۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷
کد خبر 83285563
۰ نفر
هوای بهاری برخی استان ها زمستانی شد

استان ها- ایرنا- در واپسین روز نخستین ماه بهار برخی استان های كشور چهره زمستانی به خود گرفتند، به طوری كه سبزینگی بهار در این استان ها زیر سپیدی برف پنهان شد و زنگ خطر كارشناسان را درباره سرمازدگی محصولات كشاورزی به صدا درآورد.

این سرمای دیررس بهاره در حالی در برخی استان ها در شمال و غرب كشور خودنمایی كرده است كه معاون عمرانی وزیر كشور نیز توجه های پیشگیرانه نسبت به بارش های ابتدای اردیبهشت را ضروری دانسته است.
مهدی جمالی نژاد معاون امور عمرانی وزیر كشور امروز- شنبه- با اشاره به آغاز موج جدید بارش ها در برخی مناطق كشور تا 6 اردیبهشت، اظهار داشت: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته این بارش ها می تواند در ارتفاعات به صورت برف بوده و باعث ایجاد كاهش دمای هوا تا منفی 4 درجه شود كه ضرورت دارد نسبت به حفاظت از محصولات كشاورزی و زراعی تمهیدات ویژه اندیشیده شود.
جمالی نژاد با تاكید بر این كه كاهش دمای هوا و بارش برف و باران می تواند منجر به ایجاد یخبندان در سطح جاده ها شود، تصریح كرد: هموطنان حتی الامكان از سفرهای غیرضرور در استان های شمالی و غربی پرهیز كنند و اجازه دهند مسیرهای مواصلاتی به مناطق سیل زده حتی الامكان برای تردد عوامل امدادی، بازسازی و نوسازی بدون مشكل باشد.
سرمازدگی سالانه خسارت های بی شماری را به بخش كشاورزی كشور وارد می سازد و دولت را نیز مجبور می كند تا همه ساله ردیف بودجه اعتباری سرسام آوری را برای جبران خسارت های آن اختصاص دهد.
با نگاهی به میزان خسارت های ناشی از سرمازدگی محصولات كشاورزی طی دهه های گذشته می توان نتیجه گرفت كه سرمازدگی به لحاظ تغییرات اقلیمی به پدیده ای دایمی و همیشگی در كشاورزی ایران تبدیل شده و باید با بهره گیری از شیوه های سنتی و فناوری های روز برای مقابله با آن اقدام كرد.
به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر كشور، در حالی كه اداره كل هواشناسی همدان طلیعه اردیبهشت را با حال و هوای زمستانی از اواخر فردا / یكشنبه / برای این استان پیش بینی كرده است، سرما در آذربایجان شرقی پیشاپیش برخی شهرها را سفیدپوش كرد و به گفته مسوولان اداره كل هواشناسی، هم اكنون در شهرستان های اهر، مرند، كلیبر، هریس و چاراویماق برف می بارد و در سایر شهرهای استان بارش به صورت باران است.
این در حالی است كه كاهش محسوس دما و تداوم بارش باران و برف در نواحی سردسیر آذربایجان شرقی تا فردا پیش بینی شده است و احتمال ابرناكی، وزش باد و در نواحی مستعد پدیده مه، بارش تگرگ و اصابت آذرخش و مه تا سه روز آینده در این استان وجود دارد.
این وضعیت ایجاب می كند اقدام های پیشگیرانه لازم برای جلوگیری و كاهش خسارات احتمالی در بخش كشاورزی، راهداری و حمل و نقل، منابع آب، مدیریت شهری و روستایی و امور عشایری اتخاذ شود.
آذربایجان شرقی همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از كوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته كوه های قره داغ در شمال، رشته كوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
با وجود برف و سرما در استان، تمامی محورهای اصلی، فرعی، روستایی و آزادراه تبریز- زنجان باز است و رفت و آمد در آنها به صورت روان جریان دارد.
با این حال، مدارس شهرستان هوراند و شهر خاروانا به دلیل بارش برف و سردی هوا تعطیل شد.

