35 تن از كشته شدگان انفجارهای سریلانكا خارجی بوده اند

تهران - ایرنا - رسانه ها اعلام كردند كه 35تن ازكشته شدگان انفجارهای همزمان در كلمبو و دیگر شهرهای سریلانكا اتباع كشورهای خارجی بوده اند.ضمن اینكه یك مقام پلیس نیز گفته كه دو تا از انفجارها، انتحاری بوده است.

به گزارش ایرنا، این انفجارها روز یكشنبه بصورت همزمان در چند كلیسا و هتل رخ داد كه بنابر آخرین گزارش ها 156 تن كشته و 400 زخمی در پی داشته است.
بنابر این گزارش ها، این انفجارها در سه كلیسا در حالی روی داده كه قرار بود امروز در آنها مراسم عید پاك مسیحیان برگزار شود.
شبكه تلویزیونی سی ان ان آمریكا اعلام كرد كه این كلیساها در مناطق'كوچكیكاد'(Kochchikade)در حومه كلمبو و'نگومبو'(Negombo) و'باتیكالوآ'(Batticaloa) قرار داشته اند.هتل هایی نیز كه در این انفجار ها موردحمله قرار گرفته اند'شانگری لا' (Shangri La)، 'سینامون گراند' (Cinnamon Grand) و 'كینگزبری هتل' (Kingsbury Hotel) بوده اند كه هر سه در كلمبو پایتخت تجاری سریلانكا واقع شده اند.
بعد از وقوع این انفجارها در شهرهای سریلانكا تدابیر شدید امنیتی برقرار شده و همه مدارس دولتی در دو روز آینده تعطیل شده اند.
رانیل ویكرمسینگه نخست وزیر سریلانكا این حملات را بشدت محكوم كرده و از مردم خواسته تا متحد و قوی باشند.'
به گفته شاهدان حملات با برنامه ریزی دقیقی صورت گرفته و یك مقام پلیس نیز یادآور شده كه حداقل دو تا از انفجارها انتحاری بوده است.
سریلانكا بعد از جنگ های داخلی 2009 بین دولت و ببرهای تامیل شاهد چنین حملاتی نبوده است.
هنوز هیچ كس مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.
پلیس سریلانكا نیز اعلام كرد كه قبلا در باره احتمال وقوع حملات تروریستی انتحاری هشدار داده است.
تصاویر منتشر شده درشبكه های اجتماعی، نشان دهنده برهم خوردن تجمع مردم در هنگام برگزاری مراسم عید پاك و تخریب قسمت هایی از كلیساهاست.
هنوز مقام های رسمی یا پلیس در باره تروریستی بودن این حملات اظهارنظری نكرده اند و گروه و یا فردی نیز مسئولیت آنها را به عهده نگرفته است.
در همین حال پلیس سریلانكا اعلام كرد كه هفتمین و هشتمین انفجار نیز امروز نزدیك شهر كلمبو رخ داده است. اما هنوز جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نشده، ولی گفته می شود كه این دو انفجار حداقل دو كشته داشته است.
اروپام*1590

سرخط اخبار جهان