مطالعات جابجايي  63 روستاي پرخطر گلستان آغاز شد

گرگان - ايرنا - معاون عمران روستايي بنياد مسكن گفت: گزارش اوليه پژوهشكده سوانح طبيعي كشور بر لزوم جابجايي كلي و يا جزيي 63 روستاي در معرض خطر رانش و سيلاب استان گلستان تاكيد دارد بنابراين مطالعات تكميلي براي مشخص شدن چگونگي و ضرورت اجراي آن در قالب طرح تفصيلي آغاز شد.

محمدرضا شاملو پس از بازديد از مناطق سيل زده و نشست هاي كاري با مسوولان ذيربط گلستان اظهار داشت: در بررسي اوليه 33 روستاي استان در معرض خطر رانش، لغزش و زمين لغزه هستند و 30 روستا نيز در مسير سيلاب قرار داد كه حسب ريسك خطر جابجايي مكاني، ايمن سازي و كم خطر سازي براي روستاهايي كه در مطالعات تفصيلي ضروري و حياتي تشخيص داده شود؛ اجرا خواهد شد.
وي تاكيد كرد: تا جايي كه ممكن است تلاش مي شود جابجايي يك روستا خيلي گسترده و دور نباشد هرچند در برخي روستاها مانند قلعه قاف مينودشت چاره اي جز جابجايي وجود ندارد.
وي گفت: در روستاهايي كه بنياد مسكن زمين در اختيار دارد به هر يك از آسيب ديدگان قطعه اي رايگان واگذار مي شود تا عمليات احداث بنا در آن صورت پذيرد.
شاملو واحد هاي آسيب ديده از سيل و رانش در گلستان را حدود 17 هزار و 800 واحد برآورد كرد و با اشاره به امكان افزايش آن گفت: تسهيلات اعطايي قرض الحسنه بنياد مسكن با كارمزد كم در حد چهار درصد براي اين منظور در نظر گرفته شده است.
7333/2729