حمله مسلحانه به مخابرات افغانستان با كشته شدن مهاجمان خنثي شد

تهران - ايرنا - رسانه هاي افغانستان امروز شنبه از حمله سه مهاجم مسلح به ساختمان وزارت مخابرات در شهر كابل پايتخت اين كشور خبر دادند كه پس از ساعت ها درگيري ميان مهاجمان و نيروهاي امنيتي در نهايت با كشته شدن هر سه مهاجم درگيري خاتمه يافت.

به گزارش ايرنا، امروز مصادف با 31 فروردين ماه حدود ساعت 11 و 40 دقيقه به وقت محلي صداي انفجاري در مركز شهر كابل و در نزديكي وزارت «مخابرات و تكنولوژي معلوماتي » طنين انداخت و در پي آن صداي تيراندازي از محل حادثه بلند شد.
اين انفجار در يكي از مراكز شلوغ كابل و در نزديكي يك هتل ، دو وزارتخانه و كاخ رياست جمهوري افغانستان رخ داده است.
هتل پنج ستاره سرينا كابل بارها هدف حمله مخالفان مسلح قرار گرفته است و وزارت‌هاي اطلاعات، فرهنگ و آموزش و پرورش نيز در اين منطقه قرار دارند.
طبق اظهارات سخنگوي وزارت كشور افغانستان، اين مهاجمان انتحاري كه سه تن بودند، وارد محوطه وزارت مخابرات شده و با نيروهاي امنيتي درگير شدند.
دو تن از آنها حدود يك ساعت پس از ورود به اين وزارتخانه در برابر نيروهاي امنيتي مقاومت كردند و در نهايت كشته شدند.
نفر سوم نيز دقايقي قبل از تنظيم اين خبر به ضرب گلوله پليس به هلاكت رسيد و بدين ترتيب حمله اين افراد مسلح با كشته شدن هر سه مهاجم پايان يافت.
گروه طالبان دقايقي قبل با صدور اطلاعيه اي در فضاي مجازي هرگونه ارتباط خود را با اين حمله رد كرد و مسئوليتي براي آن نپذيرفت.
البته برخي رسانه ها از انتحاري بودن اين حملات خبر داده و اعلام كرده اند كه صداي انفجارهاي اول ناشي از حمله انتحاري ديگر مهاجمان به منظور باز كردن مسير نفوذ به وزارت مخابرات براي مهاجمان ديگر بوده است.
گفته شده است كه در بدو ورود به وزارتخانه نخستين مهاجم با حمله انتحاري و منفجر كردن بمب همراه خود راه را براي سه مهاجم ديگر باز كرده است.
«وحيد الله مايار» سخنگوي وزارت بهداشت افغانستان از زخمي شدن دست كم شش غير نظامي در اين درگيري خبر داده است.
در زمان وقوع اين درگيري، علاوه بر كاركنان وزارتخانه ها، صدها غير نظامي نيز به آرامي از ساختمان هاي اطراف خارج شدند و خيابان هاي اين محدوده از كابل نيز توسط نيروهاي امنيتي كابل محاصره شد.
اگر چه كابل همواره شاهد درگيري هاي غير منتظره است اما پس از چند ماه آرامش نسبي و سنگيني سايه مذاكرات صلح آمريكا با طالبان ، اين نخستين حمله انتحاري در اين شهر بود.
قرار بود مذاكراتي نيز ميان 250 تن از نمايندگان افغانستان و طالبان در دوحه صورت بگيرد كه به دليل مخالفت دولت قطر ، افغان ها و طالبان با حضور اين فهرست بلند در دوحه ، مذاكرات لغو شد.
طالبان در همين ارتباط با صدور بيانيه اي دولت كابل را متهم به خرابكاري در روند صلح افغانستان كرده است.
**9470**1104**