شش راھكار پاكستان برای تامین امنیت مرزھایش با ایران

اسلام آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاكستان روز شنبه و در آستانه سفر رسمی «عمران خان» نخست وزیر این كشور به جمھوری اسلامی ایران، از تھیه و تدوین «راھكار شش گانه» دولت اسلام آباد برای تقویت بیش از پیش امنیت مرزھای مشترك پاكستان با ایران خبر داد.

به گزارش ایرنا، «شاه محمود قریشی» امروز طی نشست خبری ویژه با خبرنگاران داخلی و خارجی ھمچنین از رایزنی تلفنی خود با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران خبر داد.
وی تاكید كرد : پاكستان ھرگز در ھیچ زمان نسبت به اھمیت روابط خود با ایران غافل نخواھد شد.
وی گفت : ظریف در این گفت و گوی تلفنی با محكومیت مجدد حمله تروریستی اخیر در ایالت بلوچستان پاكستان، تاكید كرد كه جمھوری اسلامی ایران این گونه اقدامات را در پاكستان قطعا حركتی علیه خود می داند.
شاه محمود قریشی افزود: وی با ھمتای ایرانی خود در خصوص حمله تروریستی اخیر در جاده مكران-گوادر واقع در ایالت بلوچستان كه 14 تن از نیروھای پاكستانی به دست عناصر تروریستی كشته شدند، گفت و گو شد.
قریشی اظھار داشت: سفر نخست وزیر پاكستان به ایران فردا انجام خواھد شد و ما معتقدیم این بازدید علاوه بر تقویت روابط میان دو كشور دوست و برادر، ھمكاری ھای ایران و پاكستان برای مراقبت از مرزھای مشترك را گسترش می دھد.
وی با تاكید مجدد بر این كه ایران كشور برادر و ھمسایه ما است و روابط محكمی میان دو كشور برقرار است، گفت: پاكستان برای تقویت بیش از پیش مرزھای مشترك با ایران و جلوگیری از سوء استفاده از این مناطق، راھكار شش گانه ای را اتخاذ كرده است.
وزیر امور خارجه پاكستان این راھكارها را این گونه برشمرد ؛ تاسیس مقر جدید فرماندھی نیروھای ارتش در شھر «تربت» ایالت بلوچستان؛ تشكیل یگان جدید در نیروھای سپاه مرزی كه وظیفه اصلی آنها حفاظت از مناطق مرزی این كشور با ایران است؛ تشكیل مركز مشترك مرزی پس از رایزنی ھای پیاپی میان دو كشور با ھدف مبارزه با اشرار و تروریست ھا مناطق مرزی؛ گشت مشترك مرزبانان دو كشور و نظارت مرزھای مشترك با استفاده از بالگرد.
قریشی گفت : اجرای طرح حصاركشی مرزھای پاكستان كه با استقبال كامل طرف ایرانی روبرو بوده است در طول تقریبا 950 كیلومتر خواھد بود.

** تلاش پاكستان برای ثبات در منطقه
شاه محمود قریشی در این نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره اھداف منطقه ای سفر نخست وزیر پاكستان به تھران با توجه به تحولات در خاورمیانه، گفت : عمران خان پیش تر پیشنھاد میانجیگری میان تھران و ریاض را ارائه كرده بود و اكنون نیز ما خواستار صلح و ثبات در جھان اسلام ھستیم.
وزیر امور خارجه پاكستان تاكید كرد: ما آماده كمك به بھبود روابط میان كشورھای مسلمان ھستیم اما این ابتكار مشروط به استقبال طرفین است.
وی ھمچنین از آمادگی جمھوری اسلامی ایران برای كمك به رفع تنش ھا میان اسلام آباد و دھلی نو استقبال كرد و گفت: مایه خرسندی ماست اگر ایران بتواند به حل اختلافات میان پاكستان و ھند كمك كند.

**خط لوله صلح
وزیر امور خارجه پاكستان در پاسخ به سوالی درباره سیاست اسلام آباد در خصوص اجرای طرح خط لوله انتقال گاز از ایران به پاكستان نیز گفت: این طرح (مشھور به خط لوله صلح) منافع زیادی را برای پاكستان به دنبال دارد از جمله بحران انرژی در كشور را با دریافت گاز ایران كاھش خواھد داد.
وی در عین حال افزود: عدم تامین منابع مالی برای تكمیل این طرح (در خاك پاكستان) و مواجه بودن با تحریم ھای خارجی علت اصلی تاخیر در اجرای خط لوله صلح است.
قریشی گفت: طرح خط لوله گاز تاپی (طرح انتقال گاز از تركمنستان به افغانستان، پاكستان و ھند موسوم به TAPI با ھیچ تحریمی مواجه نیست اما روند آن كُند پیش می رود و دلیل اصلی آن نیز اوضاع افغانستان و عدم تامین امنیت برای این خط لوله است.
وزارت امور خارجه پاكستان اعلام كرد كه «عمران خان» نخست وزیر این كشور فردا یكشنبه 21 آوریل (اول اردیبهشت ماه) به دعوت رسمی «دكتر حسن روحانی»، برای سفری دو روزه به ایران می رود.
به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه پاكستان؛ این اولین سفر عمران خان به ایران از هنگام برعهده گرفتن مقام نخست وزیری كشورش محسوب می شود.
در این بیانیه آمده است: نخست وزیر پاكستان قبل از عزیمت به تهران و مذاكره با مقام های بلندپایه ایران، توقف كوتاهی در شهر «مشهد» خواهد داشت.
آساق*272*274**1104**