۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
کد خبر 83285020
۰ نفر
تراكتورسازی را فارغ از حاشیه ها قدر بدانیم

تبریز-ایرنا- تیم فوتبال تراكتورسازی تبریز، فارغ از حاشیه های اخیر پیش آمده برای آن، از افتخارات فوتبال كشور است و باید آن را قدر دانست.

به گزارش ایرنا، تراكتورسازی با حضور در لیگ برتر، جانی دوباره به آن بخشید و در سایه هواداران پرتعداد و پرشورش، تحرك تازه ای به بدنه فوتبال باشگاهی ایران تزریق كرد.
واقعیت این است كه چراغ لیگ برتر فوتبال باشگاه های كشورمان تا پیش از حضور تراكتورسازان، از نظر هوادار، كم سو بود و بازی های پرتماشاگر آن به سرخپوشان پایتخت، آن هم در بازی های شهرآورد، محدود می شد؛ اما باز شدن پای تراكتورسازان به لیگ برتر در خرداد 1388، هیجان تازه ای به فوتبال شهرستان ها و هواداران آن داد.
تا آن مقطع زمانی حتی قهرمانی چندباره سپاهان و ذوب آهن در لیگ برتر و افتخارآفرینی های آنها برای فوتبال كشورمان در جام های باشگاهی داخلی و خارجی نیز نتوانسته بود طرفداران فوتبال در شهرستان ها را به شكل چشمگیری به ورزشگاه ها بكشاند.
نمی توان این حقیقت را نادیده گرفت كه ورود تراكتورسازی به عنوان یكی از تیم های استخوان دار باشگاهی كشورمان به لیگ برتر، حضور 80 هزار نفری طرفداران آن در ورزشگاه یادگار امام تبریز و عزیمت چندهزار نفری آنان به محل بازی های خارج از خانه این تیم، زمینه ساز انگیزه دادن به طرفداران تیم های شهرستانی دیگر بود.
بدیهی است كه سیل عظیم هواداران و تماشاگران پرشور تراكتورسازی به دلیل كثرت آنها، فارغ از برخی جنبه ها مانند حضور تعدادی تماشگرنما در هر بازی و احتمال دست زدن آنان به برخی اقدامان نسنجیده، سرمایه فوتبال ایران محسوب می شود و گواه این ادعا، بازتاب گسترده پر شدن ورزشگاه یادگار امام توسط «پرشورها» در بازی های مختلف داخلی و خارجی این تیم در كنفدراسیون فوتبال آسیا است.
ادامه این روند بود كه پای طرفداران تیم های پرافتخار اصفهانی را نیز به ورزشگاه «نصف جهان» در یكی دو سال اخیر كشید و امروزه طرفداران پرشمار تراكتورسازی در كشاندن هواداران دیگر تیم های شهرستانی به استادیوم ها، به مانند موتور محركه فوتبال باشگاهی كشورمان عمل می كنند.
از سوی دیگر تراكتورسازی در یك دهه حضور خود در لیگ برتر فوتبال باشگاه های كشور، بازیكنان بزرگی را برای جامعه فوتبال تریبت كرده است كه امروز هر كدام در یكی از تیم های لیگ برتر صاحب نام و آوازه هستند.
بدیهی است تیمی با این ویژگی ها، حساسیت های خاص خود را دارد و هر گونه اتفاق مرتبط با آن می تواند موجی از رفتارهای احساسی و خارج از قاعده را در ورزشگاه ها دامن بزند كه حاشیه های باخت خانگی روز گذشته تراكتورسازان مقابل پیكان نیز در این دایره قابل بررسی است.
بدیهی است در شرایطی كه تراكتورسازی تا پیش از باخت سنگین هفته گذشته مقابل سپیدرود رشت، یكی از 2شانس قهرمانی لیگ برتر فوتبال باشگاه های كشور بود، تجربه 2 شكست پیاپی، موجب عصبانیت طرفداران متعصب آن شد و اتفاقاتی روی داد كه به هیچ وجه قابل قبول ورز دوستان و اكثریت طرفداران آن نیست.
