حناچی: رایزنی جدی تهران و بغداد بعد از ماه رمضان آغاز می شود

بغداد – ایرنا – شهردار تهران با اشاره به مذاكرات موفق خود با مسوولان شهر و استان بغداد گفت كه تفاهمات اولیه صورت گرفته بین بغداد و تهران پس از ماه مبارك رمضان در قالب رایزنی های جدی پیگیری می شود.

«پیروز حناچی» در پایان سفر به عراق در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود كه از بدو ورود به پایتخت عراق با شهردار، استاندار و رییس شورای استان بغداد و وزیر مسكن، عمران، شهرداری ها و طرح های ملی عراق مذاكرات اولیه برای توسعه همكاری ها بین دو پایتخت انجام داده و قرار است بعد از ماه مبارك رمضان این تفاهمات اولیه به طور جدی پیگیری شود.
شهردار تهران با اشاره به دعوت رسمی از 'ذكری علوش' شهردار بغداد برای انجام سفر به تهران، گفت: در این سفر تفاهم ها و پیشنهادات مطرح شده در جریان سفر هیات ایرانی به بغداد، به شكل دقیق تر بررسی و تكمیل خواهد شد.
وی اضافه كرد كه با مسوولان ذیربط در اداره بغداد پیرامون همكاری در زمینه احداث خطوط مترو، مرمت آثار تاریخی، توسعه فضای سبز، مدیریت و بازیافت پسماند و انتقال تجربیات ایران در حوزه حمل و نقل شهری و عمومی مذاكره و قرار شد تا كمیته های مشترك برای تبیین نقاط همكاری در بعد از ماه مبارك رمضان ایجاد شود.
وی اضافه كرد كه این همكاری ها از طریق كمیسیون مشترك دو كشور دنبال خواهد شد تا به سرانجام لازم برسد.
پیروز حناچی شهردار تهران و شهربانو امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران روز
حناچی گفت: در بازدیدی كه به اتفاق هیات همراه و مسئولان عتبه مرقد سلمان فارسی از این مرقد و همچنین ایوان مدائن یا طاق كسرا داشته است، آمادگی شهرداری تهران و شركت های ایرانی برای همكاری در زمینه مرمت آثار تاریخی عراق بویژه ایوان مدائن اعلام شد كه مورد استقبال طرف عراقی قرار گرفت.
وی افزود: توانمندی و امكان همكاری شهرداری و متخصصان ایرانی در عملیات مرمت آثار تاریخی و باستانی عراق بویژه ایوان مدائن در دیدارهای مختلف با مسئولان عراقی مطرح و مقرر شد در نشست ها و مذاكرات آتی پیگیری شود.
شهردار تهران گفت: مذاكرات خیلی خوب و موفقی با مقامات عراقی داشته و امیدوار است پس از ماه مبارك رمضان در قالب دیدار و گفت و گوهای جدی میان دو طرف پیگیری و به نتیجه برسد.
شهردار تهران به دعوت رسمی همتای بغداد خود به اتفاق «شهربانو امانی» عضو شورای اسلامی تهران در راس یك هیات، چهارشنبه شب وارد بغداد پایتخت عراق شد.
خاورم *6*380*