سفیر پاكستان در تهران: به دنبال گسترش روابط با ایران هستیم

تهران- ایرنا- «رفعت مسعود» سفیر پاكستان در تهران توسعه روابط دوجانبه و امنیت مرزها را از محورهای رایزنی های عمران خان در تهران عنوان كرد و گفت: ایران كشور همسایه، دوست و مسلمان است بنابراین به دنبال گسترش روابط با ایران هستیم.

«رفعت مسعود» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به سفر دو روزه عمران خان به ایران افزود: زمانی كه آقای عمران خان به عنوان نخست وزیر پاكستان انتخاب شد ، اعلام كرد كه همسایه ها و كشورهای منطقه برای دولت پاكستان خیلی مهم هستند.
سفیر پاكستان در ایران افزود: نخست وزیر معتقد است چه در داخل و چه در خارج از پاكستان نیاز به صلح و امنیت است و دستیابی به این هدف و بهبود وضعیت مردم منطقه نیازمند روابط اقتصادی بیشتر بین كشورهای منطقه است.
این دیپلمات پاكستانی با اشاره به فقر مردم منطقه ادامه داد: باید همه كشورهای منطقه باهم جمع شوند و برای بهبود زندگی و امنیت مردم خود همفكری كنند.
سفیر پاكستان در تهران با بیان اینكه نخست وزیر می خواستند زودتر از این به ایران سفر كنند وبه دلیل حجم برنامه هایی كه داشتند،تاكنون این سفر انجام نشده بود،اضافه كرد: ایشان امروز ابتدا برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد می روند تا از امام رضا (ع) اجازه بگیرند و سفرشان به خوبی انجام شود.
وی ادامه داد: آقای نخست وزیر روز دوشنبه در تهران با رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای ، رییس جمهوری و تجار ایرانی و پاكستانی دیدار دارند.
رفعت مسعود درباره دستور كار و مسائلی كه در گفت و گوهای عمران خان با مقامات كشورمان مطرح می شود هم گفت: در این سفر مقام های دو كشور در خصوص امنیت مرزها و حل مشكلات در این زمینه صحبت می كنند. اگر امنیت و صلح در مرزها باشد حتما تجارت هم صورت می گیرد درغیر این صورت تاجران می ترسند و كسی تجارت نمی كند.
وی با تاكید بر این كه جلسات و ملاقات با رییس جمهوری و مقام های بلند پایه ایرانی خیلی مهم است، گفت: از دیگر محورهای دیدار عمران خان و روحانی راه های افزایش سطح روابط اقتصادی و تجارت بین ایران و پاكستان است.
سفیر پاكستان در تهران درباره تسهیلاتی كه اسلام آباد برای صدور روادید می دهد اظهارداشت: برای دانشجویان، تاجران و هركسی كه بخواهد از ایران به پاكستان سفر كند سه روزه به او ویزا می دهیم. ضمن این كه هزینه صدور ویزا هم كم شده است. علاوه بر این كسانی كه در پاكستان اقوام و خویشاوند دارد،مشكلات ورود آنها هم كمتر شده است.
رفعت مسعود با اشاره به برنامه دو كشور برای گسترش صنعت توریسم اظهارداشت: ایران و پاكستان جاهای زیبا و دیدنی زیادی دارند، همچنین از نظر فرهنگی و دینی هم دو كشور به هم نزدیك هستند بنابراین باید صنعت توریسم را در كشورهای خود گسترش دهیم.
این دیپلمات پاكستانی خاطرنشان كرد:آقای نخست وزیر می گویند درب پاكستان برای همه برادران و خواهران ایرانی باز است.
سفیر پاكستان در تهران درباره اقدام اخیر دولت ترامپ در معرفی سپاه پاسداران به عنوان یك سازمان تروریستی هم گفت: ترامپ كارهایی را انجام می دهد كه باعث مشكلات در منطقه می شود. ارتش و سپاه یك موضوع داخلی است و هیچ كشوری نباید در كار داخلی كشورهای دیگر دخالت كند، ما حتی تحریم ها را هم علیه ایران را درست نمی دانیم.
رفعت مسعود یادآورشد: ما هم در پاكستان مشكلات اقتصادی زیاد داریم و آمریكا به ما خیلی فشار آورده است؛ اما با وجود این فشارها نخست وزیر تاكید دارند كه ایران همسایه، دوست و یك كشور مسلمان است و ما نمی توانیم از ایران روی برگردانیم بنابراین من باید به این كشور سفر كنم، هرچه هم آمریكا بگوید، ما می خواهیم روابط خود را با ایران گسترش دهیم.
سفیر پاكستان در ایران همچنین گفت:ما برای بهتر شدن وضعیت منطقه و دستیابی به صلح و امنیت، بهبود روابط و حل مشكلات نیازمند گفت و گو و مذاكره هستیم و از همه كشورهای منطقه می خواهیم كه با گفت و گو مشكلات را حل و فصل كنند.
وی كه پیش از این محموله كمكهای انسانی پاكستان را به مناطق سیل زده برده بود،گفت: سیل در برخی مناطق ایران باعث ناراحتی شد و ما دعا می كنیم مشكلات مردم سیل زده حل شود و آنها هم زندگی راحتی پیدا كنند.
به گزارش ایرنا عمران خان نخست وزیر پاكستان امشب در صدر یك هیات بلندپایه سیاسی، اقتصادی برای دیدار و مذاكرات رسمی با مقام های كشورمان وارد تهران می شود.
سفر نخست وزیر پاكستان به ایران، می تواند چشم اندازهای روشنی از گسترش روابط میان دو كشور در سایه حسن همجواری و ریشه های تاریخی و دینی مشترك به ویژه در حوزه همكاری های منطقه ای برای مبارزه با تروریسم و تقویت امنیت مرزها ترسیم كند.
این اولین سفر عمران خان به ایران از هنگام برعهده گرفتن مقام نخست وزیری كشورش محسوب می شود.
سیام**1058 **2021**