۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
کد خبر 83286469
۰ نفر
درآمدزایی پایدار زنان روستایی با فناوری اطلاعات

تهران- ایرنا- زنان روستایی بارها توانمندی خود را در عرصه‌های گوناگون ثابت كرده‌اند؛ اما تغییر سبك زندگی مردم باعث شده این توانمندی آن‌ طور كه باید در حوزه اقتصاد دیده نشود. سازمان فناوری اطلاعات در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با ارتباط دادن استارتاپ‌ها و جوامع محلی، مسیر را برای رسیدن به درآمدزایی پایدار زنان روستایی فراهم می كند.

به گزارش ایرنا سازمان فناوری اطلاعات در گذشته با رویكرد برون‌سازمانی فعالیت خاصی در حوزه زنان انجام نمی‌داد، اما پس از ورود «امیر ناظمی» در این مجموعه، فعالیت‌هایی در این زمینه شكل گرفت.
مشكات اسدی مشاور مشاركت زنان رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص توانمندی زنان جوامع روستایی و ارتباط آن‌ها با استارتاپ‌ها با ایرنا به گفت‌وگو نشست.
فعالیت عمده دفتر مشاوره زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران، این است كه چطور از ظرفیت‌های ICT برای توانمندسازی زنان استفاده كند.
اسدی روز یكشنبه با این توضیح به خبرنگار ایرنا گفت: توانمندی زنان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی صورت می‌گیرد. اكنون تمركز سازمان فناوری در حوزه توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی زنان روستایی است. پایلوتی كه برای این طرح انتخاب كردیم استان تهران و روستاهای شهرستان فیروزكوه است. از قبل نیز یك سری آموزش‌ها در این زمینه انجام‌شده اما این آموزش‌های تئوریك خیلی برای زنان جوامع روستایی جذاب نبود و پایداری در جهت درآمدزایی به همراه نداشتند.

* ظرفیت روستاها را شناسایی كردیم
«پایلوت به شكل آزمایشی انجام می‌شود تا یك پروتكل اجرایی از دل آن بیرون بیاید و قابل انطباق برای اجرا شدن در سراسر كشور باشد». اسدی با این توضیح می‌گوید: ما صد در صد از این پایلوت دفاع نمی‌كنیم چون همان‌طور كه از نامش پیداست، در مرحله آزمون‌وخطاست اما در همین مرحله هم توانسته به‌جای خوبی برسد.
او در خصوص اینكه چرا فیروزكوه را به ‌عنوان پایلوت انتخاب كرده‌اند، گفت: روستاها عمدتاً در سه حوزه مهم صنایع‌دستی، محصولات كشاورزی و دامی و گردشگری دارای ظرفیت‌های خوبی هستند.
ابتدا كار را از روستاهای شهریار آغاز كردیم اما پس از مدت كوتاهی مطالعه و بازدید از روستاها به این نتیجه رسیدیم كه شهریار برای فعالیتی كه سازمان فناوری اطلاعات ایران مدنظر دارد، چندان مناسب نیست چراكه تمركز جوامع روستایی آن خطه بیشتر روی محصولات كشاورزی است و درحالی‌كه ما به دنبال جایی بودیم كه هر سه حوزه را پوشش دهد.
پس از آزمون‌وخطا درنهایت، روستاهای فیروزكوه كه در هر سه حوزه صنایع‌دستی، محصولات كشاورزی و دامی و گردشگری، ظرفیت‌های بسیار مناسبی دارند از سوی سازمان فناوری برای طرح پایلوت انتخاب شد.
مشاور مشاركت زنان رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه گفت: آموزش‌های تئوریك در این منطقه برای زنان روستایی هیچ جذابیتی نداشت اما برای هدفی كه سازمان فناوری آن را دنبال می‌كرد نتایج خوبی داشت، ما توانستیم توانمندی زنان روستایی را از دل كارگاه‌هایی كه برگزارشده بود، استخراج‌كنیم.
بعد از استخراج توانمندی‌ها در مرحله بُعدی به بررسی مسائلی كه زنان روستایی با آن درگیر هستند پرداختیم. پس‌ از آن یك فراخوان به استارتاپ‌ها دادیم و از آنها خواستیم برای حل این مسائل به ما ایده بدهند.
تعدادی از استارتاپ‌ها در راستای مسئولیت اجتماعی‌شان با این حركت سازمان فناوری همراه شدند زمانی كه این استارتاپ‌ها از فیلترهای موردنظر گذشتند و انتخاب شدند، یك تور بازدید از روستا ترتیب دادیم تا پس از بازدید میدانی، پیشنهاد‌های نهایی‌شان را جهت همراهی در این طرح ارائه كنند.

