۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۱
کد خبر 83285970
۰ نفر
در سودان چه می گذرد؟

تهران - ایرنا - بازداشت چندین عضو سرشناس حزب كنگره مردمی و مقام های دولت «عمر البشیر» رئیس جمهوری مخلوع سودان، دیدار رئیس كمیسیون اتحادیه آفریقا با مقام های شورای نظامی، بازنشست شدن اجباری افسران بلندپایه امنیتی و اطلاعاتی در صدر اخبار سودان بوده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز،ساعاتی پس از انتشار خبر متهم شدن رئیس‌ جمهوری پیشین سودان به پولشویی، منابع خبری بامداد یكشنبه از بازداشت چندین تن از اعضای حزب كنگره مردمی (حزب حاكم) این كشور خبر دادند.
«احمد هارون» رئیس حزب كنگره مردمی یمن و «علی عثمان» معاون اول البشیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
همچنین خبرها از بازداشت «احمد ابراهیم الطاهر» رئیس پیشین مجلس نمایندگان سودان و انتقال وی به زندان كوبر خارطوم حكایت دارد.
از سوی دیگر «نافع علی نافع» یكی از اعضای ارشد كنگره مردمی سودان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
در همین راستا، دادستان كل سودان در بیانیه ای خواستار لغو مصونیت افسران دستگاه امنیت و اطلاعاتی شده است.

*بازنشستگی اجباری فرماندهان ارشد ارتش و افسران دستگاه امنیتی و اطلاعاتی توسط شورای نظامی سودان از دیگر اخبار مهم این كشور است.
پس از بازنشسته شدن اجباری «عوض بن عوف» وزیر دفاع دولت البشیر و رئیس پیشین شورای نظامی انتقالی سودان، این بار هشت تن دیگر از افسران بلندپایه بازنشست اجباری شدند.
براساس این حكم كه «عبدالرحمن البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان آن را قرائت كرد، هشت نفر از سپهبدهای دستگاه امنیتی و اطلاعاتی این كشور بازنشست شدند.

**رئیس كمیسیون اتحادیه آفریقا نیز به دیدار مقام های شورای انتقالی و مخالفان سودانی رفت.
«موسی فكی» روز شنبه با ژنرال «عمر زین العابدین» رئیس كمیته سیاسی شورای نظامی انتقالی سودان در كاخ ریاست جمهوری دیدار كرد.
به گفته رسانه های سودانی، در این دیدار، نقش اتحادیه آفریقا برای كمك به سودان برای عبور از این مرحله مهم از تاریخ سیاسی این كشور تاكید شده است.
فكی در این دیدارها اعلام كرد: سودان یك كشور محوری در قاره آفریقا است و ما انقلاب مردمی در این كشور و نقش مهم نیروهای مسلح را به درستی دریافته ایم.
رئیس كمیسیون اتحادیه آفریقا در دیدار با مقامات سودان بر اهمیت تلاش ها جهت همگرایی بیشتر تاكید و گفت: توافق سیاسی میان گروه های سیاسی در دوره انتقالی یك موضوع كاملا بنیادی و مهم است.
فكی همچنین با نمایندگان سندیكای كارگری سودان و سازمان های جامعه مدنی، نماینده حزب اتحاد دمكراتیك و هیات جبهه ملی تغییر به ریاست «غازی صلاح الدین» رئیس شورای این جنبش دیدار كرد.
غازی به موضوع مهلت 15 روزه ای اشاره كرد كه اتحادیه آفریقا به سودان داده است.
این رهبر جنبش ملی تغییر تاكید كرد:در این شرایط، مجازات سودان مفید نخواهد بود بویژه آن كه فرصت یافتن راه حل برای خروج از بحران سیاسی در كشور وجود داشته باشد.
از سوی دیگر فكی در دیدار با «علی الحاج» دبیركل حزب كنگره مردمی سودان كه آن را مفید توصیف كرد، هم گفت كه اتحادیه آفریقا تصمیم دارد با دولت های نظامی تعامل نداشته باشد.
دبیركل حزب كنگره مردمی سودان تصریح كرد كه حزبش از واگذاری قدرت به دولت غیر نظامی حمایت می كند و اقدامی كه ارتش انجام داد در واقع برای جلوگیری از كشیده شدن كشور به ناآرامی و هرج و مرج بود.
ارتش سودان 11 آوریل (22 فروردین ماه) در نتیجه اعتراضات چهارماهه مردم، عمر البشیر را از ریاست جمهوری خلع كرد و شورای نظامی قدرت را به مدت دوسال در دست گرفت و وعده داد كه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در این مدت برگزار و قدرت به یك دولت مردمی منتخب واگذار شود.
وعده های نظامیان، نتوانست تظاهركنندگان را آرام كند و مردم معترض خواستار برگزاری انتخاباتی دمكراتیك و شفاف و واگذاری فوری قدرت به دولتی منتخب شدند.
اتحادیه آفریقا هم در واكنش به حوادث جاری در سودان دوشنبه گذشته (26 فروردین ماه) این كشور را تهدید كرد كه در صورتی كه تا 15 روز، ارتش به نفع یك دولت سیاسی غیر نظامی كنار نرود، عضویتش در این اتحادیه تعلیق خواهد شد.
شبس**9363**1917