۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
کد خبر 83285535
۰ نفر
چرایی هراس ترامپ از پیامدهای گزارش مولر

تهران- ایرنا- سرانجام بعد ازنزدیك به 2سال انتظار، گزارش سانسور شده تحقیقات درباره دخالت روسیه درانتخابات ریاست جمهوری2016آمریكا پنجشنبه گذشته انتشار یافت كه در آن، ترامپ در برخی موارد گناهكار شناخته نشد، اما تبرئه نشدن از برخی دیگر، رئیس جمهوری آمریكا را همچنان هراسناك كرده است.

به گزارش ایرنا، وزارت دادگستری آمریكا روز پنجشنبه 29 فروردین نسخه سانسور شده ازگزارش 448 صفحه‌ای «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه درانتخابات 2016 ایالات متحده را منتشر كرد كه در آن اعلام شده، شواهد قطعی دال بر بی‌گناهی دونالد ترامپ رئیس جمهوری در «كارشكنی در اجرای عدالت» به دست نیامده، اما با این حال او تبرئه نیز نخواهد شد.
در گزارش سانسور شده از نتایج 22 ماه فعالیت تیم حقوقی مولر آمده كه دولت روسیه به صورت گسترده و مداوم در انتخابات ریاست جمهوری 2016 دخالت داشته و ارتباط‌هایی میان كارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه وجود داشته است اما ترامپ و دستیارانش در جریان تبلیغات با دولت روسیه هماهنگی نكرده‌اند.
«اگر پس از بررسی كامل حقایق اطمینان یافته بودیم كه رئیس جمهوری مرتكب كارشكنی در اجرای عدالت نشده است، آن را بیان می‌كردیم؛ اما با توجه به حقایق و استانداردهای حقوقی نتوانستیم به این نتیجه برسیم.»
هرچند در این گزارش سانسور شده كه تیم حقوقی رئیس جمهوری آن را «پیروزی تمام عیار» خوانده‌، برخی اتهام‌ها علیه ترامپ اثبات نشده است اما دیگر موضوع‌های اشاره شده در گزارش و واكنش‌ها نسبت به آن سبب شده تا رئیس‌جمهوری آمریكا - كه پیش از انتشار گزارش مولر، روزهای خوبی برای خود توصیف كرده بود- بار دیگر حملات شدیدی علیه رقیبان دمكرات خود آغاز كند.
براساس اعلام شبكه سی‌ان‌ان، مشاوران ترامپ یك روز پیش از ارائه گزارش مشروح مولر، از این نگران بودند كه انتشار جزئیات كه بر آشفتگی كاخ سفید صحه می‌گذارد، رئیس جمهوری آمریكا را عصبانی كند.
موضوعی كه نگرانی و عصبانیت ترامپ را به همراه داشته،این بخش ازگزارش مولراست كه«رئیس جمهوری درواكنش به خبرتشكیل شورا/ كمیسیون ویژه تحقیقات درباره ارتباط او با روسیه به شدت عصبانی، ناامید و ناراحت شده است.»
براساس گزارش مولر، «وقتی جف سِشِنْز، دادستان سابق آمریكا به ترامپ گفت، یك شورای ویژه تعیین شده، رئیس جمهوری روی صندلی خود وا رفته وگفته: «اوه، خدای من. این وحشتناكه. این یعنی پایان ریاست جمهوری من، به فنا رفتم. همه به من میگن اگه سر و كارت با این شوراهای مستقل بیفته، ریاست جمهوریت رو نابود می‌كنه. سال‌های سال كارشون طول می‌كشه و هیچ كاری هم از من ساخته نیست. این بدترین چیزیه كه تا حالا برای من اتفاق افتاده.»
بازتاب این بخش از گزارش بازرس مولر درباره ترامپ، واكنش‎های توئیتری رئیس جمهوری را به دنبال داشت: «در گزارش سبك‌سرانه مولر كه 18 دمكرات عصبانی و روگردان از ترامپ آن را نوشته‌اند اظهاراتی علیه من توسط عده‌ای مطرح شده‌ كه كاملاً ساختگی و نادرست است.»
«لازم نبود به مطالبی كه درباره من در گزارش نسبت داده شده، پاسخ بدهم، بعضی از این نقل قول‌ها مزخرف محض هستند و فقط برای خوب جلوه دادن برخی افراد مطرح شده‌اند (و یا خراب كردن وجه من).»

**واكنش دمكرات‌ها
محتوای گزارش«رابرت مولر»از كارشكنی‌های ترامپ در اجرای عدالت در تحقیقات خود از جمله اخراج «جیمز كومی» مدیر پیشین اداره تحقیقات فدرال آمریكا (اف.بی.آی) و فشار بر «جف سنشز» وزیر سابق دادگستری برای دخالت در این پرونده سبب شده تا دمكرات‌های مجلس نمایندگان آمریكا در درخواست الزام‌آوری به«ویلیام بار» دادستان كل، ازوی بخواهند نسخه سانسورنشده گزارش را به همراه اسناد اشاره در گزارش مولر تا اول ماه مه (11اردیبهشت) تحویل آنها دهد.
