كسب و كار صنایع دستی در بومگردی در قاب همایش

تهران - ایرنا - نخستین همایش ملی توسعه پایدار كسب و كار و كارآفرینی هنرهای سنتی و صنایع دستی در بومگردی چهارم اردیبهشت ماه در شهرستان فومن برگزار می شود.

«مرتضی طالع ماسوله» رییس كمیسیون گردشگری مجمع توسعه گیلان در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ،افزود: نخستین همایش ملی بدین جهت در گیلان برگزار می شود كه این استان در موضوع بومگردی به سرعت در حال رشد و یكی از استان های پیشرو در این زمینه است و این توسعه از دورن جامعه محلی و فرهنگ مهمان نوازی آنها برخاسته است.
وی اظهار داشت كه با راه اندازی هر خانه بوم گردی دستكم سه نفر و حداكثر 7 تا 10 نفر اشتغالزایی می شود.
این مدرس دانشگاه ،گفت: هدف اصلی از برگزاری این همایش ،تبیین جایگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران به عنوان زیرساخت توسعه پایدار كسب و كار و كارآفرینی در بومگردی است.
طالع توضیح داد: اقامتگاه بوم گردی به معنای محل اقامت مسافر اما منطبق بر فرهنگ و جغرافیای آن منطقه است. در حالی كه هتل‌ها و مهمان سراها در كل ویژگی‌های مشترك زیادی با همدیگر دارند و تفاوت چندانی بین یك هتل در یك شهر با هتل دیگری در شهر دیگر وجود ندارد.
این مدرس دانشگاه با بیان اینكه، این دقیقا نقطه مقابل هتل و مهمان سراها با اقامت گاه‌های بومگردی است، اضافه كرد: اقامت گاه‌های بومگردی اكثرا تشابه كمی با یكدیگر دارند حتی اگر در یك منطقه جغرافیایی واقع شده باشند چرا كه قاعده خاصی برای ساخت چنین اقامت گاه هایی وجود ندارد. بومیان هر منطقه جغرافیایی بر اساس شرایط ساخت و ساز و مهم تر از آن فرهنگ منطقه خود دست به ساخت چنین اقامت گاه هایی می‌زنند.
طالع ،افزود: شیوه زندگی در اقامتگاه های بومگردی مساله مهمی است. مالكان، اصرار به داشتن یك سبك سنتی در اقامتگاه ها دارند چرا كه این نكته مهمترین تمایز آن ها با هتل های چند ستاره است و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌كند.
وی در ادامه به محورهای نخستین همایش همایش ملی توسعه پایدار كسب و كار و كارآفرینی هنرهای سنتی و صنایع دستی در بومگردی اشاره كرد و گفت: مؤلفه های اكوسیستم كارآفرینی هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی ،چالش ها و فرصت های كسب و كار وكارآفرینی در توسعه پایدار هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی و آموزش و پژوهش هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی را از جمله اهداف این همایش است.
رییس كمیسیون گردشگری مجمع توسعه گیلان ادامه داد: شناسایی و معرفی ذینفعان، متخصصان، مدرسان، پژوهشگران و الگوهای موفق كسب و كار و كارآفرینی هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی و فرهنگ سازی جهت احیا، ترویج و توسعه پایدار كسب و كار و كارآفرینی هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی دیگر محورهایی است كه این همایش در پی دست یافتن به آن است.
طالع ادامه داد: وضعیت موجود و مطلوب تولید، عرضه و فروش محصولات هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی، الگوهای كارآفرینی هنرهای سنتی صنایع دستی درتوسعه پایدار كسب وكار و كارآفرینی بومگردی دیگر موضوعاتی است كه این همایش بدان خواهد پرداخت.
مدرس دانشگاه با تاكید بر اینكه جامعه بومی به مثابه بستر توسعه بنگاه های اقتصادی كوچك درتوسعه پایداركسب وكار وكارآفرینی هنرهای سنتی صنایع دستی است، توضیح داد: در این همایش به تاثیر هنرهای سنتی صنایع دستی در اكوسیستم بومی كارآفرینی (محیط زیست و كشاورزی) پرداخته می شود.
وی، تاثیرات متقابل هنرهای سنتی صنایع دستی و بومگردی از منظر اقتصادی، فرهنگی واجتماعی، زنان كارآفرین و صاحب كسب و كار هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی و ارزیابی رویكرد های عرضه محور و تقاضا محور هنرهای سنتی صنایع دستی در بومگردی را دیگر عناوین این همایش ملی ذكر كرد.
رییس كمیسیون گردشگری مجمع توسعه گیلان با اشاره به اهمیت نقش و جایگاه هنر و میراث ناملموس در بومگردی گفت: شناسایی و معرفی ویژگی های بومزادی هنرهای سنتی صنایع دستی واحدهای جغرافیایی مناطق مختلف ایران در توسعه پایدار در این همایش بررسی می شود.
طالع اظهار داشت: شاید بیش از هزار خانه های بومگردی در كل استان گیلان وجود دارد كه در این حوزه فعالیت می كنند.
این مدرس دانشگاه با بیان اینكه برای نخستین بار در ایران بحث بوم گردی از روستای ماسوله در سال 76 آغاز شد، اظهار داشت :هر كسی كه وارد این عرصه می شود بایستی تمام محصولات، امكانات و تجهیزاتی مورد استفاده در اقامتگاه بوم گردی اش، از هنرهای سنتی و صنایع دستی بومی باشد تا هماهنگی بین خود آن تاسیسات بومگردی و تجهیزات آن ایجاد شود.
فراهنگ ** 9012 ** 1355