مشھد، پایتخت مذھبی جھان اسلام،ایستگاه اول سفرعمران خان

اسلام آباد- ایرنا- اھمیت جایگاه «مشھد مقدس» به عنوان پایتخت مذھبی جھان اسلام كه ھر سال میزبان میلیون ھا زائر از سراسر جھان به ویژه ھمسایه جنوب شرقی ایران، یعنی پاكستان است، می تواند دلیل انتخاب «عمران خان» نخست وزیر پاكستان به عنوان ایستگاه اول در سفر به ایران باشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه پاكستان، عمران خان قرار است اول اردیبھشت برای انجام سفر دو روزه رسمی به ایران خواھد آمد و سفر وی در مرحله اول از شھر «مشھد» آغاز خواھد شد.
سفر به مشھد به ویژه تشرف به بارگاه حضرت امام رضا علیه السلام، سنت دیرینه مقام ھای عالی رتبه سیاسی، نظامی، روسا و نمایندگان مجالس ملی و سنا و دیگر مسئولان پاكستانی در سال ھای اخیر به شمار می رود.
در سال ھای اخیر نیز ھیات ھای عالی رتبه بسیاری از پاكستان در تمامی سطوح سفر رسمی به ایران انجام داده و در تمامی این سفرھا پاكستانی ھا بازدید از شھر مشھد و زیارت بارگاه ملكوتی ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) را در دستور كار خود قرار دادند.
ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده فعلی ارتش پاكستان نیز در اواسط سال 96 ضمن انجام سفر رسمی به جمھوری اسلامی ایران، به شھر مشھد رفت و به زیارت بارگاه نورانی امام رضا (ع) نیز مشرف شد.
مقام ھای دولت ھای سابق پاكستان از جمله «آصف علی زرداری، نواز شریف و خانم بی نظیر بوتو» نیز جز رھبرانی ھستند كه ھمواره با سفر به ایران به مشھد نیز رفتند.
شھر مشھد و قم جایگاه ویژه میان مسلمانان پاكستانی و یك عنصر مھم در توسعه ارتباطات میان ملت ھا دو كشور به ویژه تقویت گردگشگری مذھبی شناخته می شود شاید عمران خان به ھمین دلیل مشھد را به عنوان ایستگاه اول سفر خود به ایران انتخاب كرده است.
خانم كَنوال شوزِب نماینده مجلس ملی پاكستان و از اعضای حزب تحریك انصاف (حزب حاكم فعلی این كشور) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با حائز اھمیت برشمردن سفر آتی عمران خان به ایران، تاكید كرد: این سفر به افزایش ارتباط میان مردم دو كشور به ویژه گسترش گرشگردی مذھبی كمك شایانی می كند.
ھزاران نفر از مردم پاكستان به ویژه شھروندان اھل تسنن این كشور در طول سال به صورت زمینی و ھوایی به ایران سفر كرده و با حضور در شھر مشھد به زیارت بارگاه نورانی حضرت امام رضا علیه السلام مشرف می شوند.
اكثر زائران پاكستانی برای سفر به ایران مجبور به طی سفر زمینی ھستند كه ھمواره برای آنان دشواری ھای خاصی را به دنبال دارد. طولانی بودن سفر زمینی، عدم امكانات در طول سفر و نكته بسیار مھم وجود نگرانی ھای امنیتی به ویژه در مناطق ایالت بلوچستان (در مسیر گذرگاه مشتر مرزی با ایران) از جمله مشكلات پیش روی زائران پاكستانی است.
با روی كار آمدن دولت فعلی پاكستان به نخست وزیر عمران خان، اقدامات قابل قبولی در مسیر تردد زائران این كشور در ایالت بلوچستان اتخاذ شد و حتی نخست وزیر پاكستان برای رفع مشكلات پیش روی زائران، با احزاب سیاسی و گروه ھای مذھبی این كشور از جمله شیعیان ارتباط مستقیم برقرار كرد.
قطعا حضور عمران خان به عنوان عالی ترین مقام دولتی و سیاسی پاكستان در شھر مشھد نوید دھنده ھمكاری ھای دو كشور در بخش گردشگری به ویژه گردشگری مذھبی و ارائه تسھیلات برای آسان تر كردن سفر زائران پاكستانی به ایران خواھد بود.
در میان اعضای ھیات نخست وزیر پاكستان نام وزیر امور كشتیرانی این كشور نیز به چشم می خورد، موضوعی كه عزم ایران و پاكستان برای تقویت ھمكاری ھا در بخش دریایی با توجه به اینكه دو كشور طرح آغاز خط كشتیرانی مسافری را در نظر دارند، را نشان می دھد.
وزیر امور كشتیرانی پاكستان اوایل فروردین ماه امسال گفت: طرح راه اندازی خط كشتیرانی مسافری میان بنادر «كراچی و بندرعباس» برای تسهیل در سفر زائران پاكستانی به اماكن مقدس ایران را به زودی آغاز می شود.
«سید علی حیدر زیدی» در نشستی با اعضای كمیته امور كشتیرانی در مجلس پاكستان گفت كه مراحل رسمی و اداری راه اندازی خط كشتیرانی از مبداء كراچی و گوادر به مقصد بندرعباس در حال انجام است.
كارشناسان اقتصادی و گردشگری، راه اندازی مسیر دریایی میان ایران و پاكستان را فرصتی مناسب برای رونق مبادلات تجاری، توسعه سهم دو كشور از گردشگری دریایی و افزایش اشتغالزایی عنوان می كنند.
طرح جابجایی مسافران از طریق دریا به دلیل افزایش اعزام زائران پاكستانی به مناطق گردشگری جمهوری اسلامی ایران از جمله مشهد و قم طرح ریزی شده است.
سفیر پاكستان در ایران اواخر سال گذشته اعلام كرده بود: سالانه حدود 700 هزار زائر پاكستانی برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد مقدس سفر می كنند.
خانم «رفعت مسعود» گفت: دولت های پاكستان و ایران برای ارتقای تسهیلات زائران و مسافرانی كه از طریق زمینی و هوایی به مشهد سفر می كنند، از هیچ تلاشی دریغ نمی كنند.
هر سال هزاران نفر شهروندان پاكستانی به صورت زائر از مناطق مختلف این كشور به ایران و از آنجا به عتبات عالیات در عراق سفر می كنند و این زائران و تعاملات تجاری و فرهنگی دو كشور نیز ظرفیت و لزوم راه اندازی خط دریایی ایران و پاكستان را دو چندان كرده است.
آساق*274**1104**