نشست چندجانبه گرایی سازمان ملل در عصر یك جانبه گرایی ترامپ

نیویورك - ایرنا - مجمع عمومی سازمان ملل متحد چهارم اردیبهشت مصادف با روز جهانی چند جانبه گرایی، نشست عالی رتبه ای برگزارمی كند كه وزیر خارجه ایران هم در آن شركت خواهد كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 20 دسامبر 2018 قطعنامه ای را كه جنبش عدم تعهد پیشنهاد داده بود، تصویب كرد تا به موجب آن 24 آوریل(4اردیبهشت)روز بین المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح نامیده شود.
این جنبش در26سپتامبر 2018درحاشیه نشست عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحدنشستی برگزار كرد و در آن از اصل حاكمیت كشورها و برابری حاكمیت ها، تمامیت ارضی و عدم دخالت در امور داخلی هر كشور یا ملتی حمایت شد.
همچنین خواستار اتخاذ اقدامات موثر برای ممانعت از اعمال تجاوز كارانه یا هر اقدامی كه صلح را مخدوش كند، شدند و تاكید كردند از ترویج و تشویق حل و فصل اختلافات بین المللی با استفاده از ابزار صلح آمیز به طوری كه صلح و امنیت بین المللی و عدالت در معرض خطر قرار نگیرند؛ پشتیبانی می شود.
جنبش عدم تعهد در بیانیه خود خواستار جلوگیری از تهدید یا استفاده از زور در روابط بین الملل از جمله رزمایش های تهاجمی نظامی علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر دولتی یا به نحوی دیگر كه با اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد سازگار نیست، شدند.
ایجاد روابط دوستانه بر اساس احترام به اصل حقوق برابر و حق تعیین سرنوشت مردم در مبارزه آنها علیه اشغال خارجی؛ دستیابی به همكاری بین المللی براساس همبستگی بین مردم و دولت ها در حل مسائل بین المللی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و یا بشردوستانه از دیگر مواردی بود كه در این نشست مورد تاكید وزیران خارجه جنبش عدم تعهد قرار گرفت.
ترویج وتشویق احترام به حقوق بشر و آزادی های اساسی برای همه بدون تبعیض نژاد، جنسیت، زبان ومذهب، بویژه با توجه به هفتادمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر هم دیگر مواردی بود كه این جنبش به موجب آن پیشنهاد نام گذاری 24 آوریل برای چندجانبه گرایی را داد.
در قطعنامه ای كه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این منظور تصویب كرد ضمن انعكاس آنچه كه جنبش عدم تعهد به آنها توجه داشت، آورد: بر منشور ملل متحد و اهداف و اصول آن به ویژه تعهد حل مسالمت آمیز اختلاف ها و عزم جدی به منظور حفاظت ازنسل های بعدی از جنگ تاكید می شود.
دراین قطعنامه تاكید شده است:می دانیم كه رویكرد چندجانبه گرایی و دیپلماسی می تواند سه ركن سازمان ملل متحد یعنی توسعه پایدار، صلح، امنیت و حقوق بشر كه به یكدیگر ارتباط دارند و چندجانبه است را با توجه به ماموریت ها و منشور ملل متحد تقویت كنند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با به رسمیت شناختن این سازمان به عنوان عالی ترین نهاد بین المللی و بهترین توصیف چندجانبه گرایی كه ابزار اصلی توجه به چالش های چندجانبه و پیچیده جهانی از طریق اقدام جمعی است، نیاز فوری به ارتقا و تقویت چندجانبه گرایی و نقش محوری ملل متحد در این زمینه، به رسمیت شناخته می شود.
این قطعنامه تصریح می كند با به رسمیت شناختن نقش سازمان های بین المللی، منطقه ای و محلی در ارتقا و حفظ چندجانبه گرایی و تسهیل دیپلماسی و توجه كشورهای عضو جنبش عدم تعهد به این مساله و اعلامیه سیاسی 26 سپتامبر 2018 آن، روز 24 آوریل به عنوان روز جهانی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح تعیین می شود.
اعضای سازمان ملل متحد با تصویب این قطعنامه یادآور شدند كه این روز به معنای ارتقای ارزش ملل متحد و به منظور تاكید بر اهمیت و ارتباط چند جانبه گرایی، قوانین بین المللی و پیشرفت اهداف مشترك گذشته و پایدار سازی صلح از طریق دیپلماسی است.
همچنین از اعضای این سازمان خواسته شده است تا این روز جهانی را به شیوه ای مناسب گرامی بدارند و مزایای چندجانبه گرایی و دیپماسی برای صلح را از طریق آگاهی بخشی و آموزش عمومی ترویج كنند.
رویكرد كلی تصویب این قطعنامه نشان می دهد كه جامعه جهانی نسبت به سیاست های یكجانبه برخی كشورها به خصوص آمریكا كه با روی كار آمدن دونالد ترامپ و جمع شدن تندروهایی همچون جان بولتون مشاورامنیت ملی وی ومایك پمپئو وزیرخارجه او، از پیمان ها و نهادهای بین المللی خارج شده است، موضع دارند و آن را نمی پسندند.
تحولات كشورهای مختلف از جمله دخالت آشكار آمریكا در ونزوئلا، كوبا و نیكاراگوئه، سوریه، لیبی و حمایت از جنگ ویرانگر یمن، همچنین تصمیم كاخ سفید برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، شناسایی الحاق بلندی های جولان اشغالی تحت حاكمیت صهیونیست ها، كره شمالی، اعمال تحریم های ظالمانه علیه ایران و خروج از برجام و اقدام ضد نیروهای مسلح ایران بار دیگر ضرورت تكیه بر نقش محوری سازمان ملل متحد را گوشزد می كند كه هر كدام از این اقدامات یكجانبه می تواند صلح و امنیت بین الملل را به خطر اندازد.
همانگونه كه در عملیات موسوم به پنجه عقاب در پنج اردیبهشت 1360 مصادف با 24 آوریل 1980 به طور یكجانبه علیه یك كشور مستقل اقدام نظامی كرد و در توفان شن طبس با تحمل خسارات فراوان با ناكامی فراوان از ایران خارج شدند.
حال پس از 38 سال از آن واقعه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به نیویورك خواهد آمد ودرنشست روز جهانی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح، بار دیگر واشنگتن را به عبرت آموختن از این حادثه فراخواهد خواند و بار دیگر یادآور می شود كه حل بحران های بین المللی و منطقه ای تنها در گرو همكاری جمعی، احترام متقابل و در روند سیاسی خواهد بود.
اروپام*1429*1590

سرخط اخبار جهان