هجوم بی امان ملخ های صحرایی به مراتع جنوب سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- ملخ های صحرایی از اسفند سال گذشته بخش قابل توجهی از مراتع جنوب سیستان و بلوچستان را مورد هجوم قرار دادند كه مقابله جدی با موج جدید حمله این ملخ ها به منطقه، نیازمند تخصیص سریع اعتبارات ملی و استانی است.

به گزارش ایرنا ملخ های صحرایی تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یك شبانه‎ روز می‎ تواند تا 150 كیلومتر پرواز كند.
ملخ صحرایی از كشوری به كشور دیگر و از استانی به استان دیگر می تواند مهاجرت كند.
این نوع از ملخ ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف ازجمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی كه دارند باعث قحطی در منطقه نیز می شوند.
هر كیلومتر مربع از دسته پروازی متراكم می ‌تواند شامل 50 میلیون ملخ باشد كه روزانه قادرند 100 تن از پوشش گیاهی را از بین ببرند.
دسته پروازی بسیار بزرگ می‌ تواند هزار كیلومتر مربع را پوشش دهد و قادر است روزانه 100 هزار تن پوشش گیاهی را به مصرف برساند.
همچنین ملخ صحرایی می تواند 6 تا 20 ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد 12 تا 120 كیلومتر برساعت پرواز كند.
دسته پروازی ملخ صحرایی بعد از استانهای بوشهر، فارس و خوزستان از اواخر اسفند سال گذشته وارد سیستان و بلوچستان شد.
هم اینك در بیش از 200 هزار هكتار از زمین های كشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات زراعی و در 80 هزار هكتار از باغ های استان انواع میوه های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می شود كه بهترین تغذیه برای ملخ های صحرایی محسوب می شوند.

**مبارزه با ملخ صحرایی درسیستان و بلوچستان به 13 هزار و 20 هكتار رسید
رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 13 هزار و 20 هكتار از مراتع شهرستانهای كنارك، چابهار، قصرقند، نیكشهر و دلگان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
غلام حیدر زورقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار كشاورزی ملل متحد(فائو) مبنی بر هجوم دسته های ملخ از استان های دیگر به سیستان و بلوچستان مبارزه با این آفت از 13 اسفند پارسال در این استان آغاز شد.
وی افزود: پنج هزار و 970 هكتار از سطح سمپاشی شده مراتع در جنوب سیستان و بلوچستان به ملخ بالغ و هفت هزار و 50 هكتار به پوره (بچه ملخ) اختصاص داشت.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: بیشترین سطح مبارزه با ملخ صحرایی با هفت هزار و 440هكتار به كنارك اختصاص دارد.
وی افزود: همچنین تاكنون مبارزه با ملخ صحرایی علاوه بر كنارك در سطح 100 هكتار از مراتع نیكشهر، هزار و 400 هكتار قصرقند، سه هزار و 780 هكتار چابهار و 300 هكتار دلگان انجام شده است.

**موج دوم ورود ملخ های صحرایی به سیستان و بلوچستان از اردیبشهت آغاز می شود
زورقی افزود: از آنجا كه بر اساس اعلام فائو، مرحله بعدی حمله ملخ به سیستان و بلوچستان از اردیبشهت ماه جاری در راه است دیده بانی و مبارزه با ملخ صحرایی با جدیت همچنان ادامه دارد.
وی از حمله ملخ های صحرایی به مزارع كشاورزی به عنوان تهدیدی برای امنیت غذایی نام برد و افزود: اگر در مبارزه با این آفت خطرناك غفلتی انجام شود امنیت اقتصادی را كه از اركان امنیت ملی است تهدید می كند.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان تاكید كرد: برای مقابله جدی با موج جدید حمله ملخ های صحرایی به مزارع كشاورزی این استان نیازمند تخصیص اعتبارات ملی هستیم.
وی ادامه داد: از آنجا كه مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان بدون تخصیص اعتبار از محل منابع داخلی استان در حال انجام است ضروریست اعتبارات ملی با توجه به درخواست های مكرر مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان پهناور با داشتن ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار بالا در حوزه كشاورزی و زیربخش های مهم آن و اقلیم بسیار مناسب تولید محصولات زراعی فصلی و خارج فصل (فصل زمستان)، میوه های گرمسیری و سردسیری و محصولات متنوع دامی و شیلات در آبهای ساحلی و فراساحلی و منابع آبی داخلی با پرورش ماهیان گرمابی و سردآبی و دیگر زمینه ها می تواند تامین كننده نیاز بازار داخل و صادرات به دیگر كشورها باشد.
7316**3213 **6081