۳۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۵
کد خبر: 83285098
۰ نفر
همه پرسی اصلاح قانون اساسی مصر آغاز شد

تهران – ایرنا- مردم مصر امروز (شنبه) برای اصلاح قانون اساسی این كشور پای صندوق های رای رفتند؛ همه پرسی كه سه روز به طول خواهد انجامید.

به گزارش ایرنا، روزنامه 'الاهرام' مصر با اعلام آغاز همه پرسی این كشور، از استقبال گستره مردم مصر برای شركت در آن خبر داد.
در همین راستا روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' نیز اعلام كرد: در طول این هفته شهرهای مختلف مصر پر از پلاكاردهایی شد كه مردم را به رای 'آری' به اصلاحات قانون اساسی فرا می خواند.
طبق گزارش هیئت ملی انتخابات مصر، 62 میلیون مصری واجد شرایط شركت در همه پرسی هستند و نتیجه هم یك هفته بعد (هفتم اردیبهشت) اعلام خواهد شد. این همه پرسی روز گذشته در خارج مصر و امروز در داخل این كشور شروع شده است.
پارلمان مصر سه شنبه هفته گذشته با اصلاح ماده 140 قانون اساسی، موافقت خود را با افزایش طول دوره ریاست جمهوری این كشور به مدت 6 سال اعلام كرد.
با اصلاح ماده 140 قانون اساسی، رئیس ‌جمهوری مصر می تواند برای دو دوره متوالی شش ساله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.
علاوه بر افزایش مدت ریاست جمهوری مصر، تشكیل دوباره مجلس سنای این كشور كه از سال 2011 و پس از اعتراضات علیه 'حسنی مبارك' رییس جمهور سابق مصر منحل شده بود، افزایش قدرت رئیس جمهور در انتصاب‌های قضایی، تخصیص 25 درصد از كرسی های پارلمان به زنان از دیگر اصلاحات قانون اساسی مصر بود.
پارلمان مصر همچنین به رئیس ‌جمهوری این كشور این اختیار را داد تا برای خود یك معاون و یا بیشتر انتخاب كند.
خاورم**3224*1275