روسای پارلمان همسایگان عراق چه گفتند؟

بغداد – ایرنا – اجلاس یكروزه بین المجالس كشورهای همسایه عراق روز شنبه با ایراد سخنان هریك از حاضران كه به نوعی دغدغه های این كشورها را نسبت به اوضاع منطقه منعكس می كرد، به پایان رسید.

به گزارش ایرنا، اغلب حاضران از روابط دو جانبه با بغداد سخن گفتند و از پرداختن به قضایا، تهدیدها و چالش های منطقه – به عمد یا سهو – امتناع و عده ای نیز مانند جمهوری اسلامی ایران علاوه بر روابط دو جانبه بغداد و تهران به مسائل منطقه اشاره كردند.
سوریه نیز مسائل مختلفی را از جمله قضیه جولان و فلسطین مطرح كرد كه رییس پارلمان عراق را به واكنش مثبت واداشت.

***رییس پارلمان عراق و فراخوان رویكرد واحد در منطقه
رییس پارلمان عراق به عنوان رییس و میزبان اجلاس در این نشست در ابتدا به پیروزی عراق بر داعش و بازیافت جایگاه این كشور در منطقه اشاره كرد و گفت كه عراق امروز بعد از پیروزی بر داعش سربلند بر روی پایش ایستاده و دوباره جایگاهش را در بین كشورهای منطقه باز یافته است.
«محمد الحلبوسی» بدون نام بردن، از تمامی كشورهایی كه عراق را در پیروزی بر داعش یاری كردند تشكر كرد و افزود كه به نام ملت عراق به تمامی همسایگان، دوستان و شركای بین المللی كه در كنار عراق ایستادند تقدیر و تشكر می كند.
وی ادامه داد كه عراق دیگر نسبت به ایده محوربندها و جانبداری ها نگرانی ندارد بلكه در صدد ایجاد شراكت راهبردی با همه كشورهای همجوار است.
به گفته وی، عراق همان طور كه با جمهوری اسلامی ایران مجموعه ای از توافقات و یادداشت های تفاهم را امضا كرده در عین حال همزمان یادداشت های تفاهم با عربستان سعودی امضا می كند و با تركیه و اردن و كویت روابطش را گسترش داده و در عین حال با سوریه سیاست همكاری كاملا روشنی را در پیش گرفته است.
وی با تاكید بر ضرورت ایجاد یك دیدگاه مشترك بین عراق و كشورهای همجوار، ابراز امیدواری كرد كه در راستای ایجاد یك طرح فراگیر منطقه ای، این گونه اجلاس ها منجر به ایجاد یك دیدگاه مشترك بین عراق و كشورهای همجوار شود.

***بروجردی: آمریكا از رویكرد ضد تروریستی سپاه انتقام گرفته است
رئیس هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در این نشست گفت كه اقدام اخیر آمریكا علیه سپاه پاسداران انتقام از نقش این نیرو در شكست داعش در عراق و سوریه است چون این سازمان تروریستی را خود آنها ایجاد كرده بودند.
«علاء الدین بروجردی» كه به نمایندگی از «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست حضور یافته است، در ابتدا با تبریك پیروزی عراق بر داعش و ورود این كشور به مرحله سازندگی، تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران از موفقیت های دولت و ملت عراق خرسند است و آن را تبریك می گوید.
وی افزود: ایران در حمایت از مردم و دولت عراق در مقابل تروریست های تكفیری بدون هیچ تردید و تزلزلی از نخستین ساعات اشغال شهر موصل درخواست دولت عراق را اجابت كرد و مسوولیت خود را در این زمینه انجام داد.
وی گفت: نگاه و رویكرد اصولی جمهوری اسلامی ایران، حمایت از استقلال، تمامیت ارضی، ثبات و امنیت عراق است و در مرحله جدید و دوران بازسازی و توسعه نیز نقش حمایتی خود را ادامه خواهد داد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تلاش آمریكا برای منزوی كردن ایران در منطقه و درج نام سپاه پاسداران در لیست تروریسم نتیجه در برنخواهد داشت.
بروجردی افزود: ایران امن ترین كشور در منطقه است و تلاش می كند این امنیت را به كشورهای همسایه گسترش دهد و ما نباید اجازه تشدید بحران در منطقه را بدهیم.
رئیس هیات پارلمانی ایران در نشست بین المجالس همسایگان عراق افزود: تصمیم ترامپ در برسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر جولان سوریه، محكوم و بی نتیجه است و چیزی را تغییر نخواهد داد.
بروجردی گفت: نه آمریكا و نه رژیم صهیونیستی نمی توانند و حق ندارند درباره یك سرزمین عربی و اسلامی تصمیم گیری كنند. جولان یك سرزمین سوری و اشغال شده است و قطعنامه های سازمان ملل و شورای امنیت نیز بر همین تاكید دارد و این موضوع راه حل دیگری جز پایان اشغال ندارد.
وی در سخنان خود همچنین از ابراز همدردی كشورهای همسایه در خصوص سیلاب های اخیر و كمك های آنان بویژه طیف های مختلف شیعه و سنی عراق به سیلزدگان ایرانی قدردانی كرد.

