حمايت از عشاير نقش مهمي در امنيت غذايي دارد

مهاباد - ايرنا - فرماندار مياندوآب گفت: حمايت مطلوب و موثر از عشاير پرتلاش و غيور به عنوان يكي از جوامع مولد، نقش مهمي در تامين امنيت غذايي جامعه دارد.

به گزارش ايرنا، مهدي قهرماني عصر روز شنبه در نخستين جلسه شوراي عشاير اين شهرستان كه با حضور مديركل امور عشاير آذربايجان غربي، نمايندگان عشاير و جمعي از مسوولان ذيربط تشكيل شد، افزود: با توجه به آغاز فصل كوچ عشاير به ييلاق هاي منطقه اقدامات لازم در جهت تامين آرد، سوخت و آب آشاميدني عشاير بايد در دستور كار مسوولان و شوراي عشاير شهرستان قرار گيرد.
وي با اشاره به نقش مهم عشاير در تامين محصولات دامي و لبني كشور گفت: بايد در راستاي ارتقاي قابليت توليد و سلامت و امنيت غذايي گام هاي موثري در جهت حمايت و تامين مايحتاج عشاير برداشته شود.
وي افزود: تامين آرد مورد نياز عشاير از اهميت ويژه اي برخوردار است و از اين رو از اداره غله انتظار مي رود در جهت تامين و تخصيص سهميه عشاير در اسرع وقت اقدام شود.
فرماندار مياندوآب همچنين با اشاره به تامين سوخت و آب آشاميدني مورد نياز عشاير اين شهرستان، اظهار داشت: استفاده از آبگرمكن و پكيج هاي خورشيدي براي تامين روشنايي، استحمام، كاهش مصرف سوخت هاي فسيلي و مشكل انتقال سوخت از جمله طرح هايي است كه در جهت رفاه حال عشاير منطقه اجرا خواهد شد.
وي افزود: خطوط انتقال آب آشاميدني نيز با هماهنگي آب و فاضلاب روستايي، امور عشاير و دهياران روستاهاي مسير بايد احداث و ساماندهي شود.
فرماندار مياندوآب در ادامه با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده از محل ماليات بر ارزش افزوده بيان كرد: در سال گذشته 500 ميليون ريال از محل ارزش افزوده به امور عشاير شهرستان پرداخت شد.
وي ادامه داد: اجراي طرح هاي مورد نظر با تخصيص بودجه از محل ارزش افزوده پيگيري مي شود كه با تحقق اين مهم، گامي بزرگ در حل مشكلات عشاير اين شهرستان برداشته خواهد شد.
وي با اشاره به انتقال دام توسط برخي افراد سودجو گفت: براي جلوگيري از سرقت و قاچاق دام در پوشش عشاير و حفظ امنيت دام هاي آنان طرح پلاك گذاري دام‌ ها در جهت كنترل دقيق آمار ورود و خروج دام اجرا خواهد شد.
به گزارش ايرنا، يكهزار و 350 خانوار عشايري با جمعيت هفت هزار و 500 نفر در 82 روستاي مياندوآب ساكن هستند.
جمعيت دامي عشاير مياندوآب 135 هزار راس است كه نقش مهمي در توليد شير و گوشت قرمز اين شهرستان دارند.
9871/6185/3072