۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
کد خبر 83285208
۰ نفر
ظرفیت كرمانشاه برای صادرات 6 میلیارد دلاری

كرمانشاه- ایرنا- میزان صادرات كالاهای غیرنفتی از كشورمان به عراق براساس برنامه باید به 20 میلیارد دلار برسد كه در این میان استان كرمانشاه با 2 مرز رسمی و چهار بازارچه مرزی در تحقق این میزان صادرات نقش موثری دارد.

سال 97 در مجموع نزدیك به سه میلیارد دلار و به طور دقیق تر در مجموع 2 میلیارد و 907 میلیون و 370 هزار و 376 دلار كالا به وزن پنج میلیون و 896 هزار و 882 تن از گمركات و بازارچه های مرزی استان به خارج از كشور صادر شد كه نسبت به مدت مشابه سال 96 از لحاظ ارزش 44 درصد افزایش یافت.
كرمانشاه اكنون به مرز سالانه سه میلیارد دلار صادرات رسیده و براساس آنچه كه رئیس اتاق بازرگانی كرمانشاه گفته باتوجه به ظرفیت های موجود این رقم می تواند به 2 برابر افزایش یابد.
میزان صادرات كالاهای غیرنفتی ایران به عراق اكنون سالانه حدود 12 میلیارد دلار است كه براساس راهبردی كه دراین حوزه در نظر گرفته شده این میزان باید به 20 میلیارد دلار برسد.
اما در این میان استان كرمانشاه به دلیل ظرفیت های متعددی كه در بخش های مختلف دارد می تواند در تحقق صادرات 20 میلیارد دلاری به عراق نقش موثری داشته باشد كه مسئولان ملی و استانی برای تحقق این نقش باید برنامه ریزی كنند.
استان كرمانشاه با 371 كیلومتر مرز مشترك با 2 بخش كُرد و عرب نشین عراق و داشتن 6 مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از كل صادرات كالاهای غیرنفتی كشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.
علاوه بر 2 مرز رسمی فعلی كه فعال است، قرار است به زودی مرز سومار نیز كه اكنون یكی از مرزهای فعال اقتصادی منطقه غرب كشور محسوب می شود به مرز رسمی تبدیل گردد و از این رو ظرفیت های صادراتی استان كرمانشاه در حوزه مرزهای رسمی افزایش می یابد.
از سوی دیگر یكی از بسترهای مهم برای افزایش صادرات از استان كرمانشاه، وجود امنیت پایدار و مستحكم با مشاركت خوب مردم و حضور فعال نیروهای تامین كننده امنیت است كه در این استان خوشبختانه امنیت كامل و پایدار برقرار است.
استان كرمانشاه به عنوان مركز غرب كشور از ظرفیت های دیگری در بخش های زیربنایی مانند وجود فرودگاه، راه آهن و بزرگراه برخوردار است و این وضعیت مطلوب در بخش حمل و نقل هم جزء ظرفیت های خوب استان در راستای تحقق صادرات كالا و خدمات محسوب می شود.
در كنار این موارد، كرمانشاه یكی از قطب های اصلی كشاورزی، دامپروری و شیلات و آبزیان در كشور محسوب می شود كه تولیدات این بخش نیز می تواند به خارج از كشور صادر شود.
از حوزه خدمات نیز نباید مغفول ماند چرا كه درآمد نهفته و كلانی در این بخش وجود دارد كه می توان با شناسایی و تقویت ظرفیت های این بخش از جمله توریسم سلامت، خدمات فنی، مهندسی و آموزشی و گردشگری نیز به افزایش صادرات و كسب درآمد ارزی برای كشور كمك كرد.
اگرچه افزایش صادرات از سه میلیارد دلار فعلی به 6 میلیارد دلار به عنوان راهبردی كلان طراحی و در نظر گرفته شده است اما نباید به حفظ صادرات موجود و حفظ بازارهایی كه اكنون مقصد صادرات كالاهای ما هستند غافل شد.
آنچه كه اكنون صادرات كشورمان را در عراق و در میان رقبای بین المللی تهدید می كند، بی كیفیت بودن برخی از اقلام و كالاها است كه متولیان امر باید به آن توجه جدی داشته باشند.
نبود بسته بندی مناسب و شكیل نیز از دیگر تهدید كننده های صادرات كالاهای كشورمان به عراق محسوب می شود.
متاسفانه تولیدكنندگان ما از مقوله مهمی در حوزه صادرات كه آن هم بازاریابی است غافل شده اند و می خواهند از مرحله تولید تا صادرات را خود به تنهایی انجام دهند در حالیكه بازاریابی، تبلیغات، بسته بندی و طراحی محصولات خود صنعتی جدا و تخصصی است و نیاز به وجود مشاوران قوی در كنار تولیدكنندگان دارد.
بازارهای بكر عراق و سوریه كه در نزدیكی كشور ما قرار دارند می توانند مقصد صادراتی مهمی برای ما باشند اما به شرطی كه ما تولیدكنندگان ما بازارهای هدف را به خوبی شناسایی كنند و كالاهای رقابت پذیر به این بازار بكر بین المللی صادر نمایند.
در كنار این موارد می طلبد كه مسئولان استان و كشور نیز به رونق واحدهای تولیدی موجود، ایجاد واحدهای جدید با رویكرد صادراتی، تسهیل صادرات و رفع موانع بر سر راه صادرات و ایجاد زیرساخت های لازم به ویژه در گمركات و بازارچه های مرزی توجه جدی داشته باشند.
اكنون شرایط برای صادرات به كشورهای همسایه فراهم است و تولیدكنندگان و مسئولان دستگاه های متولی باید در همكاری و هماهنگی كامل با هم بتوانند از این فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را در راستای توسعه استان های مرزی مانند كرمانشاه بردارند.
3033/8066
فرزاد نویدی خبرنگار ایرنا