***رییس پارلمان سوریه: میزان سوری بودن جولان از اندازه آمریكایی بودن واشنگتن بیشتر است
رییس مجلس ملی سوریه نیز در سخنانش گفت كه دشمنان سوریه در طول سنوات گذشته تمامی سلاح های ممنوعه و غیر ممنوعه را بر ضد مردم سوریه به كار بردند اما دمشق اصرار دارد تا با همكاری عراق، تروریسم را نابود كند.
«حموده الصباغ» اضافه كرد كه نبود یك كار مشترك، بر ادامه افراط گرایی و تروریسم اثر گذار است و همین امر ضرورت پشتیبانی از آموزش و مبارزه با جهل و نادانی و فراهم كردن فرصت های شغلی برای جوانان را جدی كرده است.
وی ادامه داد كه دیدار بین ملت های منطقه این روزها یك ضرورت جدی شده تا امكان رویارویی با سخت ترین شرایطی را كه منطقه در آن به سر می برد، فراهم كند.
به گفته وی، دشمنان سوریه تلاش كردند كه سوریه را به مرتعی برای بدترین گونه های بشر در تاریخ، قرار دهند و همه سلاح های ممنوعه و غیر ممنوعه را در اختیار آنها قرار دادند كه آنها نیز به نوبه خود زنان و كودكان سوری را به قتل رساندند.
وی یكی از دلایل دشمنی با سوریه حمایت این كشور از فلسطین دانست و گفت كه سوریه امروز به خاطر مواضع اش در حمایت از ملت فلسطین و حمایت از مقاومت اینگونه مجازات می شود.
وی بر ضرورت رویارویی با استعمار جدید و صهیونیست ها تاكید كرد و خطاب به رییس جمهوری آمریكا گفت كه جولان سوریه حتی بیش از اینكه واشنگتن، آمریكایی باشد، متعلق به سوریه است.
وی تاكید كرد كه سوریه هرگز از یك وجب خاك خود چشم پوشی نمی كند و در نهایت همه سرزمین های خود را از جمله جولان بازپس می گیرد.
وی با اشاره به اینكه سوریه با هر اشغالگر به عنوان دشمن برخورد می كند افزود كه تمامی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل پیرامون سوریه بر اصل احترام سرزمین سوریه تاكید دارد.
الصباغ بر حمایت مطلق دمشق از ملت فلسطین تاكید كرد و گفت كه قدس شریف پایتخت ابدی فلسطین است.
رییس پارلمان عراق نیز در واكنش به سخنان رییس پارلمان سوریه گفت كه عراق تاكید دارد كه جولان اشغالی یك سرزمین عربی است و افزود: «جولان سوری بوده، هست و خواهد بود و همه ما (اعضای جلسه) بر آن تاكید داریم» امری كه اعضای جلسه نیز با كف زدن از آن حمایت كردند.

***رییس پارلمان تركیه: می خواهیم عراق روی پایش بایستد
رییس پارلمان تركیه نیز گفت كه آنكارا خواهان آن است كه عراق دوباره روی پایش بایستد و برهمین اساس از رویكرد بغداد برای گسترش مناسبات با همسایگانش حمایت می كند.
«مصطفی شنطوب» ابراز امیدواری كرد كه عملیات بازسازی در مناطق آزادشده از دست گروه تروریستی داعش زودتر آغاز شود.
وی ادامه داد كه تركیه برای ایجاد امنیت و ثبات در عراق و سلامت مردم این كشور تلاش كرده و هیچ انتظاری از عراق ندارد جز اینكه سطح مناسبت به جایگاهی برسد كه مطلوب دو ملت باشد.
وی به كمك های تركیه در حمایت از بازسازی عراق اشاره كرد و گفت كه آنكارا در كنفرانس بین المللی بازسازی عراق كه سال قبل در كویت برگزار شد، 5 میلیارد دلار اختصاص داد.
وی از وجود طرح های راهبردی تركیه با عراق خبر داد و گفت كه در انتظار اجرای این پروژه ها با عراق هستیم.