در واقع اتفاقات بازی روز گذشته سرخپوشان تبریزی در ورزشگاه یادگار امام از قبیل ورود یكی از هواداران به زمین بازی و درگیری فیزیكی او با مسعود شجاعی، شكستن صندلی های ورزشگاه و درگیری با نیروهای پلیس، نتیجه انباشت انتظارات و هیجان ناشی از شكست غیرقابل پیش بینی بود كه به سرعت «سرایت روانی» یافت و بخش چشمگیری از هواداران را درگیر كرد.
البته پیش از این برخی از نمایندگان مجلس و مدیران ارشد پیشین آذربایجان شرقی بر ضرورت هوشیاری برای جلوگیری از تكرار حوادث بازی سه سال قبل تراكتورسازی با نفت تهران در فینال لیگ برتر فوتبال باشگاه های كشور در ورزشگاه یادگار امام تاكید كرده بودند، اما با این وجود باخت عصر دیروز تیم محبوب «پرشورها» در خانه، حاشیه ساز شد.
البته پیش از این باخت تیم فوتبال تراكتورسازی مقابل سپیدرود موجب اظهارنظرهایی درباره احتمال تبانی در حوزه فوتبال از سوی نمایندگان مجلس را نیز دامن زده بود، به گونه ای كه نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، بعد از اتفاقات آن بازی، نامه‌ای به وزیر ورزش و جوانان نوشت و از او خواست كه در مورد قضایای مطرح شده تحقیقات لازم انجام شود.
بعد از قاضی‌پور، احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در خانه ملت، هم نامه‌ای اعتراض‌آمیز به وزیر ورزش و جوانان نوشت و خواهان پیگیری این موضوع شد؛ نماینده مردم تبریز در این نامه از سلطانی‌فر خواست تا با مافیای موجود در فوتبال ایران برخورد كند.
شدت تاثر ناشی از كمرنگ شدن امید قهرمانی تراكتورسازی در لیگ برتر فوتبال باشگاه های كشور پس از باخت دیروز به حدی بود كه اظهارات تند محمدرضا زنوزی، مالك باشگاه فرهنگی - ورزشی تراكتورسازی را به دنبال داشت و او با تاكید بر اینكه معادلات مجهول فراوانی در فوتبال و ورزش كشور وجود دارد، گفت: مردم شك نكنند كه سه تیم نخست لیگ برتر فوتبال كشور از قبل مهندسی و انتخاب شده اند.
زنوزی جمعه شب در گفت وگو با یكی از شبكه های رادیویی، اظهار داشت: سئوال من و هواداران تراكتورسازی این است كه چرا دو تیم سرخابی تهرانی در هفته های اخیر شكایتی از نحوه قضاوت ها ندارند و تمام مشكلات داوری متوجه تراكتورسازی و البته سایر تیم های شهرستانی است؛ چرا باید در 2 هفته اخیر چند پنالتی به نفع تیم های تبریزی گرفته نشود تا نفع آن به سود تیم های مهندسی شده لیگ برتر برود؟
وی ادامه داد: چرا در بازی ماشین سازی با استقلال پنالتی دقیقه 1 بازی و اخراج مدافع تیم حریف به راحتی نادیده گرفته می شود، كسی اعتراض نمی كند و صدای فدراسیونی ها هم بلند نمی شود؟ چرا در بازی تراكتورسازی مقابل پیكان پنالتی محرز روز اسماعیلی فرد نادیده گرفته می شود تا این تیم به حاشیه برود؟
زنوزی ادامه داد: اگر ‌یك نفر معمولی و نه با ضریب هوشی بالا، بازی‌های هفته های اخیر و نوع چیدمان ها را تماشا كند به راحتی مهندسی فوتبال كشور را متوجه می شود و به این مسئله پی می ‌برد.
وی به حواشی بازی تراكتورسازی و سپیدرود نیز اشاره كرد و گفت: چرا در بازی مقابل این تیم در رشت روی زمین چمن مصنوعی گرانول می‌ ریزند؟ چرا ناظران بازی را از استان محل بازی انتخاب می ‌كنند و گزارشی در این زمینه ارایه نمی كنند؟
زنوزی با بیان اینكه یك هفته است از رییس فدراسیون فوتبال وقت ملاقات حضوری خواسته ام و هنوز به این درخواست پاسخی داده نشده است، اظهار داشت: البته از وزیر ورزش و جوانان نیز وقت خواستم، اما هنوز جوابی نگرفتم.