**بهاری به رنگ زمستان در اردبیل
بارش برف در بخش زیادی از مناطق مركزی و جنوب استان اردبیل نیز عصر دیروز جمعه آغاز شد و هم اكنون در شهرهای اردبیل، سرعین، نیر، نمین، مشگین شهر و خلخال بارش برف و در منطقه مغان نیز بارش باران به صورت پراكنده ادامه دارد.
در شهر اردبیل ارتفاع برف به حدود 10 سانتیمتر و در مناطق كوهستانی نیز به بیش از 20 سانتمیتر رسیده است.
برف همچنین شكوفه ها و شاخ و برگ درختان را پوشانده و با تداوم سرمای هوا احتمال سرمازدگی درختان میوه در مناطق كوهستانی استان زیاد است.
در همین حال اداره كل هواشناسی استان احتمال بارش باران و برف و كاهش دمای هوا بین 8 تا 12 درجه تا روز چهارشنبه در بیشتر مناطق استان را پیش بینی كرده است.
اداره كل هواشناسی استان اردبیل بر این اساس به عموم تولید كنندگان بخش كشاورزی اعم از باغداران، مرغداران، زنبورداران و دامداران توصیه كرد به هشدارها و‌ پیش آگاهی های هواشناسی و توصیه های فنی كارشناسان سازمان جهاد كشاورزی برای محافظت از كندوها، نهال های جوان، درختان شكوفه دار و پوشش گلخانه ها و ایجاد سیستم گرمایشی در باغات اهمیت دهند.
همچنین تاكید شده است كه سالم بودن تاسیسات گرمایشی مرغداری‌ها و دامداری‌ها در مناطق یاد شده كنترل شود.
با این حال، مركز مدیریت راه های اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل اعلام كرد كه اكنون تمام جاده های استان باز بوده و با وجود بارش پراكنده برف و باران، آمد و شد در آنها جریان دارد.
بنا بر اعلام اداره كل هواشناسی استان بارش در مناطق مركزی و جوی استان به صورت باران و برف بوده اما تا فردا به ویژه در شهرستان‌های خلخال، نیر، سرعین، اردبیل و بخش‌هایی از مشگین‌شهر و همچنین فرودگاه اردبیل به صورت برف پیش‌بینی می‌شود.

**جاده های تكاب زیر پوششی از برف بهاری
بارش برف همچنین شب گذشته و بامداد امروز /شنبه/ جاده های منتهی به تكاب از جمله محور تكاب - شاهین دژ و محور تكاب - ایرانخواه را یك ماه پس از آغاز فصل بهار فرا گرفت.
این وضعیت جوی محورهای مواصلاتی این شهرستان در آذربایجان غربی را به علت بارش برف لغزنده كرده است و رانندگان برای تردد در این محورها باید با احتیاط و سرعت مطمئن حركت كنند.
رییس اداره هواشناسی تكاب به ایرنا گفت: وضعیت هوای این شهرستان امروز نیمه ابری همراه با بارش پراكنده باران و گاهی وزش باد شدید خواهد بود و فردا /یكشنبه/ نیز به تدریج شاهد افزایش ابر و رگبار و رعد و برق وزش باد خواهیم بود.
رسول جبرییلی میزان بارش باران در شبانه روز گذشته در تكاب را 7.2 میلی متر اعلام كرد و اظهار داشت: با توجه به كاهش دمای هوا و بارش باران كشاورزان منطقه باید از اراضی كشاورزی و باغ ها مراقبت كنند و تمهیدات لازم برای جلوگیری از سرمازدگی بهاره محصولات كشاورزی را به كار گیرند.