***پارلمان كویت: خواهان عراق دوست با اعراب و منطقه هستیم
رییس پارلمان كویت نیز گفت كه خواهان عراقی هستیم كه با جهان عرب و كشورهای منطقه دوست باشد.
«مرزوق الغانم» اضافه كرد كه اجلاس امروز بغداد از حیث محتوا، یك اجلاس بی سابقه است و عراق یكی از دروازه های ثبات در منطقه به شمار می رود.
وی ادامه داد كه عراق از یكسو مشرف بر منطقه شامات و از طرفی در حاشیه كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و از سوی دیگر همجوار منطقه آناتولی است و بدون عراق امن و باثبات، صحبت از خاورمیانه امن، خرافه ای بیش نیست.
وی تاكید كرد كه مجلس امت كویت (پارلمان كویت) آماده همكاری با همه پارلمان ها به منظور تحقق ثبات در منطقه ایست كه از جنگ و بی ثبات خسته شده است.

***پارلمان اردن: زمان بستن درها، به سرآمده است
رییس پارلمان اردن نیز در سخنانش گفت كه وظیفه همه كشورهای همجوار عراق كمك به این كشور در امر بازسازی است.
«عاطف الطروانه» اضافه كرد كه امروز در عراق پیروز و چالش پذیر گردهم آمده ایم بنابراین وظیفه داریم كه در امر بازسازی پشتیبان عراق باشیم.
وی ادامه داد كه ملت عراق به گردن همه كشورهای منطقه دین دارند زیرا توانستند با وحدت خود پیروزی را كسب كرده و یك روند سیاسی ایجاد كننند كه همه بافت های عراق را در برگیرد.
وی اضافه كرد كه امروز در سر دو راهی قرار داریم و چالش های پیش رو عظیم هستند و این چنین مرحله ای مطلبد كه نقش كشورهای منطقه در برنامه سازندگی تكاملی باشد.
به گفته الطروانه، باید در برابر كسانی كه درصدد آسیب زدن به فرزندانمان هستند، با ایجاد توسعه پایدار بایستم.
وی خاطرنشان ساخت كه این مهم تحقق نمی یابد مگر با روابط ریشه دار كه حرمت همجواری را نگه دارد زیرا خیری اگر باشد همه از آن بهره می بریم و اگر شری هم باشد، همه ما را درگیر می كند.
وی اضافه كرد كه بستن درها، فایده ای ندارد و از این منظر، باید بر سر اولویت ها به توافق برسیم تا از ظلم بزرگی كه بر منطقه رفته آگاه شویم زیرا امروز اعتبار جهان عرب با توهین هایی كه ملت فلسطین در معرض آن قرار گرفته، در حال از بین رفتن است.
وی اضافه كرد كه باید توافق منطقه ای برای مقابله با ظلم صهیونیست ها علیه ملت فلسطین وجود داشته باشد.

***سعودی: روابط بغداد و ریاض روبه گسترش است
رییس مجلس شورای عربستان سعودی نیز در سخنانی گفت كه روابط بغداد و ریاض این روزها شاهد پیشرفت كاملا مشهودی است و جدیت كاملا واضحی در پیشرفت رو به جلو بیشتر روابط بین دو كشور وجود دارد.
«عبدالله بن محمد آل الشیخ» اضافه كرد كه در حالی امروز در بغداد گردهم آمده ایم كه «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق چندی قبل در عربستان سعودی بود و این سفر در برگیرنده تعدادی از دیدارها و امضای توافقنامه و یادداشت های تفاهم بود كه حاصل آن همكاری بیشتر بین دو كشور است.
وی اضافه كرد كه شورای عالی هماهنگی بین دو كشور برای توسعه بیشتر پایدار بین دو كشور تلاش خواهد كرد.
وی به اهمیت همكاری بین المللی در پیروزی بر تروریسم اشاره كرد و گفت كه باید قوانین بیشتری برای خشكاندن منابع تروریسم، صدور اندیشه تروریستی و حمایت از سازمان های تروریستی به تصویب برسد.
روسای پارلمان های كشورهای همجوار عراق همچنین در حاشیه این دیدار با نخست وزیر و رییس جمهور عراق دیدار و گفت وگو كردند.
این اجلاس در پایان در برگیرنده یك بیانیه مشترك بود كه در آن اعضا، بر حمایت از امنیت و ثبات و سازندگی و عملیات بازسازی درعراق تاكید كردند.
نشست بین المجالس همسایگان عراق روز شنبه با حضور روسای پارلمان های عربستان، كویت، اردن، تركیه و سوریه و هیات پارلمانی ایران به ریاست علاء الدین بروجردی در بغداد با عنوان 'عراق؛ ثبات و توسعه' برگزار شد.
خاورم *10*353*380*