بیش از 6 میلیون مترمكعب آب به آبخوان های كردستان برگشت

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شركت آب منطقه ای كردستان گفت: سال گذشته به واسطه مسدود كردن چاه های غیرمجاز در استان، 6،31 میلیون مترمكعب آب به نفع آبخوان ها ذخیره و برگشت داده شد.

كامران خرم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پارسال در مجموع 359 حلقه چاه آب غیرمجاز در مناطق مختلف این استان مسدود شد.
وی تعداد كل چاه های غیرمجاز آب در استان را هفت هزار حلقه اعلام كرد و افزود: در حال حاضر 13 هزار و 400 حلقه چاه آب دارای مجوز در استان وجود دارد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای كردستان با اشاره به اینكه از ابتدای امسال تاكنون پنج حلقه چاه آب غیرمجاز در استان مسدود شده است، یادآور شد: گشت های بازرسی این شركت با تمام توان با متخلفان برخورد و نسبت به مسدود كردن چاه های غیرمجاز اقدام می كند.
خرم به نصب كنتورهای هوشمند برای ممانعت از برداشت اضافه آب از چاه های مجاز اشاره كرد و گفت: براساس الزام وزارت نیرو هیچ پروانه بهره برداری چاه آب صادر یا تمدید نمی شود مگر اینكه كنتور هوشمند روی آن نصب شده باشد.
به گزارش ایرنا، كردستان استانی كوهستانی بوده و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ ای است كه موجب بارندگی ‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان ها می شود.
از حوضه های آبریز اصلی استان كردستان می توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب كوچك، كرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره كرد.
تعداد دشت های استان 9 مورد بوده كه پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت های قروه - دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت های ممنوعه محسوب می شود.
در حال حاضر در استان كردستان 9 سد در حال بهره برداری، 12 سد در دست اجرا و 15 مورد نیز در حال مطالعه است.
7355/9102