كره شمالی با آزمایش موشكی برای آمریكا خط و نشان می‌كشد

تهران- ایرنا- خبرگزاری اسپوتنیك در گزارشی با اشاره به خط و نشان كره شمالی برای امریكا نوشت ،آزمایش موشكی اخیر كره شمالی بیانگر نارضایتی این كشور از روند مذاكرات با دولت آمریكا است.

به گزارش روز شنبه ایرنا،این خبرگزاری روسی در ادامه این تحلیل اضافه كرد «كیم جونگ اون» رهبر كره شمالی با بازدید از تأسیسات نظامی و آزمایش موشكی اخیر به واشنگتن پیام داد كه وی با این نوع از مذاكرات هرگز خواهان خلع برنامه سلاح های هسته‌ای خویش نیست.
«كیم دونگ یوپ»، استاد مطالعات شرق در دانشگاه كیوانل سئول می‌گوید، سلاح هدایت شده تاكتیكی كه در روز پنجشنبه توسط كره شمالی شلیك شد دارای یك كلاهك قدرتمند و یك سیستم ویژه برای كنترل پرواز است كه در طی عملیات از طریق روش‌های مختلف شلیك مورد آزمایش قرار گرفته است.
«دونگ یوپ» در پاسخ به علت افشای آزمایش موشك توسط كره شمالی گفت، بدون شك پیونگ‌یانگ با اطلاع رسانی در مورد این خبر خواسته تا مقاومت و انعطاف پذیری خود در برابر تحریم‌های بین‌الملل و آمریكا نشان دهد و بگوید كه دولت كره شمالی همچنان به مسیر سابق خود در تسلیحات نظامی ادامه می‌دهد.
به گفته استاد دانشگاه سئول، این آزمایش موشكی دارای پیامی برای مردم و ارتش این كشور نیز بوده است.
به دنبال آزمایش موشكی كره شمالی، وزارت دفاع آمریكا تأكید كرد آزمایشی كه از سوی كره شمالی انجام گرفته مربوط به یك سلاح نظامی است؛ اما مرتبط با موشك بالستیك نیست.
«پاتریك شاناهان» وزیر دفاع آمریكا نیز گفت:آزمایش انجام شده است اما می‌خواهم بگویم كه این آزمایش مربوط به موشك بالستیك نیست.
خبرگزاری رویترز در خصوص آزمایش تسلیحاتی كره شمالی در گزارشی نوشت این سلاح كوتاه برد بیشتر تاكتیكی تا استراتژیك است .
این آزمایش موشكی نخستین اقدام كره شمالی بعد از نشست رهبر كره شمالی با دونالد ترامپ كه در 28 فوریه در شهر هانوی ویتنام برگزار شد، علنی می‌شود.
نشست اخیر سران كشورهای كره شمالی و آمریكا بدون هیچ گونه توافقی در مورد محو سلاح‌های هسته‌ای به پایان رسید.
پیونگ‌یانگ به‌منظور رسیدن به توافق صلح با ایالات متحده و كره جنوبی به مدت یك سال است كه آزمایش سلاح از جمله سلاح‌های هسته‌ای و موشك‌های بالستیك را به حالت تعلیق در آورده است.
آساق**9473**1600