**برف در ارتفاعات مازندران
مازندران نیز قصد ندارد از حال و هوای سرمای بهاری عقب بماند و بنا بر اعلام هواشناسی، كاهش دمای هوا در استان طی روزهای آینده ادامه خواهد داشت و احتمال آبگرفتگی معابر و بالا آمدن آب رودخانه ها هم وجود دارد.
بر اساس این پیش بینی، هوای مازندران تا اواسط هفته جاری با كاهش دما و همچنین بارش باران متناوب همراه است.
بر اساس این پیش بینی، از ظهر دوشنبه تا صبح سه شنبه با تقویت سامانه سرد بارشی ، مردم سراسر استان شاهد تشدید بارندگی و همچنین وزش نسبتا شدید باد خواهند بود.
بارش در ارتفاعات در این مدت به صورت برف خواهد بود و در این مدت، دمای هوا نیز 3 تا 6 درجه كاهش می یابد.
شرایط جوی در مازندران هم ایجاب می كند كه تا اواسط هفته نشاء كاری برای كشت برنج صورت نگیرد.

**رنسانس زمستان در اردیبهشت همدان
اما پیش بینی های هواشناسی نشان می دهد كه به دنبال فعالیت سامانه بارشی، از اواخر فردا /یكشنبه/ دمای هوای همدان به مدت سه روز به زیر صفر درجه سانتیگراد می رسد و اردیبهشت همدان حال و هوای زمستانی به خود می گیرد.
به واقع، از اواخر روز یكشنبه سامانه بارشی از سمت غرب وارد استان می شود و به دنبال خود بارش باران و در نقاط كوهستانی ریزش برف را در پی دارد.
بارش های این سامانه در روز دوشنبه هفته جاری به اوج خود می رسد و روزهای سه شنبه و چهارشنبه دمای استان را به زیر صفر درجه سانتیگراد كاهش می دهد.
همین وضعیت و كاهش دمای هوا، امكان یخ زدگی محصولات كشاورزی را به همراه دارد.
آب و هوای استان همدان در نتیجه وجود كوه های مرتفع، رودخانه ها و پستی و بلندی های زیاد به شدت متغیر است و زمستان های سرد، پر برف و باران و تابستان های معتدل دارد.

**قم در انتظار برف
سامانه بارشی و به تبع آن سرمای شدید بهاری استان قم را هم از قلم نیانداخته و در این استان نیز به تهدیدی برای محصولات كشاورزی بدل شده است.
در این خصوص، مدیركل هواشناسی قم گفت: با توجه به ورود سامانه بارشی و كاهش محسوس دما در روز سه شنبه هفته جاری، به كشاورزان توصیه می شود اقدامات لازم برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات را در دستور كار داشته باشند.
مهران حیدری افزود: یك سامانه بارشی از روز دوشنبه هفته جاری استان قم را تحت تاثیر قرار می دهد كه پس از عبور این سامانه، انتظار داریم كاهش محسوس دما را در سطح استان شاهد باشیم.
وی اضافه كرد: این كاهش دما حدود پنج تا هفت درجه سانتیگراد است و احتمال رسیدن دمای مناطق مرتفع استان به صفر و یا حتی زیر صفر وجود دارد.
وی به كشاورزان توصیه كرد: در صورت تحقق این پیش بینی، با شیوه های مناسب و زیر نظر كارشناسان سازمان جهاد كشاورزی، از سرمازدگی محصولات جلوگیری نمایند.
حیدری با تاكید بر آمادگی كشاورزان برای جلوگیری از یخ زدگی محصولات، گفت: توجه به دمای گلخانه ها، تنظیم دمای مرغداری ها و كندوهای زنبور عسل و نگهداری سیستم های آبیاری تحت فشار در مقابل سرما مورد تاكید است.
به گفته وی، آبیاری محصولات كشاورزی قبل از وقوع یخبندان نیز می تواند برای جلوگیری از سرمازدگی كمك كننده باشد.
وی افزود: روز سه شنبه به ویژه چهارشنبه صبح احتمال بارش برف در شمال غرب استان به ویژه در مناطقی مثل كهندان دور از انتظار نیست.

2017