۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷
کد خبر 83285925
۰ نفر
سياست يك بام و دو هواي پاريس در طرابلس

تهران- ايرنا- برخلاف فرانسه، كشورهاي انگليس، آلمان و ايتاليا از حمله نظامي حفتر به طرابلس انتقاد و حمايت خود از دولت وفاق ملي ليبي را اعلام كردند.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از 'انديشكده شوراي روابط خارجي اروپا'، موضع اتحاديه اروپا در قبال ليبي از نگراني هاي بروكسل در خصوص امكان رخنه بيشتر داعش در اين كشور، تعميق جنگ داخلي ونهايتا مهاجرت تعداد بيشتري از ليبيايي ها به اروپا سرچشمه مي گيرد؛ بنابراين طبيعي است كه اروپا خواهان آتش بس فوري و انجام مذاكرات صلح باشد. درخواست انگلستان براي آتش بس فوري (در قالب طرح قطعنامه جديدي به شوراي امنيت سازمان ملل متحد) نيز در اين راستا و نشان از تمايل اروپا براي كنترل بيشتر بر فرايند سياسي جديد در ليبي و امكان مديريت تحولات پيش روي دارد.
ليبي طي چند هفته اخير و با آغاز حملات نيروهاي وابسته به ژنرال «خليفه حفتر» كه بخش هايي از شرق ليبي را در كنترل خود دارد، شاهد جنگ و خشونت و درگيري است. در اثر اين درگيري ها، شماري غيرنظامي كشته يا زخمي شدند و عده اي نيز تن به آوارگي داده اند.
سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته اعلام كرد كه در جريان درگيري ها در طرابلس پايتخت ليبي 18 هزار نفر در اين شهر آواره شدند.
برخي از كارشناسان مسائل آفريقا در ارتباط با نا آرامي ها در ليبي معتقد هستند كه اقدام اخير ژنرال حفتر فرمانده ارتش اين كشور براي تصرف طرابلس، واكنشي به بي ثباتي در شمال آفريقا و نگراني دولت هاي غربي از به قدرت رسيدن اسلام گراها است. نيروهاي تحت فرمان او كه گفته مي شود از حمايت برخي از دولت هاي عربي از جمله عربستان برخوردار است، از حدود سه هفته پيش حركت به سمت طرابلس پايتخت ليبي را آغاز كردند و شامگاه ۱۷فروردين مدعي شدند كه فرودگاه بين‌المللي طرابلس را به كنترل خود درآورده‌اند.
شوراي امنيت سازمان ملل اقدام ژنرال حفتر را «تهديدي براي ثبات ليبي» خوانده و از او خواسته‌اند كه حركت به سوي طرابلس را متوقف كند.
انگليس، آلمان و ايتاليا نيز ولو با وصف تكرار كليشه قديمي 'كه هيچ راه حل نظامي براي بحران ليبي وجود ندارد'، حمايت خود را از دولت وفاق ملي در طرابلس اعلام كردند، اما فرانسه منتظر روشن شدن آينده سياسي ليبي و سپس موضع گيري درباره نزاع ميان نيروهاي نظامي دولت وفاق ملي و نيروهاي نظامي تحت فرمان ژنرال حفتر است. فرانسه بصورت سنتي در پي اعمال نفوذ در آفريقا و حصول منافع از اين قاره فقير بوده است. اين رويكرد سودجويانه حساسيت دول ديگر را برانگيخته است. با توجه به حمايت فرانسه از اعتراض هاي سال 2011 (1389) و نهايتا سقوط قذافي و نيز سياست هاي آشكار پاريس در حمايت از دولت مستقر در طرابلس توقع ميرفت كه فرانسه اين بار نيز بصورت آشكاري عليه حمله ژنرال حفتر موضع گيري كند، اما با گذشته روزها از تهاجم نيروهاي اين نظامي كهنه كار به طرابلس شاهد موضعگيري روشن و معلومي از سوي فرانسه نبوديم.
طارق مغريسي (Tarek Megerisi ) نويسنده گزارش تاكيد مي كند كه فرانسه منتظر است كه 'برنده بازي' معلوم شود و سپس به ابراز نظر و روشن ساختن جهت گيري سياسي خود در قبال ليبي و نهايتا انتخاب شريك آينده خود دست بزند. عده اي حتي معتقدند كه پاريس پا را از اين فراتر گذاشته و به طرفداري از نيروهاي حفتر روي آورده است. هنوز مقياس و نحوه اين حمايت آشكار نيست اما دولت وفاق ملي اعتراض خود را نشان داده است و ضمن متهم كردن فرانسه به حمايت از نيروهاي نظامي وابسته به ژنرال حفتر، همكاري هاي امنيتي خود با پاريس را به حالت تعليق در آورده است. وزارت كشور ليبي با صدور بيانيه اي اعلام كرد كه «تمام روابط امنيتي بين اين وزارتخانه و طرف فرانسوي به دليل موضع پاريس در حمايت از ژنرال حفتر جنايتكار تعليق مي‌كند».
كارشناسان سياسي در اروپا نگرانند كه رويكرد فرانسه در قبال ليبي از متحدان اروپايي اش زاويه بيشتري پيدا كند و نهايتا بسوي سياست هاي منفعت طلبانه و حتي مزورانه برخي كشورها همچون عربستان و آمريكا نزديكي شود.
شبد**9460**1859