وی با بیان اینكه مسئولان ورزش كشور رنگی بوده و برای منابع دو تیم تهرانی فعالیت می كنند، افزود: ما و البته سایر تیم های شهرستانی باید برای مقام سوم به بعد در لیگ برنامه ‌ریزی كنند، چون تیم‌های اول تا سوم مشخص هستند و 13 تیم دیگر باید برای یك سهمیه باقی مانده لیگ آسیا تلاش كنند و اصلا' شك نكنید كه این اتفاق دارد می‌ افتد.
مالك باشگاه تراكتورسازی با طرح این سئوال كه چرا به بازیكنی كه در اركان فدراسیون فوتبال محكوم شده است، مجوز بازی دادند، گفت: شاید در سایر نقاط جهان شرط‌ بندی جرم نباشد، اما در ایران شرط‌ بندی قمار بوده و جرم محسوب می‌ شود و كسی كه این جرم را مرتكب می شود، باید به قوه قضاییه معرفی شود؛ وقتی فدراسیون فردی را محروم به اتهام این جرم محروم كرده ، پس چرا به قوه قضاییه معرفی نكرده است؟
زنوزی ادامه داد: آیا اعتبار و آبروی این فرد خاطی از تیم تراكتورسازی بیشتر است؟ یا خود من آبرو و اعتبارم از تیم تراكتورسازی بیشتر است؟ چرا این اتفاقات دارد می‌افتد؟
وی با بیان اینكه وزارت ورزش و جوانان متعلق به همه 80 میلیون ایرانی است اما برای دو تیم قرمز و آبی تهرانی كار می كند، گفت: ایران كشور گسترده ای است و ما همه ایرانی هستیم و مسئولان توجه كنند كه ایران از تهران تا كرج نیست.
زنوزی وجود دو تیم بی طرفدار صنعتی در تهران را شائبه برانگیز خواند و افزود: دو تیم سایپا و پیكان را در تهران نگه داشته اند كه هوادار ندارد، اما دلیل اصلی آن مهندسی سایر نتایج است تا نتایج تیم های مورد دلخواه شان را در تهران رقم بزنند.
وی اضافه كرد: در بازی سایپا و پرسپولیس در نیم فصل اول یك سری اتفاقاتی افتاد كه شدتش هم زیاد بود، اما در بازی ماشین‌ سازی با پدیده درگیری های كوچك بین 2 بازیكن افتاد؛ برای بازی شهرستانی ها چه احكامی صادر شد و برای این بازی تیم های تهرانی چه احكامی داده شد؟
وی خطاب به وزری ورزش و جوانان، گفت: شما وزیر 2 یا 3 تیم نیستید، وزیر كل ورزش كشور هستید و باید نظارت‌ را بیشتر كنید؛ چرا فقط به یك یا دو استادیوم می ‌رسند، چرا به سایر ورزشگاه‌های دیگر رسیدگی نمی ‌شود؟ چرا وضعیت ورزشگاه تبریز و راه‌های آن و كمبودهای آن رسیدگی نمی‌ شود؟
زنوزی خطاب به رییس فدراسیون فوتبال نیز گفت: آقای تاج اگر خسته شدید از فوتبال بروید تا این فوتبال راحت شود؛ اگر هدف خدمت‌ ‌رسانی هم باشد به اندازه كافی خدمت كردید؛ اكنون با رفتن ‌تان بیشتر از ماندن تان به فوتبال این كشور خدمت می‌ كنید.
وی ادامه داد: اگر یك سری آقایان از فوتبال بروند این فوتبال اصلاح می ‌شود؛ من آماده مناظره با رییس فدراسیون فوتبال هستم، اما می دانم امكان ندارد بیایند و به طور قطع به خاطر كم‌كاری‌های خودشان نخواهند آمد.
پیش از این نیز رحیم شهرتی فر، معاون قبلی سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار پیشین تبریز خواستار اتخاذ تدابیری برای حفظ جایگاه تیم تراكتورسازی در لیگ برتر و جلوگیری از وقوع هر گونه اتفاق ناخوشایند شده بود.
امید كه فوتبال كشورمان با دوری از حاشیه ها بتواند مسیر رو به پیشرفتی را در سال های آینده طی كند.
3038/518