استاندار بغداد: سفر حناچی بسترساز همكاری با تهران شد

بغداد - ایرنا - استاندار بغداد سفر 'پیروز حناچی' شهردار تهران و هیات همراه به عراق را بسترساز همكاری میان دو پایتخت دانست و گفت در انتظار به ثمر نشستن این سفر و مذاكرات خوب آن هستیم.

«فلاح حسن الجزائری» استاندار بغداد روز یكشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در خصوص نتایج سفر حناچی و هیات همراه به پایتخت عراق گفت: سفر هیات ایرانی بسیار با استقبال ما و سایر مسئولان روبرو شد و فرصتی بسیار خوبی فراهم كرد تا با تجربیات و توانمندی های یكدیگر آشنا شویم و مذاكرات خوبی نیز انجام شد.
وی گفت: گفت وگوها و تفاهمات خوبی در این سفر و دیدارها انجام شد و ما در انتظار چیدن میوه های آن در آینده نزدیك هستیم.
وی خاطرنشان ساخت كه در دیدار با شهردار تهران در باره زمینه های همكاری در پایتخت عراق از جمله حوزه خدمات شهری، بهداشت، حمل و نقل عمومی و شهری بحث و گفت وگو كرده است.
الجزائری افزود كه متعاقب این گفت وگوها استانداری و شورای استان پیرامون تشكیل یك كمیته با حضور شهرداری بغداد برای رسیدن به دیدگاه مشترك و بهره برداری بهینه از این سفر به توافق رسیده اند.
وی حوزه های قابل پیگیری برای توسعه همكاری با تهران را خدمات عمومی، بهداشت، راه ، فرصت های سرمایه گذاری، بهبود ورودی های بغداد، بازیافت پسماند و سائر مسائل شهری در بغداد عنوان كرد.
الجزائری تاكید كرد كه رویكرد مدیریت پایتخت عراق، بهره گرفتن از دانش و تجربه شركت های معتبر و كشورهای پیشرفته در زمینه مدیریت شهری است و از این جهت خوشحال خواهیم شد از تجربیات تهران استفاده كنیم.
وی ابراز امیدواری كرد با استقبال خوبی كه از سفر شهردار تهران در بغداد صورت گرفته و مذاكرات و تفاهماتی كه انجام شده، بزودی شاهد دستاوردهای عملی و اجرایی در این زمینه باشیم.
به گفته وی، بعد از رونق فعالیت های اقتصادی و ثبات و آرامشی كه در ماههای اخیر در بغداد ایجاد شده، فرصت مناسب در پایتخت عراق برای ارائه خدمات به شهروندان فراهم شده است و این امر زمینه ورود به همكاری های جدی با كشورها و شهرهای دوست از جمله تهران را فراهم می كند.
وی ادامه داد كه مدیران بغداد می كوشند با بهبود خدمات عمومی شهری در پایتخت، این پیام را به شركت های جهانی بدهند كه سراسر عراق شاهد بازگشت وضعیت عادی و ایمن برای كارر و فعالیت است.
استاندار بغداد با تاكید بر اینكه عراق به تجربه و كمك همه كشورها به ویژه دوستان خود نیاز دارد افزود كه سفر شهردار تهران به بغداد بسیار حائز اهمیت است و می تواند پلی برای توسعه همكاری بیشتر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق باشد.
وی با اشاره به توسعه و عمرانی كه عموم شهرهای ایران شاهد هستند گفت كه مسوولان عراقی اغلب شهرهای ایران از جمله تهران را بازدید كرده و نسبت به سطح پیشرفت و ابتكارات نوین در این شهرها آشنا هستند.
استاندار بغداد خاطرنشان ساخت كه مرحله ای را كه عراق در زمان هجوم گروهك تروریستی تكفیری داعش پشت سرگذاشت، مرحله سیاهی در تاریخ این كشور به شمار می رود.
وی ادامه داد كه رهبران عراق اینك درصدد عبور از این مرحله و گشودن صفحه جدیدی هستند كه از مختصات این صفحه جدید توسعه همكاری ها و حفظ ثبات و آرامش و شروع عمران و بازسازی در این كشور است.
به گفته وی، سفر شهردار تهران به بغداد می تواند در راستای گشودن این صفحه جدید، دستاوردهای مثبتی از جمله تشكیل كمیته هایی برای پیگیری اجرایی دستاوردها و تفاهمات این سفر داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه ما خواهان تحقق هرچه سریعتر دستاوردهای این سفر هستیم تاكید كرد كه می خواهیم از همكاری و تجربیات شركت های ایرانی در زمینه سرمایه گذاری، سازندگی، بهداشت، انرژی، بازیافت زباله و دیگر حوزه ها بهره ببریم.
شهردار تهران در راس هیاتی به همراه «شهربانو امانی» عضو شورای اسلامی شهر تهران عصر چهارشنبه به دعوت 'ذكری علوش' شهردار بغداد به عراق سفر كرد.
او علاوه بر همتای بغدادی خود با رییس شورای استان بغداد، استاندار این استان، و وزیر مسكن، عمران و شهرسازی عراق و همچنین سیدعمار حكیم رهبر جریان حكمت ملی عراق نیز دیدار و گفت وگو كرد.
'پیروز حناچی' شهردار تهران نیز پیشتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بغداد با اشاره به مذاكرات موفق خود با مسوولان شهر و استان بغداد گفت كه تفاهمات اولیه صورت گرفته بین بغداد و تهران پس از ماه مبارك رمضان در قالب رایزنی های جدی پیگیری می شود.
وی گفت: در بازدیدی كه به اتفاق هیات همراه و مسئولان عتبه مرقد سلمان فارسی از این مرقد و همچنین ایوان مدائن یا طاق كسرا داشته است، آمادگی شهرداری تهران و شركت های ایرانی برای همكاری در زمینه مرمت آثار تاریخی عراق بویژه ایوان مدائن اعلام شد كه مورد استقبال طرف عراقی قرار گرفت.
وی افزود: توانمندی و امكان همكاری شهرداری و متخصصان ایرانی در عملیات مرمت آثار تاریخی و باستانی عراق بویژه ایوان مدائن در دیدارهای مختلف با مسئولان عراقی مطرح و مقرر شد در نشست ها و مذاكرات آتی پیگیری شود.
خاورم *6**380*