۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
کد خبر 83285060
۰ نفر
درآمدهاي متكديان در زنجان ميليوني است

زنجان - ايرنا - معاون خدمات شهري شهردار زنجان گفت: درآمد هر متكدي در شهر زنجان بطور ميانگين بين 6 تا 10 ميليون تومان است كه اغلب آنها نيز افراد غير بومي هستند.

به گزارش ايرنا، تكديگري به عنوان يك پديده زشت اجتماعي، مخرب و با انواع مدها و روش ها، در سطح جوامع مختلف همواره وجود داشته و دارد و حتي در برخي از جوامع متاسفانه به صورت يك فرهنگ درآمده است.
اين در حالي است شهر زنجان نيز از وجود متكديان بي بهره نبوده كه با گذر در خيابان هاي شلوغ و پرتردد شهري، مي توان حضور اين طيف را در سنين مختلف مشاهده كرد.
غلامحسن احمدي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ستاد شهرستاني و استاني متشكل از شهرداري، دادگستري، بهزيستي، كميته امداد و اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي براي برخورد با معضل متكديان تشكيل و براي هريك از دستگاه ها نيز تكاليفي تعيين شده است.
وي اظهار داشت: طبق قانون اعلام شده وظيفه شهرداري جمع آوري متكديان از سطح شهر و همچنين مسئوليت ايجاد مكان و تجهيزات اردوگاه است و اين نهاد غير دولتي نيز همه روزه در سطح شهر نسبت به جمع آوري متكديان اقدام مي كند.
اين مسئول ادامه داد: متكديان جمع آوري شده به اردوگاهي واقع در جاده فرودگاه شهر زنجان منتقل شده و سپس نسبت به غربالگري آنها مبادرت مي شود.
احمدي تاكيد كرد: اين معاونت با به كارگيري كاركنان خود همه روزه نسبت به جمع آوري متكديان از خيابان ها، معابر و تقاطع هاي سطح شهر اقدام مي كند و آنها را به اردوگاه تحويل مي دهد.
وي اظهار كرد: مديريت اين اردوگاه برعهده فرمانداري است و طبق قوانين و مقررات نيز مي تواند نسبت به اعمال قانون در اين بخش اقدام كند.

** بهشت گدايان، درآمد ميليوني در ماه
اين مسئول ادامه داد: بررسي هاي انجام نشان مي دهد متكديان در شهر زنجان ماهانه بطور ميانگين بين 6 تا 10 ميليون تومان درآمد دارند كه قابل قياس با حقوق ناچيز كارمندي نيست.
وي اضافه كرد: اين متكديان حرفه اي در ساعات و مكان هاي مشخص و با برنامه اي حساب شده فعاليت مي كنند.
احمدي افزود: 80 درصد متكديان شهر زنجان را افراد غير بومي و ما بقي را بومي تشكيل دهند كه بصورت سازمان يافته به فعاليت خود ادامه مي دهند.
وي اظهار داشت: متكديان غير بومي بصورت خانوادگي كه حتي تعداد آنان به 10 تا 15 نفر مي رسد فعاليت مستمري در اين شهر دارند.
معاون خدمات شهري شهردار زنجان ادامه داد: اغلب متكديان غير بومي در شهر زنجان زنان و بومي ها مردان هستند كه بيشتر گداهاي بومي نيز از شهرها و مناطق حاشيه اي به زنجان عزيمت مي كنند.
احمدي افزود: بر اين اساس 80 درصد متكديان بومي شهر زنجان مردان هستند كه تعداد آنها از 30 نفر تجاوز نمي كند كه در مناطق مختلف شهر نمايان هستند.
وي بيان كرد: همين بررسي ها بيانگر آن است كه اغلب زنان متكدي فعال در شهر زنجان خود و يا همسرانشان به اعتياد مبتلا هستند كه اين موضوع يك واقعيت انكار ناپذير است.

** تكديگري جرم است
معاون خدمات شهري شهردار زنجان ادامه داد: در ماده 712 طبق قانون مجازات اسلامي' هر شخصي كه تكدي يا كلاشي را پيشه خود قرار داده باشد و از اين راه امرار معاش كند، به حبس از يك تا سه ماه محكوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالي مرتكب عمل فوق شود، علاوه بر مجازات مذكور همه اموالي كه از طريق تكديگري به دست آورده است، مصادره خواهد شد.
وي اظهار داشت: قانون بسيار خوبي براي برخورد با اين معضل اجتماعي داريم اما متاسفانه برخوردهاي قضايي آنگونه كه بايد و شايد بازدارندگي لازم را ندارد و اين موضوع موجب مي شود متكديان در كمتر از 2 ساعت پس از جمع آوري از سوي دستگاههاي متولي، دوباره به فعاليت خود ادامه دهند.
احمدي افزود: متاسفانه در امر تكديگري از كودكان به عنوان وسيله اي براي رسيدن به مقاصد شخصي مورد استفاده قرار مي گيرند كه طبق قانون اين كار نيز جرم محسوب مي شود.
وي اظهار داشت: ماده 713 قانون مجازات اسلامي تصريح كرده كساني كه از اطفال و افراد غير رشيد به عنوان ابزار و وسيله براي رسيدن به مقاصد شخصي خود استفاده مي‌كنند، به مجازات حبس سه ماه تا 2 سال و استرداد و مصادره اموالي كه از اين طريق كسب كرده‌اند به نفع دولت، محكوم مي‌شوند.

** ترويج فرهنگ گدا پروري در زنجان
معاون خدمات شهري شهردار زنجان ادامه داد: متاسفانه استفاده متكديان از روشهاي فريبنده و گوناگون براي جلب توجه مخاطبان خود به ويژه از كودك، حس انسان دوستانه و دلسوزي افراد را براي كمك به اين افراد برمي انگيزد.
وي اظهار داشت: همين مساله، موجب ترويج فرهنگ گدا پروري در شهر زنجان شده كه نيازمند اصلاح و تغيير نگرش در اين خصوص هستيم.
احمدي افزود: بيشتر افراد نيازمند و محتاج نان شب براي امرار معاش خود هيچگاه به تكديگري روي نمي آورند و در اين ميان افراد خير و شهروندان زنجاني نيز مي توانند كمك هاي خود را بصورت هدفمند و با مشاركت سازمان هاي خيري در اين مسير هدايت كنند.
وي خاطرنشان كرد: ماهانه بين 150 تا 200 گدا در شهر زنجان جمع آوري مي شود كه پس از مدتي به مكان هاي قبلي خود باز گشته و به فعاليت خود ادامه مي دهند.
به گزارش ايرنا، شهر زنجان به عنوان مركز استان سه منطقه شهرداري و 430 هزار نفر جمعيت دارد.
9646/6085