۳۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۱
کد خبر: 83285052
۰ نفر
كربلا در هوای انتظار

كربلای معلا – ایرنا – در اوج ایام زیارت نیمه شعبان، چهره كربلا سراسر نورافشان و گل آذین شده و میلیون ها نفر از محبان اهل بیت (ع) از نقاط مختلف عراق، ایران و سایر كشورها راهی كربلا شده اند.

به گزارش ایرنا، امشب و فردا اوج مراسم معروف 'زیارت شعبانیه' در عراق است، در این روز بر اساس یك رسم دیرینه شمع های میلاد بر زورق های كاغذی در نهر «علقمی» شناور می شود و دوباره بر دیوارها و سنگفرش بین الحرمین نام یوسف فاطمه (س) با كلماتی از نور نقش خواهد بست.
این روزها كربلای حسین (ع) از جمعیت موج می زند... نه عاشورا است و نه اربعین اما همان مردمان عاشورایی و اربعینی آمده اند تا این بار به جای عزاداری و بر سر و سینه زدن، شادی كنند و به جای غذا و آش نذری، نقل و شیرینی توزیع كنند، هر چند عراقی ها در پذیرایی و تامین آب و خوراك میلیون ها زائر زیارت شعبانیه نیز سنگ تمام گذاشته اند.
كام تلخ مصیبت زدگان واقعه عاشورا این روزها مصادف با نیمه شعبان، شیرین می شود زیرا در چنین روزی فرزند حسین (ع) بعد از 192 سال از آن واقعه دردناك، به دنیا می آید تا پس از یك دوره غیبت طولانی، ظهور كند و جهان را كه پر از ظلم و ستم شده است از عدل و داد پر كند.
حرم ابوالفضل عباس (ع) آكنده از لبیك یا مهدی (عج) است و زائران به جای چفیه های سیاه خود كه در ایام سوگواری به نشانه عظمت حادثه عاشورا بر ضریح مبارك پرتاب می كنند، شاخه های رنگارنگ گل را بر ضریح قمر بنی هاشم (ع) خواهند ریخت.
این روزها بین الحرمین و مناطق و خیابان های اطراف اطراف حرم های مطهر امام حسین (ع) و حضرت اباالفضل العباس (ع) مملو از جمعیت است كه به شكل انفرادی و گروهی و بویژه در قالب دسته های هیاتی از تكایا و مساجد نقاط مختلف عراق با لباس های سنتی عربی سفید و سایر رنگ های روشن، و نظم و ترتیب خاصی به سمت حرم های مطهر می آیند و ندای لبیك یا مهدی سر می دهند.
حمل پرچم های سبز، سفید و انواع سبدها و شاخه های گل، پاشیدن نقل و شكلات بر سر زائران و سایر رسم ها و سنت هایی كه عراقی ها در ایام جشن و سرور خاندان اهل بیت (ع) انجام می دهند، فضای این روزهای كربلا را پر كرده است.
حال و هوای كربلا از اندوه یكساله بر حزن عزیز دل فاطمه (س) به شادی بر میلاد یوسف زهرا (س) تغییر كرده و اكنون از هر كوی و برزنی – از داخل و خارج عراق، از ایران و جهان– منتظران مهدی (عج) روی به جانب كعبه آزادگان می آورند.
میلیون ها نفر منتظر بی قرار از جمله صدها كاروان ایرانی و هزاران زائر از استان های مختلف ایران، با زیباترین جامه های خود، عطر زنان، پای كوبان و دست افشان در سرزمین كربلا جمع شده اند و دعای فرج می خوانند و دست به آسمان بلند می كنند و از خدای سبحان تعجیل فرج مهدی فاطمه (عج) را طلب می كنند.
طبیعی است كه برای یك حضور میلیونی در ایام زیارت شعبانیه در كربلا، همه دستگاه های خدماتی و امنیتی كربلا و استان های همجوار و سراسر دولت برای چنین واقعه بزرگی، بسیج شوند تا این مراسم در كمال آرامش و امنیت برگزار شود.
با وجود كاهش قابل توجه تحركات و تهدیدات عملی داعش، فعالیت هسته های خفته این گروهك تروریستی تكفیری و سایر دشمنان آرامش و ثبات عراق ادامه دارد و طبیعی است كه تامین امنیت این زیارت میلیونی یك آماده باش كامل را در دولت عراق می طلبد.
