هرمزگان همزمان با نيمه شعبان غرق در نور و شادي شد

بندرعباس- ايرنا- همزمان با فرارسيدن نيمه شعبان و ميلاد با سعادت منجي عالم بشريت حضرت مهدي موعود (عج) اقصي نقاط استان هرمزگان غرق در نور و شادي شد.

به گزارش ايرنا، جاي جاي اين خطه از ايران زمين از چند روز گذشته با آذين بندي خيابان ها و سردرب منازل و مغازه ها، خود را براي اين جشن بزرگ آماده كردند و طي ديشب و امروز با برپايي ايستگاه هاي صلواتي و توزيع شربت و شيريني اين عيد بزرگ را جشن گرفتند.
سراسر هرمزگان شب گذشته و امروز غرق در نور و شادي بود و مردم در خيابان ها با به صدا درآوردن بوق اتومبيل ها،شادي خود را از فرا رسيدن نيمه شعبان اعلام كردند.
نيمه شعبان از شب هاي مباركي است كه بر احياي آن تاكيد شده زيرا در سحرگاه آن وجود نوراني حضرت مهدي موعود (عج) ولادت يافت و بنا به روايتي از پيامبر (ص) روزي ها در اين شب قسمت مي شود و روندگان به حج معين مي شوند و خداي تعالي ملائكه خود را از جانب آسمان به سوي زمين در مكه فرو مي فرستد.
جمعي از مردم هرمزگان در شب نيمه شعبان كه بنا به روايتي بعد از شب‌هاي قدر اهميت ويژه‌اي براي آن روايت شده با حضور در امامزاده ها و مساجد ، با خواندن دعا، مناجات شعبانيه و زيارت آل ياسين، شب را تا سحر احيا گرفتند.
برگزاري جشن، برنامه هاي فرهنگي، مولودي خواني و پخش شربت و شيريني و ساير نذورات از جمله آش و حليم از جمله اموري است كه مردم و هيات هاي مذهبي هرمزگان براي گراميداشت اين روز و ماه مبارك شعبان انجام مي دهند.
امامزاده سيد مظفر ، شاه محمد تقي و سيد كامل در بندرعباس ، امام زاده سيد سلطان محمد در رودان، امام زاده سيد محمد عالم در بندرلنگه و امامزاده سيد محمد (ع) حاجي آباد از جمله بقاع متبرك استان هرمزگان هستند كه مراسم جشن و نورافشاني نيمه شعبان در آنها برگزار شد.
همزمان با اين ولادت خجسته ، آيين سنتي آردگيز گرداني كه در فهرست آثار معنوي ثبت ملي شده نيز شب گذشته در بندرعباس بويژه محله هاي قديمي اين شهر و در شهرهاي ميناب، بندرلنگه و بندركنگ برگزار شد.
'آرد گيز' در گويش محلي همان الك است؛ سنت ديرينه آردگيز گرداني هر سال در شب هاي سيزدهم تا پانزدهم شعبان در هرمزگان برگزار مي شود.
در اين آيين گروه هاي آردگيز گردان كه پنج تا 10 نفره هستند به در خانه ها مي روند و با پنهان شدن و خواندن شعرهايي در ستايش خداوند و تبريك ميلاد حضرت مهدي (عج)، هديه هايي را كه ساكنان خانه ها در آردگيز مي گذارند متبرك دانسته و بين بيماران و نيازمندان توزيع مي كنند.
بنا بر روايات ،حضرت مهدي (عج) امام دوازدهم شيعيان، روز جمعه نيمه شعبان 255 هجري قمري در سامرا متولد شده اند .
پدرش، پيشواي يازدهم حضرت امام حسن عسكري (ع) و مادرش، بانوي گرامي نرجس است، ميزان فضيلت و معنويت نرجس خاتون تا آن حد بالا بود كه حكيمه خواهر امام هادي (ع) كه خود از بانوان عاليقدر خاندان امامت بود، او را سرآمد و سرور خاندان خويش و خود را خدمتگزار او مي ناميد.
آن حضرت پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستي پدر بزرگوارشان امام عسكري(ع) به صورت نيمه مخفي زندگي كرد. غيبت صغري پس از شهادت حضرت امام حسن عسكري(ع) در سال 260 آغاز شد و تا سال 329 ادامه پيدا كرد. در اين دوره حضرت مهدي(عج) از طريق نواب اربعه به اداره امور مردم مي پرداختند.
دوره غيبت كبري نيز با پايان يافتن غيبت صغري و از سال 329 هجري قمري شروع شد و تا زماني كه خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت.
از جمله القاب آن حضرت؛ حجت، قائم، خاتم، منتظر، خلف صالح، صاحب الزمان، بقية الله است و مشهورترين آنها مهدي است.
7198/6048