مهلت داده شده به وزارت دادگستری، یك روز پیش از زمان حضور دادستان كل آمریكا در كمیته قضایی برای ادای توضیحات درباره این گزارش است.
به اعتقاد دمكرات‌های كنگره، متن گزارش مولر برخلاف اظهاراتی است كه دادستان كل پیش از این به اجبار مطرح كرده بود.
وزیر دادگستری آمریكا پیش از این، خلاصه چهار صفحه‌ای از گزارش مولر را منتشر كرده بود كه دمكرات‌ها آن را «گمراه‌كننده و جانبدارانه به نفع دونالد ترامپ» توصیف كردند و گفتند با این اقدام، كنگره را فریب داده است.
«جرالد ندلر» نماینده دمكرات ایالت نیویورك و رئیس كمیته قضایی مجلس نمایندگان نیز گفته، در حال تعامل با وزارت دادگستری برای دستیابی به شواهد گزارش كامل مولر است.
وی به وظایف قانونگذاری، نظارت ومراقبت از قانون اساسی این كمیته اشاره كرد و تصریح كرد، هیچ پیشنهادی را كه فاقد متن بدون ویرایش این گزارش باشد، نخواهد پذیرفت.
توجیه دادگستری آمریكا برای حذف بخش‌هایی از گزارش، «آسیب به تحقیقات جاری» و «نقض حریم خصوصی» بوده است اما رئیس كمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریكا بر اهمیت بخش‌های حذف‌شده برای فهم نتایج گزارش تاكید كرده است.
از دیگر اقدامات نمایندگان دمكرات مجلس، احضار رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده به كمیته قضایی برای پاسخ به پرسش‌ها در باره این پرونده است.
«نانسی پلوسی»و«چاك شومر» از نمایندگان ارشد دمكرات در مجلس نماینگان وسنا پنجشنبه گذشته، بعد ازانتشار گزارش، از رابرت مولر بازپرس ویژه تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریكا، خواستند علنی وعمومی در مورد تحقیقاتش شهادت دهد.
آنها همچنین از دادستان به دلیل انتشار خلاصه تحقیقات و برگزاری نشست خبری پیش از انتشار گزارش مولر، انتقاد كردند.
موضع ‌گیری دیگر دمكرات‌های عضو مجلس نمایندگان نسبت به گزارش مولر، پیگیری اتهام ترامپ در جلوگیری از اجرای عدالت است.
بخشی از گزارش مولر به جزئیات گفت‌وگوی ترامپ با «دونالد مك‌گن» وكیل و مشاور حقوقی كاخ سفید اندكی بعد از آغاز به كار مولر اشاره كرده كه رئیس جمهوری به مك‌گن دستور داده كه مولر را بركنار كند.
مولر درگزارش خود، با خودداری ازتحت تعقیب قرار دادن رئیس جمهوری آمریكا به اتهام جلوگیری از اجرای عدالت و البته تبرئه نكردن او، تصمیم‌گیری در این مورد را به كنگره سپرده است.
به اعتقاد كارشناسان، تبرئه نكردن ترامپ از اتهام‌ها و انداختن توپ به زمین كنگره به این معناست كه رابرت مولر ترجیح داده وارد زورآزمایی با تیم رئیس جمهوری نشود زیرا امكان ناكام ماندن تحقیقاتش وجود داشته است.
در بخشی از گزارش مولر آمده كه پاسخ‌های كتبی ترامپ كافی نبوده اما دلیل اینكه ازقدرت صدور احضاریه برای مجبور كردن رئیس جمهوری به مصاحبه حضوری با محققان استفاده نكرده، به این موضوع برمی‌گردد كه مولر غیرمستقیم به كنگره ندا داده كه در بررسی‌ها،این پرسش را بی‌پاسخ گذاشته و شما می‌توانید به دنبال جواب بروید.

**استیضاح، برنامه منتقدان سرسخت
انتقادها از رفتار رئیس جمهوری آمریكا و كارزار انتخاباتی وی بعد ازانتشار گزارش مولر، همچنان ادامه داردبه طوری كه برخی نمایندگان جمهوری‌خواه نیز از اقدامات ترامپ به شدت انتقاد كرده‌اند.
خبرگزاری رویترز در این زمینه به نقل از «میت رامنی» سناتور ارشد و نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در سال 2012 نوشت: رامنی با استناد به گزارش مولر، از صادق نبودن دونالد ترامپ و اطرافیانش ابراز «انزجار» كرد.
همچنین شماری از نمایندگان دمكرات مجلس سنا كه از مخالفان سرسخت رئیس جمهوری هستند، به دنبال راهی برای شفاف‌سازی گزارش مولر از طریق استیضاح ترامپ می گردند.
