نقوش هنرهاي سنتي و بيان مدرن ويژگي هنر فرمانفرماييان است

تهران - ايرنا - معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درگذشت منير شاهرودي فرمانفرماييان، نقاش و هنرمند را تسليت گفت.

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا از روابط عمومي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سيد مجتبي حسيني در پيامي براي درگذشت منير شاهرودي فرمانفرماييان نوشته است: منير شاهرودي فرمانفرماييان هنرمندي است كه در آثارش هنرهاي سنتي و اصالت هاي هنر ايران را با بيان نوين و مدرن پيوند داده است و هنر او بر پايه نقوش تزييني و آينه قرار دارد.
هندسه، محور آثار فرمانفرماييان است و چنانكه خودش گفته است هندسه او را به مشاهداتش از زيبايي برآمده از مرز و بوم ايران بازگردانده است. آثار فرمانفرماييان در يك خط سيرچند دهه حركت مداوم و مستمري را با تكيه بر اشكال منظم و نقوش هنرهاي سنتي و رويكردهاي مدرنيستي طي كرده است.
حسيني در ادامه اين پيام آورده است: محوريت هنرهاي سنتي و بومي و بيان مدرن و امروزي موجب شده است، آثار منير شاهرودي فرمانفرماييان جايگاهي در موزه ها و مجموعه هاي معتبر دنيا كسب كند و بستري براي معرفي مشخصه هاي فرهنگ و هنر ايران فراهم شود.
فرمانفرماييان هنرمندي است كه دغدغه اجتماعي و روحيه انساندوستي داشت و اين دغدغه بارها در زندگي او تجلي يافت، چنانكه سال گذشته اثري را براي كمك به كودكان مبتلا به سرطان اهدا كرد. فرمانفرماييان در انتخاب و رفتاري پسنديده و براي اينكه آثارش براي هميشه براي دوستداران هنر و هموطنانش باقي بماند و با توجه به سنت وقف كه بسياري از داشته هاي فرهنگي و هنري ما با وقف به يادگار مانده است، 50 اثر خود را وقف دانشگاه تهران كرد كه در تالاري به نام اين هنرمند در باغ نگارستان به نمايش گذاشته شده است. درگذشت اين هنرمند را به جامعه هنري و دوستداران هنر تسليت.
به گزارش ايرنا، منير شاهرودي فرمانفرمائيان هنرمند نقاش و از پيشگامان هنر مدرن ايران در آخرين روز فروردين ماه در منزل مسكوني خود درگذشت.
فرمانفرمائيان از هنرمندان تأثيرگذار عرصه هنرهاي تجسمي بود و آثار هنري ماندگاري را در دوران حيات، از خود به جاي گذاشت. وي در سال 1301 در قزوين به دنيا آمد و در سن 97 سالگي دار فاني را وداع گفت.
فراهنگ**9246**