۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
کد خبر 83285716
۰ نفر
منجی و روشنگری برای آفاق از نیمه شعبان

سمنان- ایرنا- سپیده دم پانزدهمین روز از ماه شعبان، جن و انس و عرشیان در انتظار طلیعه فجر عدالت، دوازدهمین گلبرگ یاس نبوی و آخرین وصی پیامبر خدا(ص)، آیه آیه سوره والفجر را به زمزمه نشستند تا شهر سامرا به یُمن وجودش از بوی خوش نرگس ها لبریز شود.

رسول الله(ص) و امامان(ع) از دو قرن گذشته میلاد دوازدهمین امام شیعه و چهاردهمین معصوم از خاندان رسالت، حضرت صاحب الزمان(عج) را در سپیده دم نیمه ماه مبارك شعبان مژده داده بودند و این بشارت، جهانی را در انتظار تحقق نوید به انتظار گذر ثانیه ها به شماره انداخته بود.
سپیده آن روز در سال 255 هجری از آسمان شهر سامرا سر زد و جهانی را به حیرت از بركات و نور وجودش واداشت و انتظار تحقق مژده رسول الله(ص) سر آمد.
از كوچه های باران بوی یاس و اقاقیا زمین را بركت بخشید و انتظار میلاد تمام شد و انتظار پیروزي حق و صلح و عدالت بر نیروي اهریمنی و باطل و ظلم و استقرار همه ارزش های انسانی و تشكیل مدینه فاضله آغاز شد.
نام این مولود محمد همنام پیامبر(ص) و كنیه او ابولقاسم، كنیه پیغمبر(ص) است.
در روایات توصیه شده است كه در عصر غیبت، از او به نامش یاد نشود، بلكه با القاب متعددی كه دارد مثل مهدی، منتظر، حجت، صاحب الامر، صاحب الزمان، بقیه اللّه ، قائم و خلف صالح، نام برده شود.

**امام عسكری(ع)، پدر و نرجس خاتون، مادر امام زمان(عج)
پدر امام زمان(عج)، امام حسن عسكری(ع) یازدهیمن پیشوای شیعیان و نرجس خاتون مادرشان است كه از نوادگان شمعون، وصی حضرت عیسی(ع) و از جمال ظاهری برخوردار بود.
از كودكی تحت تعلیم جدّش، قیصر روم قرار گرفت و با بهره گیری از استادان چیره دست آن روزگار علوم و كمالات فراوان كسب كرد و با زبان های مختلف از جمله زبان عربی آشنا شد.

**غیبت صغرای امام زمان(عج)
غیبت صغرا از هنگام شهادت ابومحمد، امام حسن عسكری(ع) آغاز شد. بعد از شهادت امام عسكری(ع) كم كم این خبر پخش شد كه از آن امام(ع) پسری متولد شده و او امام دوازدهم و «مهدی موعود» است. پخش این خبر موجب هراس در بین عباسیان شد؛ چرا كه معلوم شد از «ابومحمد»، پسری به جا مانده است.
از این رو، به دستور «معتمد عباسی» عده ای از مأموران وارد منزل امام(ع) شدند و اثاثیه آن حضرت را بازرسی و سپس مهر و موم كردند و درصدد یافتن فرزندش برآمدند، ولی موفق نشدند. «معتمد» دستور داد كه عده ای از قابله ها، زنان و كنیزان امام عسكری(ع) را معاینه كنند و اگر اثری از حمل در آنان مشاهده كردند، به خلیفه گزارش دهند.

**غیبت كبرای امام زمان(عج)
روایت ها دلیل غیبت را این امور دانسته اند: خوف و ترس، تطابق با سایر پیامبران، اتمام عقوبت بر كافران، امتحان و آزمایش مردم، رشد عقل ها، افشای اسرار توسط شیعیان، از اسرار الهی بودن غیبت. در جلد 13 كتاب بحارالانوار از پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد(ص) این گونه نقل شده است: سوگند به خدایی كه مرا به نبوّت برگزیده مردم از نور رهبری او در دوران غیبتش بهره می گیرند؛ همانگونه كه از خورشید به هنگام قرار گرفتن پشت ابرها.

**محل ظهور
هنگامی كه اوضاع عمومی جهان آماده شد و افكار مردم جهان برای پذیرش حكومت حق و عدالت مساعد گشت، نوبت انقلاب مهدی موعود(عج) فرا می رسد و خداوند به آن حضرت اذن و اجازه نهضت می دهد. در این زمان، امام مهدی(عج) در مكه ظاهر می شوند و انقلاب جهانی خود را آغاز می كنند.

**جشن های نیمه شعبان
مردم متدین و دوستدار ولایت در سراسر ایران زمین، با چراغانی و آذین بندی خیابان ها، معابر و كوی و برزن در نیمه شعبان سالروز میلاد این امام همام را جشن می گیرند و با این كار عشق و ارادت خالصانه خود را نسبت منجی عالم بشریت نشان می دهند.
مردم با پخش نذورات، برگزاری نشست های روشنگرانه، سخنرانی های مناسبتی و مولودی خوانی، مناسبت تاریخی و بزرگ نیمه شعبان را جشن می گیرند، این آیین ها در شهرهای استان سمنان به ویژه با حضور پرشور جوانان و نوجوانان رنگ و بو و جلوه ای متفاوت دارد و نشانه انتقال نسلی ارزش ها و فرهنگ دینی است.
7342م/6103