«جلوگیری از اجرای عدالت» از اتهام‌های مهم رئیس جمهوری آمریكاست كه نمایندگان دمكرات معتقدند از این طریق می‌توانند ترامپ را استیضاح كنند.
براساس گزارش منتشر شده بازرس مولر، امكان احضار رئیس‌جمهوری در زمان قدرت وجود ندارد اما كنگره می‌تواند از طریق استیضاح، مساله را بررسی و درباره نتیجه نهایی تصمیم‌گیری كند.
درحالی كه«برد پارسكال»رئیس كارزار انتخاباتی 2020ترامپ در بیانیه‌ای گفته ترامپ به طور كامل تبرئه شده است و ماه گذشته نیز رئیس جمهوری تاكید كرده بود كه به طور كامل تبرئه خواهد شد اما در گزارش مولر به صراحت نوشته كه امكان تبرئه كامل رئیس‌جمهوری از اتهام «جلوگیری از اجرای عدالت» وجود ندارد.
با توجه به این موارد، شماری از مخالفان سرسخت رئیس جمهوری تصریح كرده‌اند كه نتیجه گزارش مولر دلایل كافی برای آغاز روند استیضاح ترامپ را فراهم می‌كند.
البته استیضاح ترامپ موافقان و مخالفانی در میان دمكرات‌ها دارد؛ از جمله «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریكا كه پیش از این اعلام كرده بود استیضاح رئیس جمهوری در كشور تفرقه می‌اندازد؛ ضمن آنكه ترامپ ارزش چنین هزینه‌ای را ندارد.
«استنی هویر» رهبر اكثریت دمكرات در مجلس نمایندگان آمریكا نیز به سی.ان.ان گفت، وی تاكنون در گزارش رابرت مولر نكته‌ای مشاهده نكرده است كه موضع رهبری مجلس نمایندگان درباره امتناع از آغاز روند استیضاح رئیس جمهوری آمریكا را تغییر دهد.
وی معتقد است كه تلاش برای استیضاح در این زمان، ارزش وقت صرف كردن ندارد زیرا 18 ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.
«ال گرین» از نمایندگان دموكرات موافق استیضاح ترامپ، گفته است گزارش مولر «شواهد فراوانی ارائه می‌دهد كه می‌توانیم برای استیضاح تلاش كنیم.»
وی حتی تهدید كرده اگر كمیته‌های مجلس نمایندگان اقدام به بررسی روند استیضاح نكنند بار دیگر شخصا برای رای‌گیری در این زمینه در صحن مجلس نمایندگان تلاش خواهد كرد.
«الكساندریا اوكاسیو كورتز»ازدیگر نمایندگان دمكرات نیزگفته است، از قطعنامه‌ای كه خواهان بررسی تخلفات قابل اسیتضاح ترامپ باشد، حمایت می‌كند.
«برد شرمن» نماینده دمكرات ایالت كالیفرنیا نیز در نخستین روز فعالیت كنگره فعلی در ماه ژانویه(دی-بهمن 97) طرحی را برای استیضاح ترامپ معرفی كرده كه براساس آن، رئیس جمهوری با اخراج «جیمز كومی» مدیر پیشین اداره تحقیقات فدرال (اف.بی.آی) در اجرای عدالت كارشكنی كرده است.
از دیگر موافقان استیضاح ترامپ، یكی از نامزدهای مطرح دمكرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریكاست كه از مجلس نمایندگان این كشور خواسته فرایند استیضاح ترامپ را آغاز كند.
«الیزابت وارن» در توئیتر خود با توجه به گزارش مولر مبنی بر اینكه كنگره اختیار جلوگیری از سوءاستفاده رئیس جمهوری از قدرت را دارد، تصریح كرد كه فرایند درست برای اجرای این اختیارات «استیضاح» است.
وی تاكید كرد كه چشم‌پوشی از تلاش‌های مكرر یك رئیس جمهوری برای پیشگیری از تحقیقات پیرامون شخص او باعث آسیب به كشور می‌شود.
این سناتور با دعوت از دو حزب دمكرات و جمهوری‌خواه برای كنار گذاشتن ملاحظات سیاسی، از مجلس نمایندگان آمریكا خواست فرایند استیضاح ترامپ را آغاز كند.
با توجه به 10 موضوع مطرح شده در گزارش مولر درباره كارشكنی ترامپ در اجرای عدالت در تحقیقات و درخواست نمایندگان دمكرات برای انتشار كامل گزارش وحضور دادستان دركمیته قضایی مجلس برای مشخص شدن زوایای پنهان گزارش، انتظار می رود كه رئیس جمهوری آمریكا روزهای هراسناكی را در پیش داشته باشد و این هراس زمانی به وحشت تبدیل می شود كه این اقدامات به استیضاح ترامپ ختم شود.
گزارش از: لطیف نكوئی
اروپام** 2023**1590