* پایداری ارتباط
«پایداری ارتباط استارتاپ‌ها و جوامع محلی، مورد دیگری بود كه برای سازمان فناوری اهمیت فراوانی داشت. آنها نمی‌خواستند استارتاپ‌ها در قالب این رویداد با جامع محلی ارتباط بگیرند و پس از اینكه سازمان از پروژه بیرون می‌آید، ارتباط آنها با هم قطع شود. اگر این اتفاق رخ می‌داد جوامع محلی خسارت می‌دیدند. به همین دلیل از تعدادی متخصص جوامع محلی نیز استفاده كردیم تا با سرعت مناسبی در كارمان پیش برویم.»
مشاور جوان سازمان فناوری اطلاعات در ادامه گفت: كار سازمان فناوری، شناسایی جامعه محلی، توانمندی این افراد، شناسایی استارتاپ‌ها و ارتباط این دو به یكدیگر بوده كه به‌ تمامی این‌ها عمل كرده است. در گذشته كار سازمان فناوری به این شكل بود كه مدرسانی را به جوامع محلی می‌برد تا درباره اینترنت و اقتصاد دیجیتال برایشان صحبت كنند و آموزش دهند اما درگیر شدن استارتاپ‌ها و جوامع محلی دو دستاورد بسیار خوب داشت؛ توانمندسازی زنان روستایی و حمایت از استارتاپ‌ها كه همواره جزو مسئولیت‌های سازمان فناوری بوده است.
بعد از برگزاری تور محلی و جلسات فراوان با استارتاپ ها، هركدام مسئولیتی را قبول كردند كه در حال حاضر به ثمر رسیده و كارشان نتیجه داده است.

* یك پروتكل اجرایی سراسری
مشكات اسدی به‌ عنوان نماینده سازمان با گذشت چند ماه از طرح، هنوز همراه استارتاپ‌ها به روستاها می‌رود تا این حلقه اتصال قوی‌تر پیش برود و پایداری كه انتظارش رادارند، كاهش پیدا نكند: خبر خوشی كه خستگی این مدت را از تن ما درآورد این بود كه فروشگاه‌های اینترنتی محلی راه‌اندازی شده و روند سفارش دهی نیز صورت گرفته است. كار اصلی استارتاپ‌ها ایجاد بستر مناسب و كمك به فروش محصولات است.
وی در ادامه گفت: استارتاپ‌ها به زنان روستایی آموزش می‌دهند كه چطور محصولاتشان را در اپلیكیشن‌ها به ثبت برسانند. در ادامه نیز پس از فروش محصول، كارهای حمل‌ونقل نیز بر عهده استارتاپ هاست.
هدف اصلی سازمان فناوری اطلاعات از طرح پایلوت توانمندی زنان روستایی این است كه بتوانیم یك پروتكل اجرایی برای توانمندسازی زنان روستایی كل كشور را در اختیار وزارت ارتباطات قرار بدهیم.
اینكه روستاییان چطور به این طرح و پایلوت اعتماد كردند نیز موردی است كه اسدی به آن اشاره می‌كند: واقعیت این است كه اگر استارتاپ‌ها به‌ تنهایی وارد روستاها می‌شدند، استقبال خوبی از سوی آنها صورت نمی‌گرفت. زمانی كه این استارتاپ‌ها با حمایت دولت وارد شدند، جوامع محلی اعتمادی بیشتری نسبت به آنها نشان دادند.
او در پایان گفت: هفته‌های بسیار زیادی است به روستاها سفر می‌كنم و به ‌شخصه در تمام جلسات حضور داشتم. هرچند امكان این فراهم بود كه از یك جایی سازمان فناوری اطلاعات، استارتاپ‌ها و جوامع محلی را رها كند تا كار خودشان را انجام بدهند ما برای اینكه مطمئن شویم این پایداری وجود دارد، هرگز پشت آنها را خالی نكردیم و همراهشان شدیم.
علمی*9207* 1055*1834