زنگنه: چرخش مالی 150 میلیارد دلاری نفت زمینه ساز فساد است

تهران- ایرنا- وزیر نفت گفت: چرخش مالی سالیانه صنعت نفت حدود 150 میلیارد دلار است كه رقم بالایی به شمار می رود و امكان ایجاد فساد را مهیا می كند.

به گزارش تارنمای وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (شنبه) در جمع بازرسان چهار شركت اصلی وزارت نفت اضافه كرد: با فساد در هر سطحی باید مبارزه كرد و كوچك و بزرگ ندارد. اینكه فردی كه فساد كرده آدم خوب و آبروداری است و به این دلیل از كنار فساد او بگذریم اول فساد خودمان است و در درگاه خداوند باید جوابگو باشیم.
زنگنه افزود: نباید با آدم فاسد مدارا كرد و به او ترحم كرد، بلكه باید اشد مجازات را اعمال كرد
«البته این بدان معنا نیست‌ كه آبروی مردم را نادیده بگیریم. آبروی مردم مانند خونشان است. اگر آبروی كسی را به ناحق بریزیم مثل این است كه خون او را ریخته ایم و پیش خدا و جامعه مسئولیم».
وی «سلامت» را نخستین شرط كسانی دانست كه با فساد مبارزه می كنند و ادامه داد: ملاقات و صحبت‌های بازرسان باید با حساب و كتاب باشد.
زنگنه تصریح كرد: سالم و فاسد بودن دائمی نیست و امكان خلاف برای هر شخصی وجود دارد. البته باید آن آدمی را كه خلاف عمده می كند حذف كنیم و نمی توانیم بگوییم كه این دفعه را می بخشیم.

** شفافیت در دوره تحریم كاهش می یابد
وزیر نفت تصریح كرد: با توجه به اینكه شفافیت در دوران تحریم كاهش می یابد و كار سخت تر می شود بنابراین باید دقت زیادی كنیم تا فساد عمده و قابل ذكری در این مقطع زمانی پیش نیاید.
وی تاكید كرد «در موضوع مبارزه با فساد قوم و خویش و رفاقت نداریم».
زنگنه تصریح كرد: اعتقادم این است كه بازرس‌ها با جدیت به كارشان بپردازند. اولویت از نظر من مبارزه با فساد است و شناختن كسانی كه فساد می كنند.

** در مقابل تخلف و جرم هرگز كوتاه نمی آییم
مدیركل بازرسی و رسیدگی به شكایت وزارت نفت نیز در این نشست گفت: در مقابل تخلف و جرم هرگز كوتاه نخواهیم آمد.
اشكان میرمحمدی كنترل درون سازمانی با روش‌های مختلف و نوین را سبب ناامن كردن فضای اداری برای مفسدان مالی و اقتصادی دانست و افزود: نظارت‌های سرزده و نامحسوس و بازرسی‌های هدفمند، كارآمدی سیستم اداری را تضمین می كند.
میرمحمدی تصریح كرد: بعضی فكر می كنند اگر جایی نظارت تقویت شود به معنای آن است كه خدای ناكرده اعتماد به آنجا تضعیف شده، در حالی كه اینگونه نیست بلكه نظارت و كنترل لازمه مدیریت است.
وی ادامه داد: اگر بازرسی به محیطی وارد شد و موضوعی را بررسی كرد، معنایش این نیست كه آنجا اشكالی پیدا شده است. بلكه بازرس در آنجا حضور پیدا می كند تا اشكالی پیدا نشود و اگر اشكالی پیدا شد با ارائه پیشنهادها در گزارش، اشكال را مرتفع سازد.

اقتصام*3061*1961*