۳۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۵
کد خبر: 83285080
۰ نفر
محاصره عناصر وابسته به آل سعود توسط نیروهای یمنی

تهران - ایرنا - سرتیپ 'یحیی السریع' سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن در بیانیه ای اعلام كرد: نیروهای ارتش و كمیته های مردمی یمن موفق شدند در یك عملیات منحصربفرد با سیطره بر سه محور راهبردی در استان الضالع(در جنوب یمن)، عناصر وابسته به ائتلاف سعودی-اماراتی در این استان را به محاصره خود دربیاورند.

به گزارش امروز (شنبه) ایرنا به نقل از شبكه خبری المسیره یمن، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن همچنین افزود: نیروهای ارتش و كمیته های مردمی یمن موفق شدند در این عملیات، دامنه های «یبار» كه در منطقه ای راهبردی قرار گرفته است به سیطره خود دربیاورند.
سرتیپ السریع در این بیانیه اعلام كرد كه در این عملیات نظامی وسیع، بیش از 125 موضع و پایگاه از كنترل عناصر وابسته به ائتلاف سعودی اماراتی خارج شد و امنیت تمامی این مناطق هم اكنون از سوی نیروهای یمنی تامین می شود.
در پایان سخنگوی نیروهای مسلح یمن تاكید كرد كه هم اكنون با تسلط بر دامنه های یبار و سه محور و جبهه راهبردی در استان الضالع، شمار زیادی از عناصر وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی در محاصره نیروهای یمنی قرار دارند.
استان الضالع در جنوب یمن و در موقعیتی راهبردی قرار دارد كه پل ارتباطی میان استان های «تعز، اب، لحج و البیضا» محسوب می شود.

**تظاهرات در سالروز شهادت رییس شورای عالی سیاسی یمن
همزمان با پیشروی نیروهای ارتش و كمیته های مردمی در جبهه های نبرد علیه ائتلاف متجاوز سعودی، روز گذشته (جمعه) خیابان های صنعا پایتخت یمن، الحدیده و بسیاری دیگر از استان های این كشور عرصه تظاهرات مردمی در سالروز ترور و شهادت صالح الصماد بود.
صالح الصماد رئیس فقید شورای عالی سیاسی یمن 19 آوریل 2018 در حمله هوایی ائتلاف سعودی- آمریكایی در استان الحدیده یمن ترور شد.
همچنین هفته گذشته، دادگاه جنایی استان الحدیده یمن نخستین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان ترور صالح الصماد را برگزار كرد.
لازم به ذكر است 10 تن از متهمان این پرونده در بازداشت هستند و 52 تن دیگر از جمله 47 خارجی و پنج یمنی همچنان در خارج از یمن به سر می برند.
تظاهرات كنندگان یمنی در استان های مختلف این كشور پیمان های خود با شهید صالح الصماد را تجدید و از عناصر متجاوز سعودی - اماراتی اعلام انزجار كردند.
علاوه بر این، تظاهرات كنندگان با رد سیاست های آمریكا در یمن خواستار ادامه مقاومت در برابر حملات ائتلاف سعودی اماراتی شدند.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین كشور عربی آغاز كردند تا به بهانه بازگرداندن 'عبدربه منصور هادی' رئیس جمهوری مستعفی و فراری این كشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
در اثر این تجاوز تاكنون بیش از یكصد هزار یمنی از جمله 85 هزار كودك شهید شده اند كه بیشتر این كودكان براثر گرسنگی و قحطی اعمال شده از سوی این ائتلاف جان خود را از دست داده اند.
جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو كرده است، به گونه ای كه سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این كشور را 'بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی' نامید.
خاورم**9208**1275