لاوروف نسبت به پیامدهای اقدام نظامی در ونزوئلا هشدار داد

مسكو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه بار دیگر نسبت به تحقق سناریوی نظامی در مورد ونزوئلا و بكارگیری زور از سوی آمریكا در مورد این كشور هشدار داد.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف روز یكشنبه در گفت وگو با شبكه تلویزیونی زویوزدا وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت كه روسیه امیدوار است سناریوی بكارگیری نیروی نظامی آمریكا علیه ونزوئلا تحقق نیابد.
وی با بیان اینكه واشنگتن هنوز نمی داند كه سیاست آن كشور در ونزوئلا چه خواهد بود، گفت: اقدام نظامی از سوی آمریكا باعث برخورد منافع این كشور با روسیه در كاراكاس می شود.

**ارسال كمك های انسانی به ونزوئلا از سوی غرب نمایشی است
وزیر امور خارجه روسیه این را هم گفت كه تلاش برخی كشورهای غربی برای ارسال كمك های انسانی به ونزوئلا یك اقدام نمایشی كم ارزش است.
وی خاطرنشان كرد كه این گونه اقدامات در شرایطی كه تحریم های اقتصادی سنگین علیه ونزوئلا وضع شده و غربی ها رهبری آن را بدست گرفته اند، فریب افكار عمومی و اقدامی تحریك آمیز است.
لاوروف با بیان اینكه آمریكا توجیه روسیه در اعزام نظامیان خود به ونزوئلا را كه در راستای اجرای تعهدات قانونی صورت گرفته نپذیرفته است، افزود: اما نیروهای آمریكایی، كانادایی، فرانسوی، انگلیسی و كشورهای عضو ناتو در اوكراین حضور دارند.

**گوایدو مسیر پروشنكو را می رود
لاوروف گفت كه خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا كه خود را در خیابان های كاراكاس رئیس جمهور معرفی كرده است از شیوه احمقانه پترو پروشنكو رئیس جمهوری اوكراین پیروی می كند چرا كه از مذاكرات ملی برای حل و فصل بحران در كاراكاس خودداری می كند.
وی افزود: گوایدو كه بطور غیرقانونی خود را رئیس جمهوری ونروئلا خوانده است ضرورت آغاز گفت وگوهای ملی با نیكلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را رد می كند.
وی با بیان اینكه مادورو برای چنین مذاكراتی آماده است و بارهای آمادگی خود برای گفت وگو را اعلام كرده است، افزود: گوایدو به دلیل اینكه روی حمایت های واشنگتن حساب باز كرده از گفت وگو خودداری می كند.

**آمریكا به دنبال قطع روابط روسیه با دیگر كشورها است
وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آمریكا برای قطع روابط و همكاری های روسیه با كشورهای دیگر تلاش می كند.
وی ادامه داد: ما اطلاع داریم كه طرف آمریكایی از كشورهای دیگر می خواهد كه با روسیه همكاری بازرگانی نداشته باشند و هیات های روسی را هم به كشور خود نپذیرند.
لاوروف گفت: سفرای آمریكا در كشورهای مختلف به سازمان های دولتی می روند و از آنها می خواهند از همكاری با روسیه بویژه خریداری محصولات نظامی مسكو خودداری كنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از سخنان خود به آمادگی كرملین برای مذاكره جدی با آمریكا و سازمان پیمان آتلانتیك شمالی موسوم به ناتو اشاره كرد.
لاوروف در پاسخ به این پرسش كه آیا در صورت تكرار اقدامات تحریك آمیز اوكراین در تنگه كرچ ناتو برای دفاع از این كشور وارد مناقشه با روسیه می شود؟، گفت: به نظرم مانند دفعه گذشته كه این اقدام را محكوم كردند و تحریمی را در مورد روسیه وضع كردند رفتار خواهند كرد و ناوهای خود را وارد ماجراجویی اوكراین نمی كنند.
وی خاطرنشان كرد كه هیچ منعی برای عبور ناوهای اوكراینی از دریای سیاه به دریای آزوف (از تنگه كرچ) در صورت رعایت تدابیر امنیتی وجود ندارد.
دو ناوچه و یك یدك كش متعلق به نیروی دریایی اوكراین توسط مرزبانان روسی در روز 25 ماه نوامبر سال 2018 (چهارم آذر ماه) توقیف شدند و از آن زمان 24 ملوان اوكراینی در روسیه در بازداشت بسر می برند.
اروپام*391*1346**