معاون رییس جمهوری: روند احیای تالاب های فارس امید بخش است

شیراز - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور در بازدید هوایی از برخی تالابهای استان فارس روند احیای دریاچه ها و تالابها را امید بخش خواند و بر ضرورت پایش و مراقبت بیشتر برای حفظ تعادل زیستی دراین مناطق تاكید كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دكتر عیسی كلانتری روز شنبه در جریان بازدید هوایی از تالابهای مهارلو، طشك و بختگان، تالاب بین المللی كمجان و سد درودزن اظهار امیدواری كرد كه با تداوم روند بارندگی در بالا دست این مناطق فرایند احیای تالاب ها همچنان تداوم داشته باشد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار داشت: در كنار بهره مندی از نعمت خدا دادی باران ، دولت هم تمام تلاش خود را برای احیای تالابها و حفاظت از آن و تثبیت و تداوم حیات زیستمندان در این مناطق انجام می دهد.
نزول رحمت الهی و بارندگی های شدید در فروردین ماه موجب شد اغلب تالاب ها و دریاچه های استان فارس پُر آب شوند و پس از سالها خشكی و كم آبی جان تازه یابند.
به گفته مسوولان حفاظت محیط زیست فارس بارندگی های شدید در بالا دست دریاچه های طشك و بختگان در شرق استان فارس موجب شده تا هر دو دریاچه پر آب شوند. آبگیری دریاچه بختگان نوید بخش روزهای بهتر برای این اثر زیست محیطی توصیف شده است.
بر اساس ارزیابی كارشناسان محیط زیست دریاچه بختگان بیش از 40 درصد آبگیری شده و همچنان نیز حجم قابل توجهی از روان آبها به سمت این دریاچه در حال ورود است.
آبگیری دریاچه طشك در شرق استان فارس نیز حدود 60 درصد اعلام شده است ، ورود آب به دریاچه طشك موجب بهبود شرایط اقلیم بر پیرامون این دریاچه می شود و می تواند علاوه بر ترمیم اثرات مخرب خشكسالی بر محیط زیست،برای كشاورزی و باغداری شهرستان های اطراف نیز مفید باشد.
آبگیری دریاچه مهارلو و تالاب كمجان در استان فارس نیز حدود 95 درصد اعلام شده است ، آبگیری این دو تالاب و دریاچه موجب افزایش زیست پرندگان آبزی و كنار آبزی در اطراف این دو اثر زیست محیطی خواهد شد.
دكتر كلانتری كه برای بازدید یك روزه از تالابهای فارس روز شنبه وارد این استان شد.
6113