مناطق همجوار فارس و هرمزگان براي مقابله با ملخ سمپاشي شد

شيراز- ايرنا- مدير جهاد كشاورزي شهرستان داراب گفت: مناطق مرزي استان هاي فارس و هرمزگان براي مقابله با ملخ صحرايي سمپاشي شد تا از ورود ملخ به استان فارس جلوگيري شود.

احمد رضا صالحي شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: عمليات سمپاشي هوايي براي مبارزه با ملخ صحرايي در اراضي به وسعت 400 هكتار شهرستان داراب امروز شنبه آغاز شد و با توجه به حجم و وسعت منطقه پراكنش اين ملخ ها به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.
وي اظهار داشت: با توجه به اين كه كانون هجوم ملخ هاي صحرايي از مرزهاي دريايي جنوب كشور به منطقه طاشكويه هرمزگان بوده و اين منطقه، هم مرز شهرستان داراب فارس است، سمپاشي منطقه طاشكويه نيز در دستور كار قرار دارد.
مدير جهاد كشاورزي شهرستان داراب گفت: به درخواست مسئولان استان هرمزگان و دستور رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس، هواپيماي سمپاش پس از سمپاشي مرز داراب و استان هرمزگان، روز يكشنبه اول ارديبهشت ماه، منطقه طاشكويه را براي مبارزه با آفت ملخ و جلوگيري از ورود آن به استان فارس، سمپاشي خواهد كرد.
وي ادامه داد: با هدف پيشگيري از آسيب هاي ناشي از سمپاشي براي جانداران و احشام، پيش از اين به كشاورزان و دامداران و زنبورداران منطقه هاي پابركه و دشت كنار اعلام شده است كه از حضور در منطقه سمپاشي به مدت يك هفته خودداري كنند.
صالحي گفت: با توجه به وسعت هجوم اين آفت كشاورزي، همه كارشناسان و اعضاي ستاد مديريت بحران شهرستان داراب در آماده باش كامل قرار دارند.
وي افزود: همچنين جلسه شوراي كشاورزي شهرستان داراب با حضور همه اعضا در فرمانداري اين شهرستان برگزار و راهكارهاي عملياتي پايش و كنترل شيميايي آفت خطرناك ملخ بررسي و تكاليف دستگاه ها و نهادها در اين راستا مشخص شد.
پيش از اين، سازمان جهادكشاورزي استان فارس روز جمعه سي ام فروردين ماه جاري در اطلاعيه اي با اعلام هشدار جدي به كشاورزان، دامپروران و زنبورداران فعال در اين استان درباره خطر هجوم ملخ از مرزهاي دريايي جنوب كشور، راهكارهاي كاهش آسيب ناشي از اين آفت را اعلام كرد.
در اين اطلاعيه از كشاورزان، دامداران و زنبورداران استان فارس خواسته شده است كه علاوه بر سركشي روزانه به مزارع و باغات، به مراتع و علف زارهاي مجاور نيز سركشي كنند و به محض مشاهده آفت به مراكز جهاد كشاورزي محل سكونت خود در اسرع وقت اطلاع دهند.
اين سازمان ضمن تاكيد بر لزوم آماده به كار بودن امكانات و لوازم مورد نياز سمپاشي از جمله تراكتورها و سمپاش ها از بهره برداران بخش كشاورزي خواسته است كه هرگونه عمليات سمپاشي عليه آفت را فقط با كسب نظر كارشناسان جهاد كشاورزي انجام دهند.
سازمان جهاد كشاورزي فارس افزوده است كه در صورت نياز به سمپاشي، سموم مناسب مورد نياز را تامين مي كند.
اين سازمان با اشاره به خطرات ناشي از سم پاشي براي جانداران تاكيد كرده است كه قبل از انجام عمليات سم پاشي، دام و احشام و كندوهاي زنبورعسل از منطقه جابجا و از باز نگه داشتن درب كندوهاي عسل و چراي دام در مراتع و علفزارهاي سم پاشي شده حداقل به مدت يك هفته خودداري شود.
پيش از اين، حميد دبيري مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي استان فارس گفته بود: دو شهرستان داراب و لامرد فارس با اين آفت كشاورزي مواجه هستند؛ البته هفته قبل در بيش از هشت شهرستان فارس در محيط هاي شهري ملخ صحرايي(دريايي) مشاهده شد اما ميزان ملخ ها در اين شهرستان ها به گونه اي نبود كه نياز به مبارزه باشد با اين حال اقدامات لازم در اين مكان ها صورت گرفت.
ملخ‌هاي زرد رنگ صحرايي (دريايي)، گروهي از ملخ‌هاي پرنده هستند كه بزرگي آنها به 15سانتي‌متر مي رسد و در زمره مضرترين حشرات به شمار مي آيند.
شهرستان داراب در 225 كيلومتري جنوب شرقي شيراز واقع است.
9877/ 2027