تعطیلی بازارچه مرزی چذابه ناشی از سیلاب خوزستان یك ماهه شد

اهواز - ایرنا - سرپرست گمرك چذابه گفت: سیلاب و آبگرفتگی جاده های غرب خوزستان در محدوده شهرستان آزادگان ،موجب شده تا بازارچه مرزی چذابه در یك ماه گذشته غیرفعال باشد.

رامین هندیجانزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:به دلیل فروكش نشدن سیلاب در جاده های منتهی به مرز و حتی اضافه شدن آب ورودی به مسیرها ، تعطیلی بازارچه مرزی كه نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی غرب خوزستان دارد تداوم یافته است.
وی گفت: جریان سیلاب و آبگرفتگی در مسیر دهلاویه - بستان به سمت چذابه تا توقفگاه شهرداری به طول 30 كیلومتر، مانع بازگشایی این بازارچه شده است.
هندیجانزاده بیان كرد:تا زمانی كه فرمانداری دشت آزادگان یا پلیس راه خوزستان ، امنیت و خطرساز نبودن مسیر بستان - چذابه را به گمرك اعلام نكنند كامیون های حامل كالاهای غیرنفتی نمی توانند به سمت پایانه تجاری چذابه در 110كیلومتری شمال غرب اهواز حركت كنند.
سرپرست گمرك چذابه ، از بازرگانان ، فعالان اقتصادی و ترخیص كاران خواست تا اعلام از سرگیری فعالیت بازارچه مرزی چذابه،برای صادرات كالاهای خود از مرز شلمچه یا بازارچه مرزی سایر استان ها استفاده كنند.
پارسال حدود 550 میلیون دلار انواع كالاهای غیرنفتی از پایانه تجاری چذابه صادر شد.
از ابتدای فروردین امسال نیز عزیمت كاروان های زیارتی عتبات عالیات نیز از پایانه مسافری چذابه به همین دلیل متوقف و كاروان های زیارتی از مرز شلمچه برای عزیمت زائران به شهرهای مقدس عراق استفاده می كنند.
مرز تجاری چذابه در سال 1384 بر روی صادرات كالاهای غیرنفتی و عزیمت زائران عتبات عالیات گشوده شد.
فعالیت 2 پایانه تجاری و مسافری چذابه كه در جوار هم ساخته شده اند نقش مهمی در ایجاد اشتغال ساكنان بومی منطقه دارند.
به گزارش ایرنا طغیان رودخانه های كرخه ، دز و كارون در فروردین امسال ، سبب آبگرفتگی و در معرض سیلاب قرار گرفتن 12شهرستان حاشیه این رودخانه ها در خوزستان شده است.
6065/ 6037