مناطق همجوار فارس و هرمزگان برای مقابله با ملخ سمپاشی شد

شیراز- ایرنا- مدیر جهاد كشاورزی شهرستان داراب گفت: مناطق مرزی استان های فارس و هرمزگان برای مقابله با ملخ صحرایی و پیشگیری از ورود آن به استان فارس، سمپاشی شد.

احمدرضا صالحی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: عملیات سمپاشی هوایی برای مبارزه با ملخ صحرایی در اراضی به وسعت 400 هكتار شهرستان داراب امروز شنبه آغاز شد و با توجه به حجم و وسعت منطقه پراكنش این ملخ ها به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: با توجه به این كه كانون هجوم ملخ های صحرایی از مرزهای دریایی جنوب كشور به منطقه طاشكویه هرمزگان بوده و این منطقه، هم مرز شهرستان داراب فارس است، سمپاشی منطقه طاشكویه نیز در دستور كار قرار دارد.
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان داراب گفت: به درخواست مسئولان استان هرمزگان و دستور رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان فارس، هواپیمای سمپاش پس از سمپاشی مرز داراب و استان هرمزگان، روز یكشنبه اول اردیبهشت ماه، منطقه طاشكویه را برای مبارزه با آفت ملخ و جلوگیری از ورود آن به استان فارس، سمپاشی خواهد كرد.
وی ادامه داد: با هدف پیشگیری از آسیب های ناشی از سمپاشی برای جانداران و احشام، پیش از این به كشاورزان و دامداران و زنبورداران منطقه های پابركه و دشت كنار اعلام شده است كه از حضور در منطقه سمپاشی به مدت یك هفته خودداری كنند.
صالحی گفت: با توجه به وسعت هجوم این آفت كشاورزی، همه كارشناسان و اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان داراب در آماده باش كامل قرار دارند.
وی افزود: همچنین جلسه شورای كشاورزی شهرستان داراب با حضور همه اعضا در فرمانداری این شهرستان برگزار و راهكارهای عملیاتی پایش و كنترل شیمیایی آفت خطرناك ملخ بررسی و تكالیف دستگاه ها و نهادها در این راستا مشخص شد.
پیش از این، سازمان جهادكشاورزی استان فارس روز جمعه سی ام فروردین ماه جاری در اطلاعیه ای با اعلام هشدار جدی به كشاورزان، دامپروران و زنبورداران فعال در این استان درباره خطر هجوم ملخ از مرزهای دریایی جنوب كشور، راهكارهای كاهش آسیب ناشی از این آفت را اعلام كرد.
در این اطلاعیه از كشاورزان، دامداران و زنبورداران استان فارس خواسته شده است كه علاوه بر سركشی روزانه به مزارع و باغات، به مراتع و علف زارهای مجاور نیز سركشی كنند و به محض مشاهده آفت به مراكز جهاد كشاورزی محل سكونت خود در اسرع وقت اطلاع دهند.
این سازمان ضمن تاكید بر لزوم آماده به كار بودن امكانات و لوازم مورد نیاز سمپاشی از جمله تراكتورها و سمپاش ها از بهره برداران بخش كشاورزی خواسته است كه هرگونه عملیات سمپاشی علیه آفت را فقط با كسب نظر كارشناسان جهاد كشاورزی انجام دهند.
سازمان جهاد كشاورزی فارس افزوده است كه در صورت نیاز به سمپاشی، سموم مناسب مورد نیاز را تامین می كند.
این سازمان با اشاره به خطرات ناشی از سم پاشی برای جانداران تاكید كرده است كه قبل از انجام عملیات سم پاشی، دام و احشام و كندوهای زنبورعسل از منطقه جابجا و از باز نگه داشتن درب كندوهای عسل و چرای دام در مراتع و علفزارهای سم پاشی شده حداقل به مدت یك هفته خودداری شود.
پیش از این، حمید دبیری مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان فارس گفته بود: دو شهرستان داراب و لامرد فارس با این آفت كشاورزی مواجه هستند؛ البته هفته قبل در بیش از هشت شهرستان فارس در محیط های شهری ملخ صحرایی(دریایی) مشاهده شد اما میزان ملخ ها در این شهرستان ها به گونه ای نبود كه نیاز به مبارزه باشد با این حال اقدامات لازم در این مكان ها صورت گرفت.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند كه بزرگی آنها به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.
شهرستان داراب در 225 كیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است.
9877/ 2027