كربلایی كه از ابتدای شعبان، كعبه زائران و محبان اهل بیت عصمت طهارت (ع) است در نیمه شعبان مصادف با سالروز میلاد خجسته امام زمان (عج) با خیل جمعیت زائران از داخل و خارج عراق مواجه می شود و به همین خاطر هرساله، تدابیر ویژه امنیتی و خدماتی برای پذیرایی از زائران در كربلا به اجرا در می آید.
امسال نیز دستگاه های امنیتی با همكاری نیروهای بسیج مردمی الحشد الشعبی - كه تجارب خوبی در سنوات اخیر در حفاظت از زائران و ایمنی مناسبت های دینی كسب كرده اند - طرح ویژه امنیتی به اجرا گذاشته اند.
در این راستا سرلشكر «علی الحمدانی» فرمانده عملیات فرات میانی در تشكیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی در بیانیه ای اعلام كرده است كه این تشكیلات با مشاركت همه گروه های زیر مجموعه خود، طرح ویژه امنیتی زیارت نیمه شعبان را بررسی كرده است.
وی اضافه كرده است كه نیروهای الحشد الشعبی در طول روزهای گذشته اقدام به دست زدن به عملیات گشت زنی و سركشی مناطق پیرامون شهر كربلا در «النخیب» و «جرف النصر» كرده و مسوولیت های محوله به یگان های مربوطه ابلاغ كرده است.
الحمدانی با اشاره به اینكه الحشد الشعبی تجربه بزرگی در طول سنوات اخیر در حفاظت و تامین امنیت زیارت های میلیونی در عراق به دست آورده است افزود كه فرماندهی الحشد الشعبی با دیگر دستگاه های امنیتی عراق هماهنگی های خوبی برای موفقیت مراسم میلیونی زیارت نیمه شعبان انجام داده است.
از طرفی سخنگوی فرماندهی پلیس كربلا اعلام كرده است كه نیروهای امنیتی عراق به منظور تامین امنیت زیارت میلیونی نیمه شعبان اقدام به عملیات امنیتی پیشگرانه در داخل كربلا و حومه آن كرده اند.
سرهنگ «علاء الغانمی» در بیانیه ای افزوده است كه این عملیات پیشگیرانه امنیتی تاكنون منجر به دستگیری 49 متهم به ارتكاب جرائم مختلف شده است.
به گفته وی، 9 نفر از بازداشت شدگان اتباع خارجی هستند كه مدت اقامت آنها در عراق به اتمام رسیده و بدون مجوز قانونی همچنان مشغول به فعالیت شغلی هستند.
وی همچنین از ضبط تعدادی از خودرو و موتورسیكلت غیر مجاز در كربلا خبر داده است.
سرهنگ الغانمی تاكید كرده است كه عملیات امنیتی پیشگیرانه نقش مهمی در موفقیت طرح امنیتی ویژه زیارت نیمه شعبان دارد.
همزمان دستگاه های اداری شامل شورای استان، استانداری و دیگر ادارات ذیربط در كربلا با همكاری دستگاه های مختلف امنیتی با ایجاد یك اتاق ویژه عملیات، طرح جامع ویژه زیارت نیمه شعبان را ترسیم كردند.
این طرح جامع شامل تدابیر امنیتی، خدمات، بهداشت و نظافت شهری است كه هرسال به مناسبت زیارت شعبانیه طراحی و به اجرا در می آید.
شورای استان كربلا طی بیانیه ای اعلام كرده است كه با طرح جامع ویژه زیارت نیمه شعبان امسال موافقت كرده است.
براساس این بیانیه همچنین شورای استان كربلا روزهای یكشنبه و دوشنبه آینده كه براساس تقویم قمری در عراق یكشنبه آینده مصادف با نیمه شعبان است، در این استان تعطیلی رسمی اعلام كرده است.
تعدادی از استان های جنوب و مركز عراق نیز به مناسبت جشن های نیمه شعبان و عزیمت اغلب اهالی این استان به كربلا برای شركت در جشن های میلاد امام عصر (عج) روز 15 شعبان را تعطیل اعلام كرده اند.
جشن های نیمه شعبان در عراق با فعالیت های مردمی خودجوش گسترده ای از جمله شعرخوانی و پایكوبی ویژه عراقی ها كه به «اهازیج» و «هوسه» معروف است، همراه است.
همچنین اغلب زائران با حضور در كربلا و روشن كردن شمع و توزیع نقل و شیرینی و ابراز شادمانی و گوش كردن به پاره ای سخنرانی های دینی و قرائت دعای فرج، میلاد منجی عالم (عج) را در این روز به هم تبریك می گویند.
خاورم *10*353*380*