50هزار تن در برگزاري جشن نيمه شعبان در قم مشاركت دارند

قم- ايرنا- فرماندار قم گفت: 50 هزار نيروي امدادي، خدماتي، انتظامي و ستادي در برگزاري هر چه باشكوه تر جشن هاي نيمه شعبان در قم به ويژه مسجد مقدس جمكران مشاركت دارند.

مرتضي حيدري روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با تاكيد بر اينكه تمام ظرفيت هاي استان براي ميزباني مناسب از زائران مسجد جمكران و برگزاري جشن هاي نيمه شعبان بسيج شده است، اظهار داشت: ستاد تسهيل زائران قم با ايجاد هشت كميته از ماه هاي قبل برنامه ريزي لازم را بر اساس تجربه سال هاي گذشته پيش بيني كرده است.
وي جشن هاي نيمه شعبان در مسجد مقدس جمكران را بسيار باشكوه و بزرگ دانست و ادامه داد: در اين جشن عظيم، ميهمانان و شخصيت هايي از كشورهاي مختلف دنيا حضور خواهند داشت كه ميزباني از زائران مهدوي افتخار بزرگ قم است.
فرماندار قم، ادامه داد: پيش بيني مي شود بيش از 3 ميليون زائر از سراسر ايران و كشورهاي مختلف در ايام جشن هاي نيمه شعبان در مسجد جمكران حضور يابند كه اين آمار بيش از سال هاي گذشته است.
حيدري افزود: علاوه بر مسجد جمكران، ويژه برنامه هايي در مسجد امام حسن عسكري(ع)، حرم حضرت معصومه(س) و مصلاي قدس در روز نيمه شعبان در قم توسط كميته فرهنگي و اطلاع رساني ستاد تسهيل زائران قم برنامه ريزي شده است.
وي با اشاره به ايجاد بيش از 130 موكب و ايستگاه صلواتي در سطح شهر قم به ويژه بلوار پيامبر اعظم(ص) و اطراف مسجد جمكران اظهار داشت: اين ايستگاه هاي صلواتي علاوه بر توزيع شربت، غذا و پذيرايي از زائران، درحوزه هاي مختلفي از جمله فلسفه ظهور، مسائل فرهنگي، رونق توليد، بهداشت و درمان، محيط زيست به صورت تخصصي برنامه هايي را در اين ايام اجرا مي كنند.

** شهروندان قمي از وسايل نقليه عمومي براي حضور در جمكران استفاده كنند
وي ادامه داد: در ايام جشن هاي نيمه شعبان بيش از 40 هزار دستگاه خودرو وارد شهر قم مي شود كه اين حجم خودرو موجب ترافيك سنگين در محورهاي منتهي به حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمكران خواهد شد كه به منظور كاهش اين حجم از خودروي شخصي در اين مسيرها، از شهروندان قمي درخواست داريم تا در اين ايام از وسائل حمل و نقل عمومي استفاده كنند.
وي افزود: شهرداري قم اقدام به ايجاد هشت خط و فعال سازي 300 دستگاه اتوبوس براي جابه جايي زائران به سمت مسجد جمكران نموده است ضمن اينكه 200 هكتار پاركينگ در اطراف مسجد مقدس جمكران ايجاد شده است.
حيدري اظهار داشت: موضوع ترافيك سنگين و كمبود پاركينگ در اطراف مسجد جمكران همواره از جمله چالش هاي برگزاري جشن هاي نيمه شعبان در قم است كه در اين زمينه برخي مسيرها نسبت به سال گذشته بازنگري شده است ضمن اينكه راه هاي فرعي منتهي به مسجد جمكران براي تخليه بار سنگين ترافيك خروجي جمكران نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

** آماده باش بيمارستان ها و آماده سازي اماكان مسقف قم
حيدري درادامه گفت: اورژانس، هلال احمر، آتش نشاني و نيز تمام بيمارستان ها و مراكز درماني استان به حالت آماده باش قرار گرفته و تيم هاي ثابت و سيار امدادي در اطراف و داخل مسجد جمكران ايجاد شده است.
وي ، با اشاره به پيش بيني هواشناسي قم مبني بر احتمال وقوع بارش باران در شب و روز نيمه شعبان افزود: علاوه بر در نظر گرفتن تمهيداتي در اطراف و داخل مسجد جمكران در صورت وقوع بارش باران، به منظور ايجاد ظرفيت هاي لازم در استان براي اسكان اضطراري زائران، مدارس استان امروز شنبه 31 فروردين ماه تعطيل اعلام شد.
وي ادامه داد: تمام مدارس، سالن هاي ورزشي و نيز اماكن مسقف قم از جمله مصلاي قدس، شبستان هاي مسجد جمكران و حرم حضرت معصومه(س) براي اسكان اضطراري زائران نيز در نظر گرفته شده اند.

** جشن نيمه شعبان از سطح بالايي از امنيت برخوردار خواهد بود
فرماندار قم درادامه با اشاره به اقدام هاي صورت گرفته براي تامين امنيت جشن نيمه شعبان در قم به ويژه مسجد جمكران و حرم حضرت معصومه(ص) در اين ايام گفت: كميته امنيتي ستاد تسهيل زائران با مشاركت نيروهاي انتظامي، اطلاعاتي وسربازان گمنام امام زمان(عج) از ماه هاي قبل برنامه ريزي لازم را در اين زمينه انجام داده اند و به فضل خدا جشن نيمه شعبان امسال نيز با كمترين تهديد و مشكل در بالاترين سطح امنيتي برگزار مي شود.
حيدري ادامه داد: با توجه به اينكه دشمنان اين سرزمين از هر فرصتي براي ضربه زدن به كشور استفاده مي كنند ولي هوشياري نيروهاي نظامي ، انتظامي، امنيتي و قضائي در اين زمينه ها هوشيارانه وارد ميدان مي شوند و اجازه عرض اندام به اين افراد را نداده و نخواهند داد.
وي افزود: با وجود توطئه هاي وسيع دشمنان ايران اسلامي، در طول سال هاي گذشته با عنايت امام زمان(عج) و هوشياري نيروهاي اطلاعاتي، امنيتي و انتظامي، سربازان گمنام امام زمان(عج) هر گونه تحرك دشمنان را در نطفه خفه كرده اند.
فرماندار قم با اشاره به اتخاذ تمهيدات ويژه براي تامين امنيتي جشن هاي نيمه شعبان در قم گفت: داخل شهر، مبادي ورودي، ارتفاعات، حرم حضرت معصومه(س)، مسجد جمكران و تمامي نقاط مختلف شهر، تحت كنترل نيروهاي قدرتمند سپاه، نيروي انتظامي، ارتش و نيروهاي امنيتي است و براي تسريع در تصميم گيري، مسئولان قضايي نيز با حضور در صحنه پشتيبان اقدامات اين عزيزان هستند و در كمال اقتدار و هوشياري ، پاسداشت جشن باشكوه نيمه شعبان خواهند بود.
7404/ 6133/