۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
کد خبر 83285034
۰ نفر
برف آذربایجان شرقی را سفیدپوش كرد

تبریز - ایرنا - معاون توسعه و پیش بینی مدیركل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: بارش برف بهاری در آخرین روز فروردین، برخی شهرهای استان را فرا گرفته است.

محمد اشجعی، روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اكنون در شهرستان های اهر، مرند، كلیبر، هریس و چاراویماق برف می بارد و در سایر شهرهای استان بارش به صورت باران است.
وی از كاهش محسوس دما و ادامه بارش باران و بارش برف در نواحی سردسیر آذربایجان شرقی تا فردا خبر داد و اظهار داشت: بررسی نقشه های همدیدی، آینده نگری و تصاویر ماهواره ای نشان دهنده جوی ناپایدار در 3 روز آینده در استان است و این وضعیت موجب ابرناكی، وزش باد و در نواحی مستعد پدیده مه، بارش تگرگ و اصابت آذرخش و مه می شود.
معاون توسعه و پیش بینی مدیركل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شدت بارش ها در برخی نواحی آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های فصلی دور از انتظار نبوده و در برخی جاده ها و گردنه های كوهستانی و برفگیر استان لغزندگی و یخبندان نیز محتمل است.
اشجعی با اشاره به انتظار بارش برف در آذربایجان شرقی، تشدید آن در روز دوشنبه این هفته و شرایط جوی مخاطره آمیز شامل مه غلیظ و احتمال كولاك، از مردم خواست ضمن پرهیز از سفرهای غیر ضروری به مناطق شمالی و شمالغرب كشور با آگاهی از وضع هوای مسیر و رعایت نكات ایمنی ریسك مخاطرات احتمالی را كاهش دهند.
وی همچنین به مردم آذربایجان شرقی توصیه كرد اقدام های پیشگیرانه لازم برای جلوگیری و كاهش خسارات احتمالی ناشی از «سرمای دیررس بهاره» در بخش كشاورزی، راهداری و حمل و نقل، منابع آب، مدیریت شهری و روستایی و امور عشایری را به عمل بیاورند.
معاون توسعه و پیش بینی مدیركل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: در 24 ساعت گذشته ورزقان با 2 درجه سانتی گراد زیر صفر سردترین شهر استان و ملكان و بناب با 17 درجه بالای صفر گرمترین شهرهای استان بودند و بیشترین بارندگی از كلیبر به میزان 24.5 میلی متر گزارش شده است.
اشجعی ادامه داد: در این مدت دمای هوای تبریز در گرمترین زمان به 14 درجه و در سردترین زمان به 4 درجه بالای صفر رسید و دمای كنونی این شهر 4 درجه بالای صفر است كه نسبت به روز گذشته در همین ساعت( حدود 11) 6 درجه سانتی گراد كاهش یافته است.
براساس اعلام اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی، تمامی محورهای اصلی، فرعی، روستایی و آزاد راه تبریز - زنجان باز بوده و رفت و آمد در آن ها به صورت روان در جریان است.
آب و هوای استان آذربایجان شرقی به طور كلی سرد و خشك است ولی به علت تنوع توپوگرافیكی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از كوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته كوه های قره داغ در شمال، رشته كوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
8023/518