تكریم زحمات موثرترین چهره‌ خوشنویسی معاصر ایران

تهران - ایرنا - انجمن خوشنویسان ایران در پیامی به بهانه نامگذاری خیابان كوكب به نام استاد غلامحسین امیرخانی تكریم و پاسداشتِ زحماتِ موثّرترین چهره خوشنویسی معاصرِ ایران، ارج نهادن به بخشی عظیم از فرهنگِ غنی و دیرپای ایرانی ‌اسلامی است.

به گزارش عصر شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ، در پیام انجمن خوشنویسان ایران آمده است :اقدامِ پسندیده اعضای فرهیخته‌ و فرهنگ‌دوستِ شورای شهر تهران و شهرداران مناطق را در نامگذاری خیابانها بنام بزرگان فرهنگ وهنر ایران ،بویژه نامگذاری خیابان كوكب به نامِ استادِ گرانسنگِ خوشنویسی جهانِ اسلام استاد غلامحسین امیرخانی از جانبِ قاطبه خوشنویسانِ كشور و شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران قدر دانسته ، صمیمانه‌ترین سپاس‌های خود را از این اقدامِ شایسته و درخورِ تحسین، ابراز و اعلام می‌داریم.
تكریم و پاسداشتِ زحماتِ موثّرترین چهره خوشنویسی معاصرِ ایران، ارج نهادن به بخشی عظیم از فرهنگِ غنی و دیرپای ایرانی‌اسلامی است كه آغازِ آن به قرن‌ها پیش و انجامِ آن به ابدیت می‌پیوندد.
و چه زیباست كه خیابانی راه به تاریخی دیرنده و روزن به فردایی تابنده و بالنده داشته باشد و رهگذران را به عشق، مهر و دوستی فرا خوانَد.
دیگربار، نگاهِ آكنده از مهر و سرشار از عنایت‌تان را ارج گذاشته و توفیقتان را از درگاهِ ایزدِ یگانه آرزومندیم. روابط عمومی انجمن خوشنویسان ایران.»
به گزارش ایرنا ،اعضای شورای اسلامی شهر تهران سه شنبه 27 فروردین، مصوب كردند كه برخی خیابان های پایتخت به نام هنرمندان معاصر از جمله استاد غلامحسین امیرخانی ، نامگذاری شود.
بر اساس همین تصمیم، خیابان كوكب در محدوده شهرآرا به نام این استاد خوشنویسی نامگذاری شد.
استاد غلامحسین امیرخانی متولد 1318 در شهر طالقان است كه از سن 20سالگی، خوشنویسی را به طور جدی در محضر استاد «سیدحسین میرخانی» پی گرفت و نام خود را در كتیبه هنر خوشنویسی، جاودانه كرد.
در سال 1344 زمانی كه انجمن خوشنویسان ایران تأسیس شد، از اعضای هیئت موسس آن بود و از همان دوران به عنوان مدرس در این انجمن به تعلیم خوشنویسی مشغول شد. در مدت‌ زمانی كمتر از یك دهه در سال 1353 موفق به دریافت درجه استادی خوشنویسی از انجمن خوشنویسان ایران شد. 1358 به درجه «استاد ارشد» نائل شد و در همین سال ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران را نیز برعهده گرفت.
امیرخانی درباره آن دوران می‌گوید: «در سال 1338 به صورت حرفه‌ای به سمت خوشنویسی گرایش پیدا كردم و با انجمن خوشنویسان ایران و مرحوم «استاد سیدحسین میرخانی» آشنا شدم. مكتب هنری، اخلاقی و شخصیت پر جاذبه ایشان یكی از آن نقاط عطف دیگری بود كه در زندگی من پیدا شد. «سیدحسین میرخانی» در قدم‌گذاشتن من به این راه تاثیر زیادی داشت. شخصیت ایشان به لحاظ اخلاقی مرا جذب كرد.»
امیرخانی تاكنون كتاب‌های زیادی را با خط منحصر‌به‌ فرد خود زیبنده بوده است كه از آن جمله می‌توان به گلستان سعدی، دیوان حافظ، رباعیات خیام، دیوان خواجوی كرمانی، فرازهایی از شاهنامه و سرو سایه‌فكن (درباره شاهنامه فردوسی) اشاره كرد.
وی مقالاتی نیز در زمینه‌های مختلف خوشنویسی تدوین كرده است كه از آن میان می‌توان از یادنامه كلهر اشاره كرد.
وی در سال 1378 نشان درجه‌ یك فرهنگ و هنر كشور را دریافت كرد و در سال 1381 نیز به عنوان چهره برگزیده همایش «چهره‌های ماندگار» انتخاب شد و همچنین در سال 1388 برای دومین بار، موفق به دریافت نشان درجه‌ یك فرهنگ و هنر از طرف رئیس‌جمهور وقت اعطا شد.
فراهنگ ** 9031 ** 1355