بیا كه جهان بی تو عرصه تنفس نیست

استانها- ایرنا- شیعیان سراسر جهان دیشب و امروز یكهزار و صد و هشتاد و پنجمین سال میلاد یگانه منجی عالم بشریت را جشن گرفتند و سالی دیگر به تقویم انتظار ظهور آن حضرت افزودند.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، از دیشب در اقصی نقاط كشور جشن سالروز میلاد با سعادت حضرت مهدی(عج) برپا بود؛ در هر كوی و برزنی صدای مولودی خوانی و مدیحه سرایی مشتاقان اهل بیت رسول الله(ص) به گوش می رسید و اقشار مختلف مردم در هر لباس و صنفی سعی داشتند با پخش نذورات سهمی در این جشن داشته باشند.
آذین بندی و چراغانی كردن خیابان ها و كوچه ها، پخش گل و شیرینی در بین مردم، نورباران شدن آسمان شهرها و شركت در آیین های مذهبی تنها بخشی از نمایش دلداگی مردم این مرز و بوم به مهدی آل عبا(ع) بود و نشان دادند كه با گذشت قرن ها از میلاد آن حضرت هنوز واژه «انتظار فرج» معنا و مفهوم خود را دارد.
جشن های نیمه شعبان در شهرهای مذهبی و نیز در صحن و بارگاه امامزادگان، حسینه ها و تكایا رنگ و بوی دیگری داشت؛ دیشب شهر مقدس قم و مسجد جمكران با حضور خیل عظیمی از مشتاقان مكتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) غرق در جشن و نور و سرور شد و مردم به صورت كاروان، دسته های پیاده روی، خانوادگی و انفرادی خود را مسجد مقدس جمكران رساندند تا از فضای معنوی و ملكوتی آن بهره مند شوند.
برای برگزاری این جشن در مسجد مقدس جمكران 50 هزار نیروی مردمی، امدادی، خدماتی، انتظامی و ستادی دست به كار شده بودند تا در كنار خدمت رسانی به زایران ایرانی و غیرایرانی آیین احیای شب نیمه شعبان نیز در این مكان مقدس برگزار شود.
همچنین دیشب بارگاه ملكوتی حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان نگین شهر مقدس قم یكپارچه آذین بندی و چراغانی شد و برنامه های جشن و سرور و سخنرانی در این مكان مقدس با حضور انبوه زائران و مسافران برقرار بود.
در بقاع متبرك امامزادگان، دفتر رهبر معظم انقلاب در قم و مراجع تقلید، مساجد، حسینیه ها و سایر اماكن نیز برنامه های جشن و سرور به مناسبت سالروز میلاد فرخنده حضرت ولیعصر(عج) با مداحی و سخنرانی در خصوص فرهنگ انتظار به اجرا درآمد.
در مشهدالرضا نیز امروز (یكشنبه) اجتماع بزرگ منتظران ظهور با حضور هزاران نفر از زائران و مجاوران بارگاه ثامن الائمه علی ابن موسی الرضا (ع) در میدان شهدای این شهر برگزار شد و شركت كنندگان با قرائت زیارت آل یاسین، تعجیل در فرج آن حضرت را از خداوند متعال طلب كردند.
شركت كنندگان در این اجتماع پس از مولودی خوانی مداحان اهل بیت (ع) برای تبریك سالروز ولادت با سعادت مهدی موعود(عج) به جد بزرگوار ایشان به سمت حرم مطهر رضوی حركت كند.
شهر مشهد و بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) از شب گذشته میزبان هزاران عاشق و منتظری است كه برای تبریك میلاد قائم آل محمد(ص) به این شهر آمده اند؛ در این شب آستان رضوی پر از عطر گل و گلاب بود، صحن و سرای حرم به بهترین و خوشبوترین گلها آراسته شده بود و عطر معنویت مشام جانها را نوازش می داد.
به واسطه عید بزرگ شعبان، جشن بزرگی در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، ذاكران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به مولودی خوانی پرداختند و شاعران و گروه های همخوان سرودهایی را در وصف امام عصر (ع) خواندند.
همچنین طبق سنت هرسال برنامه احیاء شب نیمه شعبان ساعت یك بامداد در رواق امام خمینی(ره) با حضور پرشور زائران و مجاوران برگزار و صبح امروز مراسم پرفیض دعای ندبه نیمه شعبان در رواق امام خمینی(ره) برپا شد.
جشن نیمه شعبان تنها به شیعیان اختصاص ندارد و در شهرها و مناطقی كه برادران اهل سنت سكونت دارند نیز شاهد برپایی آیین های مذهبی این روز هستیم؛ از شهرهای كردستان در غرب ایران تا اهالی شهرستان خاش در سیستان و بلوچستان خبر می رسد كه به مناسبت نیمه شعبان جشن های میلاد در شهرهای مختلف و سنی نشین برپا بوده است.
در این جشن ها و آیین ها، كارشناسان دینی و مذهبی در سخنرانی های خود تلاش كردند تا با ترسیم حكومت علوی كه جهان در انتظار تحقق آن است، آداب انتظار و ویژگی های یك منتظر واقعی و وظایف آنان در عصر غیبت امام زمان (عج) را برای مردم بازگو كنند.
امید به برپایی حكومت عدل جهانی به رهبری امامی عادل و معصوم و با همراهی مردمی عدالت خواه، آن چیزی بود كه سخنرانان مذهبی در جشن های نیمه شعبان بر آن تاكید داشتند و اینكه رسیدن به عدالت اجتماعی در پرتو حكومت مهدوی نیازمند انسان هایی است كه خود بر رعایت حقوق دیگران در برابر ظلم وتعدی اهتمام داشته باشند.
آیت الله «شیخ عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین كه دیشب در آیین ویژه برنامه های نیمه شعبان در مسجد مقدس جمكران به عنوان مهدی یاور سال 1398 انتخاب و از وی با اهدای تندیس تقدیر شد، در سخنانی گفت: دولت جهانی ولی عصر(عج) كه ظلم و جهالت را از بین می برد، زمانی محقق می شود كه در برابر مستكبران و طاغوتیان بایستیم و به یاری ولی خدا بشتابیم.
وی خطاب به مستضعفان عالم گفت: ای مستضعفین زمین! امام، منجی، رهبر و موعود خود را بخواهید، امامی كه در سایه او هیچ مشكلی باقی نخواهد ماند.
آیت الله شیخ عیسی قاسم با تاكید بر ضرورت ارتقای بصیرت و قوای جسمی و ذهنی شیعیان اظهار داشت: باید در همه ابعاد زندگی خود قدرتمند شویم تا ظالمان را نابود كرده و زمینه های ظهور را محقق نماییم.
وی با بیان اینكه تمدن مادی باعث دوری انسان از وظیفه جانشینی انسان برای خدا شده است، گفت: راه حل بازگشت انسان به انسانیت خود، نزدیكی او به خدا و پیروی از امامی است كه جاهلیت در آن تاثیری ندارد، از راه اسلام به اندازه بند انگشتی منحرف نمی شود.
2025