح آمايش شد بر اين اساس كه تجهيزات و امكانات از دانشگاه‌هاي كوچك تر گرفته شود و به مركز استان‌ها منتقل شود در حالي كه در برداشت صحيح بايد متناسب با ظرفيت شهرستان‌ها به دانشگاه‌ها مأموريت دهيم.
رضايي ادامه داد: آمايش بدين منظور نيست كه براي دانشگاه جهرم محدوديت ايجاد كنيم بلكه بايد با توجه به شرايط و ظرفيت‌هاي شهرستان رشته جديد داير شود انتظار داريم رييس دانشگاه و شوراي معاونين در اين زمينه اقدام كنند.
وي بيان كرد: انتظاري كه از دانشگاه‌ها داريم اين است كه به شوراي اداري و شهرستان كمك كند، قرار نيست استاداني در اين دانشگاه‌ها آموزش ببينند و تربيت شوند اما از ظرفيت آن‌ها استفاده نشود.
رئيس كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه‌ها در بحث آسيب‌ها كمك كنند و مراكز پژوهشي در دانشگاه به ياري توسعه آيند.
نماينده مردم چهرم در مجلس شوراياسلامي اضافه كرد: در هر دانشگاهي كه مي‌خواهد موفق شود نيروي انساني حرف اول را مي‌زند ؛ دانشگاه جهرم تعداد زيادي از كارمندان قراردادي هستند و وضعيت استخدامي آن‌ها بعد از گذشت قريب 15 سال از احداث دانشگاه مشخص نيست، همچنين تعدادي از مدرسين و پرسنل حق‌التدريس هستند.
رضايي بيان كرد: گسترش تحصيلات تكميلي با وجود اينكه هيئت علمي و زيرساخت‌هاي آن را داريم، به نتيجه نرسيده است و از وزير علوم درخواست دارم اين امر محقق شود.

** تبديل دانشگاه جهرم به شهرك دانشگاهي
معاون استاندار فارس و فرماندار ويژه شهرستان جهرم نيز در اين جلسه گفت: در بحث آمايش سرزميني با مذاكرات صورت گرفته و حسن تدبير وزير علوم، محدوديتي شامل دانشگاه جهرم نخواهد شد.
عليرضا صحراييان افزود: شهرستان جهرم با قدمت تاريخي چند هزار ساله و با گردش مالي فراوان در حوزه كشاورزي به سبب محسوب‌ شدن به عنوان قطب كشاورزي جنوب كشور و ظرفيت فوق‌العاده در حوزه پزشكي و درماني، مي‌تواند مأموريت‌هاي ملي متفاوتي را در حوزه علمي و پژوهشي به عهده گيرد و ماموريت ها به دانشگاه جهرم محول شود.
فرماندار ويژه شهرستان جهرم ادامه داد: دانشگاه جهرم با حدود يكصد نفر هيئت علمي و با حدود 75 هكتار اراضي مصوب دانشگاه با كاربري آموزشي در شوراي عالي معماري و شهرسازي نيازمند گسترش بيشتري است و قابليت تبديل به يك شهرك دانشگاهي را دارد.

** توزيع متوازن امكانات
امام جمعه جهرم نيز در اين نشست گفت: مردم ما جز اجراي قانون اساسي مبني بر توزيع متوازن امكانات توقع ديگري از وزارت علوم ندارند.
حجت‌الاسلام محمدحسين مدبر افزود: از نظر طرح آمايش دانشگاهي، دغدغه‌اي براي مردم درست شده است كه با توجه به مناسبت امروز كه ميلاد عدالت‌گستر جهان است، توقعي جز عدالت نداريم.
شهرستان جهرم در 193 كيلومتري جنوب شرق شيراز قرار دارد.
9910 /1876

سرخط اخبار استان‌ها